TEST UNIWERSALNYCH BRZESZCZOTÓW YATO YT-3417

W ofercie YATO znajdziemy brzeszczoty bimetalowe YT-3417 przeznaczone do cięcia szerokiej gamy materiałów: od stali przez plastik do drewna. Postanowiliśmy przyjrzeć się im dokładniej i sprawdzić ich możliwości robocze.

 

YATO YT-3417 to klasyczne brzeszczoty bimetalowe (BIM). Ich uzębienie wykonano ze stali szybkotnącej (HSS) i zespawano z korpusem ze stali narzędziowej (HCS). Cechy użytkowe tych narzędzi wynikają z zastosowanych rodzajów stali i rodzaju uzębienia. Jak wiadomo, stal HCS nadaje im elastyczność niezbędną podczas cięcia wyrzynarką twardych materiałów, podczas którego brzeszczoty są narażone na duże naprężenia, co może być przyczyną ich łamania się. Natomiast uzębienie wykonane z HSS-u jest znacznie bardziej odporne na

ścieranie niż zęby z HCS i przy tym charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na wysokie temperatury powstające podczas cięcia twardych materiałów, np. takich jak stal. Połączenie w jednym narzędziu cech stali HSS i HCS daje mu w efekcie kilkakrotnie większą żywotność od materiałowo monolitycznych brzeszczotów HCS.

brzeszczot_YATO_YT-3417-1

brzeszczot_YATO_YT-3417-3

Jak wiadomo, nie mniej ważne niż materiał, z którego wykonano brzeszczot, jest jego uzębienie. W YATO YT-3417 zęby odpowiednio zoptymalizowano. Mają one kształt hakowy i duży kąt natarcia oraz podziałkę progresywną 5–10 TPI i są frezowane oraz rozwarte. Taka geometria, niewielka grubość (1,27 mm) i wykonanie materiałowe umożliwiają szybkie cięcie twardych i miękkich materiałów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej trwałości narzędzia. Testowany brzeszczot YATO przeznaczony jest do cięcia drewna z gwoździami, materiałów drewnianych, plastiku, płyt metalowych, rur, kształtowników, w tym aluminiowych. Jego długość całkowita wynosi 130 mm, zaś długość robocza – 106 mm.

brzeszczot_YATO_YT-3417-5

brzeszczot_YATO_YT-3417-6

W redakcyjnym warsztacie brzeszczot YATO YT-3417 sprawdziliśmy w trzech próbach cięcia: sosnowego drewna z trzema stalowymi wkrętami (wymiary elementu – 60 x 20 mm, średnica wkrętu – 3,8 mm), rury stalowej (średnica – 21 mm, grubość ścianki – 3,6 mm) i rurki PCV (średnica – 22 mm, grubość ścianki 2,1 mm). Do napędu brzeszczotu użyliśmy wyrzynarki Festool TRION PS 300 o mocy 720 W i suwach 1000–2900/min. Uzyskaliśmy następujące wyniki: 19 s (drewno z wkrętami), 6,03 s (stalowa rurka) i 1,18 s (rurka PCV). Podczas przeprowadzonych prób testowane narzędzie efektywnie penetrowało obrabiane materiały i pokazało, że jest agresywne i szybkie. Naszym zdaniem brzeszczoty bimetalowe YATO YT-3417 to prawdziwie uniwersalne narzędzia zapewniające wysoką wydajność pracy. Doskonale nadają się dla stolarzy, hydraulików, fachowców zajmujących się wykańczaniem wnętrz itp.

pins

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar