TEST WIBRATORA DO BETONU YATO YT-82601

W bardzo szerokiej ofercie narzędziowej marki YATO pojawiły się przenośne wibratory do betonu oznaczone jako YT-82600 i YT-82601. Bliżej przyjrzeliśmy się drugiemu modelowi i sprawdziliśmy, jak radzi sobie z usuwaniem pęcherzyków powietrza z wylewanego stropu
o powierzchni 215 m kw.

YATO YT-82601 zaliczane jest do wibratorów, które napędzają buławę wibracyjną za pomocą wałka giętkiego. Urządzenie składa się więc z dwóch podzespołów: jednostki napędowej (napędu, silnika) i oddzielnej buławy wibracyjnej o średnicy 35 mm i długości 4 m. W napędzie YATO zastosowało jednofazowy silnik komutatorowy o mocy nominalnej 2300 W zasilany prądem zmiennym 230 V/50 Hz. Generuje on przez 1-stopniową przekładnię zębatą

4000 obr./min. Obudowa silnika wykonana jest z mocnego tworzywa sztucznego, natomiast przekładni i uchwytu mocującego buławę wibracyjną – ze stopu metalowego. Dwumateriałowa obudowa napędu zamocowana jest w metalowym, chromowanym stelażu, który wyposażony jest w stopki z tworzywa sztucznego służące do ustawiania jednostki napędowej na podłożu czy gruncie. Stelaż służy też do trzymania wibratora podczas pracy. Marka YATO zaleca podczas pracy trzymanie wibratora dwoma rękami i to nawet w wypadku, gdy jest on położony na jakimś podłożu czy gruncie. Wibrator uruchamia się i wyłącza włącznikiem posiadającym zabezpieczenie przed wnikaniem wody i wilgoci. Podczas pracy operator wibratora nie musi go przyciskać, aby urządzenie mogło pracować. Jednostka napędowa wyposażona jest w elektroniczny układ antyprzeciążeniowy. W przypadku jego zadziałania należy wyłączyć urządzenie, odłączyć zasilanie i zaczekać do momentu ostudzenia jednostki napędowej, a następnie nacisnąć przycisk zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego, który znajduje się obok włącznika, i uruchomić ponownie jednostkę napędową.

Jak już wspominaliśmy, w przypadku wibratora do betonu YATO YT-82601 obroty wytwarzane w jednostce napędowej przekazywane są głowicy wibracyjnej buławy za pośrednictwem wałka giętkiego. Jest on umieszczony w przewodzie gumowym buławy, podwójnie zabezpieczonym siatką drucianą i wewnętrznym płaszczem stalowym. Buławę montuje się w uchwycie napędu. W przypadku testowanego wibratora czynność ta jest łatwa do wykonania. Należy tylko obrócić blokadę uchwytu tak, aby wycięcie znalazło się wewnątrz mocowania i umożliwiło wsunięcie mocowania wałka elastycznego buławy w otwór montażowy napędu. Następnie należy wsunąć mocowanie walka elastycznego tak, aby jedno z nacięć pokryło się z blokadą uchwytu i obrócić ją. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy buława jest pewnie zamocowana i nie odłączy się samoczynnie od jednostki napędowej.

Wibrator do betonu YATO YT-82601 przetestowała ekipa wylewająca strop o powierzchni 215 m kw., wieniec budynku o łącznej długości 59 m i schody zabiegowe o wysokości 3,1 m oraz szerokości 1,06 m. Elementy te były uzbrojone stalowymi prętami o średnicach 10 i 12 mm i łącznej masie ok. 5 t. Na ich wykonanie zużyto 45 m sześc. betonu klasy B-30. Operacja wylewania tych elementów trwała niespełna 3 godz. i odbyła się z użyciem pompy transportującej beton z tzw. gruszki znajdującej się na samochodzie. Do zagęszczania betonu zastosowano wyłącznie wibrator YATO YT-82601. Obsługiwały go dwie osoby. Jedna trzymała napęd, a druga wibrowała świeżo wylany beton, wsadzając w niego głowicę wibracyjną buławy. Praca przebiegała bardzo sprawnie. W opinii ekipy wykonawczej testowane urządzenie wibrowało bardzo efektywnie i równo. Nie dochodziło do spadku częstotliwości drgań wytwarzanych przez głowicę buławy. Dzięki temu odpowietrzanie betonu przebiegało bardzo wydajnie. Nie zauważono też przegrzewania się urządzenia i nie doszło do jego zatrzymania z powodu zadziałania układu antyprzeciążeniowego. Jest to bardzo ważne, gdyż podczas wylewania betonu nie ma czasu na przerwy w pracy wibratora, a materiał ten szybko tężeje. Zjawisko to jest nasilone szczególnie wtedy, gdy używa się mieszanek o podwyższonej wytrzymałości zawierających większą proporcję cementu, tak jak w naszym wypadku.

Dlatego muszą one być wibrowane zaraz po wylaniu na szalunek czy zbrojenie.

Ekipa wykonawcza doceniła także 4-metrową długość buławy wibracyjnej. Ułatwiła ona i przyspieszyła wylewanie schodów. Zdaniem pracowników dzięki temu buława doskonale nadaje się też do wibrowania słupów betonowych o wysokości 3–4 m, które często stosuje się we współczesnym budownictwie. Zdaniem wykonawców wibrator YATO YT-82601 zdał na szóstkę test wykonania dużego, monolitycznego elementu betonowego złożonego z wieńca, stropu i schodów.

pins

Dane techniczne wibratora do betonu YATO YT-82601

Moc nominalna/zasilanie2300 W/230 V, 50 Hz
Obroty4000/min
Długość/średnica buławy4000/35 mm
Klasa ochronyIP20
Masa netto6,6kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments