TEST WIDIOWEJ TARCZY PILARSKIEJ DO CIĘCIA METALU

W ofercie marki Draumet znajduje się innowacyjna tarcza pilarska 9650 do cięcia metalu. Dzięki niej możemy pilarkami tarczowymi czysto przecinać blachy i rury stalowe oraz płaskowniki i profile ze stali konstrukcyjnych.

Tarcze Draumet 9650 mają średnicę 185 mm i standardowy otwór mocujący 30 mm. Przeznaczone są do stosowania z ręcznym pilarkami tarczowymi lub przecinarkami do metali. Zastosowano w nich 42 węglikowe zęby płaskie z naprzemiennie sfazowaną prawą lub lewą krawędzią. Taka geometria jest wariantem stosowanego do cięcia metali uzębienia złożonego z następujących

po sobie na przemian zębów trapezowych i płaskich (prostokątnych). W testowanej tarczy zęby mają kąt natarcia wynoszący 0° i szerokość 2 mm. Zastosowano w niej także ograniczniki zagłębienia zębów przeciwdziałające zakleszczaniu się narzędzia w obrabianym materiale. Zastosowana w tarczy pilarskiej Draumet 9650 konstrukcja jest specjalnie zoptymalizowana do obróbki stali i zwiększa żywotność narzędzia oraz gwarantuje dużą dokładność cięcia. Na zęby w tarczy Draumet 9650 zastosowano specjalny gatunek węglika spiekanego o wysokiej twardości. Zostały one przylutowane do laserowo wyciętego i poddanego obróbce cieplnej stalowego dysku, który odznacza się wysoką sztywnością i nie odkształca się podczas procesu cięcia. Dzięki temu zapewnia dokładną obróbkę.

Podczas testów tarczę Draumet 9650 sprawdzaliśmy głównie pod względem efektywności cięcia. Do jej napędu użyliśmy ręcznej pilarki tarczowej EGATECH ECS-180/1300 (moc nominalna – 1300 W, obroty – 4500/min). Tarczą Draumet 9650 wykonaliśmy cięcia profilu zamkniętego 2 x 4 cm (grubość ścianki 2,5 mm), stosując delikatny posuw. Zadanie to wykonaliśmy w 9,01 s.

Test pokazał, że piły Draumet 9650 w przypadku niewielkich elementów przy delikatnym posuwie osiągają wydajność profesjonalnych ściernic korundowych najlepszej jakości. Przy tym ich trwałość znacznie przewyższa te narzędzia, zaś jakość cięcia jest znacznie wyższa – nie ma przypaleń, a grat jest niewielki lubśladowy.

HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments