Test węglikowych frezów trzpieniowych Abraboro

Firma LŁ (dawniej Lange Łukaszuk) wprowadziła do swojej oferty węglikowe frezy trzpieniowe Abraboro przeznaczone do dokładnej obróbki spawów oraz różnych elementów metalowych i wykonanych z tworzyw sztucznych.


Frezy trzpieniowe Abraboro mają klasyczną konstrukcję. Są to więc narzędzia niewielkie gabarytowo i mające przy tym wyjątkowo dużą skuteczność działania, co pokazały nasze testy. Użytkownik ma do wyboru szeroką gamę form oraz średnic główek frezów i 4 rodzaje uzębienia, co pozwala na zastosowanie tych narzędzi do obróbki szerokiej gamy materiałów: aluminium i jego stopów, tworzyw

sztucznych, metali nieżelaznych, stali konstrukcyjnej, hartowanej nierdzewnej (INOX), tytanu, brązu, stopów niklowo-chromowych. itp. Frezy, w zależności od kształtu, nadają się do obróbki powierzchni płaskich, konturów wewnętrznych, promieni, do obróbki rowków klinowych, profili stożkowych, kątów ostrych, wąskich kształtów przedmiotów oraz trudno dostępnych miejsc. Abraboro oferuje frezy we wszystkich podstawowych kształtach: walcowym, kulisto-walcowym, kulistym, elipsoidalnym, hiperbolicznym, stożkowym i kulisto-stożkowymi oraz kombinowanym. Każdy z wymienionych kształtów ma jeszcze odmiany wymiarowe o szerokim zakresie średnic i wysokości części roboczej. Frezy dostępne są w czterech różnych rodzajach uzębienia roboczego: krzyżowym, standardowym, alu i diamentowym. O wyborze frezu do konkretnej pracy decyduje kształt jego części roboczej oraz rodzaj uzębienia. Do obróbki aluminium i tworzyw sztucznych zaleca się frez posiadający uzębienie alu o dużej podziałce. Możliwa jest wtedy wydajna obróbka charakteryzująca się zmniejszonym zapychaniem się przestrzeni międzyzębnych długimi wiórami. Jeżeli zaś chcemy otrzymać powierzchnię o dużej gładkości, należy wybrać frez o małej podziałce, czyli diamentowy. Do obróbki materiałów o większej twardości należy zastosować frezy o uzębieniu krzyżowym lub diamentowym (najtwardsze elementy). Możliwa jest wtedy wydajna obróbka, a operowanie narzędziem jest ułatwione m.in. z powodu obniżonego poziomu wibracji. Obroty frezów dobiera się w zależności od średnicy części roboczej frezu (główki) oraz od rodzaju materiału obrabianego. Frezy Abraboro można kupić pojedynczo lub w 10-sztukowych zestawach.

Przypominamy, że podczas pracy frezami z węglików spiekanych Abraboro powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, należy uważać, żeby kontakt z materiałem obrabianym nie miało więcej niż 30% powierzchni części roboczej narzędzia. Po drugie, podczas stosowania frezów o wydłużonym chwycie liczba obrotów powinna być odpowiednio mniejsza. Po trzecie, uchwyty do mocowania frezów nie mogą mieć luzów w szczękach mocujących narzędzia. Po czwarte, nie wolno przekraczać dopuszczalnej liczby obrotów dla danego frezu i jego aplikacji. Zastosowanie się do tych zasad podczas pracy z frezami z węglików spiekanych Abraboro pozwoli na skuteczne skrawanie i usuwanie dużej ilości materiału z zachowaniem wysokiej jakości powierzchni oraz bezpieczeństwa pracy.

Aby sprawdzić wydajność frezów Abraboro, porównaliśmy ze ściernicami trzpieniowymi o spoiwie żywicznym. Do porównania użyliśmy frezu walcowego Abraboro o średnicy 12,7 mm i uzębieniu krzyżowym oraz ściernicy trzpieniowej o średnicy 20 mm (spoiwo – żywica syntetyczna, twardość – N, ziarno – elektrokorund, ziarnistość – 30). Obrabialiśmy tymi narzędziami przez 30 s element ze stali nierdzewnej przy użyciu silnika frezerskiego Kress 800 FME-Q o mocy 800 W. Zastosowaliśmy maksymalne obroty na biegu luzem, czyli 29.000/min, które pod obciążeniem wynosiły ok. 24.000/min. Zatem frezem Abraboro pracowaliśmy z prędkością obwodową ok. 16 m/s, zaś ściernicą trzpieniową – 25 m/s. W celu określenia wydajności pracy narzędzi ważyliśmy element obrabiany przed i po obróbce. Frezem Abraboro usunęliśmy w czasie 30 s 5 g materiału, zaś ściernicą tylko 1 g.

Test pokazuje, że węglikowe frezy Abraboro są o wiele wydajniejsze (co najmniej ponad 7-krotnie) od ściernic trzpieniowych, a przy tym też znacznie trwalsze. Podczas obróbki twardych materiałów można je mocno dociskać bez ryzyka ich pęknięcia, do którego często dochodzi w przypadku zastosowania ściernic trzpieniowych o spoiwie żywicznym lub ceramicznym. Jak łatwo się domyślić, możliwość

wywierania silnego posuwu w przypadku użycia szlifierek o dużej mocy przyczynia się do uzyskania wysokiej wydajności skrawania.

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że frezy Abraboro znacznie ekonomizują i przyspieszają obróbkę elementów metalowych i tworzywowych prowadzoną różnymi odmianami szlifierek prostych oraz za pomocą wałków giętkich.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments