TEST WĘGLIKOWYCH WIERTEŁ MULTIFUNKCYJNYCH GRAPHITE

Niedawno portfolio akcesoriów marki GRAPHITE powiększyło się o węglikowe wiertła multifunkcyjne. Wykonamy nimi otwory w wielu różnych materiałach: od szkła do drewna.

W multifunkcyjnych wiertłach GRAPHITE zastosowano stalowy walcowy korpus oraz spiczaste, 4-krawędziowe ostrze krzyżowe w kształcie zbliżonym do grota strzały, które wykonano z węglika spiekanego. Oba elementy połączono lutem wytrzymałym termicznie i mechanicznie. Testowane wiertła oparte są więc na konstrukcji klasycznych wierteł do szkła. Różnią się od nich dodatkowymi dwoma ostrzami. Wiertła do szkła, jak wiadomo, mają ostrze 2-krawędziowe. Grot multifunkcyjnych

wierteł GRAPHITE nie tylko wykonany jest z bardzo dobrej jakości węglika spiekanego, ale także pokryty cienką warstwą azotku tytanu (TiN), która zmniejsza tarcie i zwiększa odporność ostrzy na ścieranie oraz tępienie. Narzędzia te przeznaczone są do wiercenia bezudarowego w miękkich i niezbyt grubych materiałach: drewnie, tworzywach sztucznych, aluminium, cegle, ceramice, szkle itp. Dostępne są w średnicach 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 i 12 mm i długościach 63-90 mm.

Redakcyjne testy wierteł multifunkcyjnych GRAPHITE obejmowały wiercenie otworów przelotowych w szkle i ceramice, tworzywach sztucznych, aluminium z użyciem wiertarko-wkrętarki GRAPHITE 58G020 (zastosowane obroty – 0-500/min na I biegu lub 0-1700/min na II biegu, zasilanie akumulator Li-Ion ENERGY+ 18 V/2,0 Ah). Najpierw w szklanej osłonie lampy wykonaliśmy otwór o średnicy 3 mm. Wierciliśmy delikatnie z małym posuwem. Otwór powstał w czasie 43,02 s. Jego jakość była bardzo dobra. W drugiej próbie w ceramicznej płytce ściennej o grubości 8 mm wierciliśmy przelotowo wiertłem o średnicy 8 mm. Próba ta trwała 2,89 s. Następnie wiertłem 5 mm przewierciliśmy listewkę dębową o grubości 4 mm, co zajęło nam tylko 1,5 s. W przedostatniej próbie wykonaliśmy otwór przelotowy w cokole podłogowym z tworzywa sztucznego o grubości 12 mm. Zadanie to zajęło nam 2,01 s. Testy zakończyliśmy wierceniem w profilu aluminiowym o grubości ścianki 2,5 mm, otwór o średnicy 4 mm powstał w 10,04 s.

Na podstawie oględzin wykonanych otworów stwierdziliśmy, że wiertła multifunkcyjne GRAPHITE pozwalają na uzyskanie otworów o dokładnej średnicy i czystych krawędziach. Naszym zdaniem, są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy zajmują się montażem elementów wykonanych z różnych materiałów. Usprawniają pracę, gdyż nie trzeba wymieniać akcesoriów w wiertarko-wkrętarce, i zapewniają szybkie oraz efektywne wykonywanie otworów.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments