Test warsztatowej przecinarki taśmowej FEMI ABS105
FEMI ABS105 to warsztatowa przecinarka o stosunkowo niewielkich gabarytach (730 x 390 x 500 mm). To, co wyróżnia tę maszynę, to wyposażenie w system mechanicznego posuwu (system mechanicznego opadania ramienia).
Źródłem napędu przecinarki jest jednofazowy silnik elektryczny o mocy 950 W. Urządzenie ma 2-stopniową regulację szybkości posuwu taśmy. W zależności od obrabianego materiału możemy wybrać prędkość skrawania 60 lub 80 m/min. Parametry pracy można dobrać w taki sposób, że podczas pracy nie będzie konieczności dodatkowego chłodzenia miejsca cięcia. Odpowiednie pokrętło umożliwia uzyskanie właściwego naciągu piły taśmowej. Wymiary tej piły to: długość 1335 mm, szerokość 13 mm i grubość 0,65 mm. Ramię, w którym porusza się piła taśmowa, wraz z silnikiem stanowi jeden zwarty podzespół. Do jego unoszenia służy ergonomiczny uchwyt. Cały podzespół jest przegubowo zamocowany do solidnej podstawy elektronarzędzia. Na stabilnej podstawie mieści się imadło, w którym mocowany jest przecinany materiał. Rozstaw szczęk imadła umożliwia mocowanie przedmiotów o maksymalnej średnicy 105 mm. W uchwycie imadła swobodnie mieszczą się belki o przekroju kwadratowym o wymiarach 95 x 95 mm oraz o przekroju prostokątnym 100 x 85 mm. Konstrukcja przecinarki umożliwia nie tylko wykonywanie cięcia prostopadłego, ale również docinanie kształtowników pod kątem. Za pomocą odpowiedniego mechanizmu możemy uzyskać kąty cięcia od 0º do 45º. Przy cięciu pod kątem 45º zmniejszają się maksymalne wymiary mocowanych kształtowników. Będą one wynosić odpowiednio dla belek o przekroju kwadratowym 65 x 65 mm oraz dla belek o przekroju prostokątnym 65 x 60 mm.
W czasie testów przecinaliśmy wałek ze stali konstrukcyjnej o średnicy 50 mm. Prędkość posuwu taśmy wynosiła 80 m/min. Czas wykonania całkowitego cięcia wyniósł 190 s. W czasie cięcia doskonale spisał się system mechanicznego posuwu (Automatic Blade System, czyli ABS), który cały czas odpowiednio dobierał siłę docisku piły do przecinanego materiału. Można powiedzieć, że cięcie po zamocowaniu wałka odbyło się automatycznie, bez pomocy pracownika. Po ukończeniu przecinania zadziałał wyłącznik krańcowy, który wyłączył silnik. Elektronarzędzie jest dodatkowo wyposażone w wyłącznik bezpieczeństwa.
Niewielka masa urządzenia (16,5 kg) sprawia, że może być ono łatwo przemieszczane w miejsce pracy. Podczas przecinania uzyskiwana jest bardzo równa płaszczyzna cięcia. Te zalety sprawiają, że jest to urządzenie, które powinno być wykorzystywane przez wielu profesjonalistów zajmujących się docinaniem stalowych elementów na wymiar.
Autor: Tomasz Jagiełło, pins