TEST URZĄDZENIA WIELOFUNKCYJNEGO FESTOOL OSC 18 VECTURO

Festool OSC 18 VECTURO, to akumulatorowe urządzenie wielofunkcyjne, które umożliwia szybkie cięcie elementów z drewna, stali, aluminium i metali nieżelaznych oraz tworzyw sztucznych. Usuniemy nim sprawnie także fugi, kit, pianki montażowe, pozostałości klejów i inne.

Konstrukcja urządzenia wielofunkcyjnego Festool OSC 18 VECTURO

Napędza je wysokosprawny silnik bezszczotkowy EC-TEC, który przez specjalny mechanizm generuje oscylacje osiowe o zakresie kątowym ±2° z częstotliwością 10.000-19.500 min-1. Za sterowanie elektronarzędziem odpowiada elektronika cyfrowa MMC. Jej główne funkcje to: płynna regulacja oscylacji i ich stabilizacja pod zmiennym obciążeniem

oraz ochrona przed przeciążeniem i nadmierną temperaturą uzwojeń silnika oraz szybki hamulec wrzeciona. Festool OSC 18 VECTURO ma antywibracyjną konstrukcję, dzięki której o 70% zredukowano drgania przenoszone z obudowy na ręce użytkownika, co zgodnie z przepisami Unii Europejskiej pozwala pracować urządzeniem 8 godzin dziennie. Tak duża redukcja drgań jest konsekwencją oddzielenia silnika i mechanizmów od obudowy sprzętu za pomocą specjalnych amortyzatorów (wibroizolatorów). Co ważne, zastosowany w OSC 18 VECTURO system antywibracyjny redukuje także hałas o ok. 50% i wydatnie zwiększa komfort pracy.

Urządzenie wielofunkcyjne Festool OSC 18 VECTURO zasilane jest prądem stałym o napięciu 18 V z systemowych akumulatorów Li-Ion. Festool zaleca stosować do jego zasilania wydajne akumulatory 18 V Li-HighPower Compact, które są lekkie i mają niewielkie rozmiary. Wyposażono je w technologię Bluetooth®, dzięki czemu bezprzewodowymi elektronarzędziami Festool klasy 18 V, m.in. urządzeniem OSC 18 VECTURO, możemy zdalnie uruchamiać i wyłączać odkurzacze przemysłowe Festool mające odpowiedni moduł Bluetooth®.

W testowanym sprzęcie zastosowano mocną i trwałą metalową przekładnię oraz szybkomocujący uchwyt narzędziowy StarlockMax kompatybilny z uchwytami StarlockPlus i Starlock. Aby ułatwić pracę i zmaksymalizować jej dokładność, Festool dla OSC 18 VECTURO opracował specjalny osprzęt systemowy: prowadnicę precyzyjną OSC-AH, ogranicznik głębokości OSC-TA i przyrząd do odsysania OSC-AV oraz stalowy adapter montowany śrubowo na głowicy urządzenia, który umożliwia beznarzędziowe mocowanie wymienionych akcesoriów. Dzięki niemu ich wymiana jest łatwa, szybka i bezproblemowa. Testowany sprzęt wraz z akumulatorem 4,0 Ah waży 1,8 kg i jest bardzo dobrze wyważony oraz zaawansowany pod względem ergonomii, m.in. jego obudowa w miejscach przeznaczonych do trzymania pokryta jest miękką, antypoślizgową wykładziną gumową.

Wyniki redakcyjnych testów urządzenia wielofunkcyjnego Festool OSC 18 VECTURO

Podczas prób testowych w redakcyjnym warsztacie Festool OSC 18 VECTURO wykonaliśmy 10 następujących prób testowych:
1) wycinanie 4 kołków drewnianych o średnicy 8 mm (czas operacji – 5,8 s);
2) wycinanie stalowego gwoździa (21,52 s);
3) wycinanie rurki PCV o średnicy 2,1 cm i grubości ścianki 3 mm (5,64 s);
4) wycinanie rurki PEX o średnicy 2,2 cm i grubości ścianki 2,5 mm (3,56 s);
5) wycinanie rurki CU o średnicy 2,2 cm i grubości ścianki 1,2 mm (19,88 s);
6) cięcie cokołu 0,8 x 6 cm z użyciem z użyciem ogranicznika głębokości OSC-TA (17,12 s);
7) wycinanie otworu 4 x 4 x 5,5 cm w sklejce budowlanej z użyciem prowadnicy precyzyjnej OSC-AH (ok. 32 s);
8) usuwanie pianki montażowej (ocena sprawności wykonania operacji w skali 1-10, skrót. o.s.w.o. – 10+)
9) usuwanie kleju montażowego (o.s.w.o. – 10);
10) suwanie fug pomiędzy płytkami ceramicznymi (o.s.w.o. – 10+).

Podczas testów dokonaliśmy też ogólnej oceny czystości pracy OSC 18 VECTURO z zastosowaniem przyrządu do odsysania OSC-AV i odkurzacza mobilnego Festool CLEANTEC CTM 36. Naszym zdaniem, testowany sprzęt zapewnia bardzo czyste środowisko pracy, nawet podczas operacji usuwania fug, w wyniku której powstaje duża ilość pyłu. Dlatego oceniliśmy go w 10-punktowej

skali na 10.

Naszym zdaniem, Festool OSC 18 VECTURO pod względem precyzji wykonania operacji cięcia, cięcia wgłębnego, wycinania itp. nie ma konkurencji na rynku. Jest to niewątpliwie pozytywny efekt opracowania przez Festool systemowego osprzętu: prowadnicy precyzyjnej OSC-AH i ogranicznika głębokości OSC-TA.

Reasumując redakcyjne testy, Festool OSC 18 VECTURO to urządzenie wielofunkcyjne z najwyższej półki jakościowej, które umożliwia bardzo dokładną i wydajną pracę. Ma bardzo szeroki zakres zastosowań pod względem operacyjnym i materiałowym oraz doskonale sprawdza się w pracach renowacyjnych, remontowych oraz naprawczych.

Dane techniczne wielofunkcyjnego urządzenia Festool OSC 18 VECTURO

Napięcie zasilania18 V
Częstotliwość oscylacji10.00-19.500 min-1
Kąt oscylacji±2°
Uchwyt narzędziowyStarlockMax
Akumulator Li-Ion18 V/4,0 Ah
Waga z akumulatorem1,8 kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments