Test węglikowych frezów trzpieniowych Abraboro
Firma LŁ (dawniej Lange Łukaszuk) wprowadziła do swojej oferty węglikowe frezy trzpieniowe Abraboro przeznaczone do dokładnej obróbki spawów oraz różnych elementów metalowych i wykonanych z tworzyw sztucznych.
Frezy trzpieniowe Abraboro mają klasyczną konstrukcję. Są to więc narzędzia niewielkie gabarytowo i mające przy tym wyjątkowo dużą skuteczność działania, co pokazały nasze testy. Użytkownik ma do wyboru szeroką gamę form oraz średnic główek frezów i 4 rodzaje uzębienia, co pozwala na zastosowanie tych narzędzi do obróbki szerokiej gamy materiałów: aluminium i jego stopów, tworzyw
Przypominamy, że podczas pracy frezami z węglików spiekanych Abraboro powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, należy uważać, żeby kontakt z materiałem obrabianym nie miało więcej niż 30% powierzchni części roboczej narzędzia. Po drugie, podczas stosowania frezów o wydłużonym chwycie liczba obrotów powinna być odpowiednio mniejsza. Po trzecie, uchwyty do mocowania frezów nie mogą mieć luzów w szczękach mocujących narzędzia. Po czwarte, nie wolno przekraczać dopuszczalnej liczby obrotów dla danego frezu i jego aplikacji. Zastosowanie się do tych zasad podczas pracy z frezami z węglików spiekanych Abraboro pozwoli na skuteczne skrawanie i usuwanie dużej ilości materiału z zachowaniem wysokiej jakości powierzchni oraz bezpieczeństwa pracy.
Aby sprawdzić wydajność frezów Abraboro, porównaliśmy ze ściernicami trzpieniowymi o spoiwie żywicznym. Do porównania użyliśmy frezu walcowego Abraboro o średnicy 12,7 mm i uzębieniu krzyżowym oraz ściernicy trzpieniowej o średnicy 20 mm (spoiwo – żywica syntetyczna, twardość – N, ziarno – elektrokorund, ziarnistość – 30). Obrabialiśmy tymi narzędziami przez 30 s element ze stali nierdzewnej przy użyciu silnika frezerskiego Kress 800 FME-Q o mocy 800 W. Zastosowaliśmy maksymalne obroty na biegu luzem, czyli 29.000/min, które pod obciążeniem wynosiły ok. 24.000/min. Zatem frezem Abraboro pracowaliśmy z prędkością obwodową ok. 16 m/s, zaś ściernicą trzpieniową – 25 m/s. W celu określenia wydajności pracy narzędzi ważyliśmy element obrabiany przed i po obróbce. Frezem Abraboro usunęliśmy w czasie 30 s 5 g materiału, zaś ściernicą tylko 1 g.
Test pokazuje, że węglikowe frezy Abraboro są o wiele wydajniejsze (co najmniej ponad 7-krotnie) od ściernic trzpieniowych, a przy tym też znacznie trwalsze. Podczas obróbki twardych materiałów można je mocno dociskać bez ryzyka ich pęknięcia, do którego często dochodzi w przypadku zastosowania ściernic trzpieniowych o spoiwie żywicznym lub ceramicznym. Jak łatwo się domyślić, możliwość
Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że frezy Abraboro znacznie ekonomizują i przyspieszają obróbkę elementów metalowych i tworzywowych prowadzoną różnymi odmianami szlifierek prostych oraz za pomocą wałkówgiętkich.