TEST UNIWERSALNEJ TARCZY DIAMENTOWEJ KINCZYK UNIVERSAL – A

KINCZYK UNIVERSAL – A to wysoce uniwersalne tarcze diamentowe. Można nimi zgrubnie obrabiać stal, żeliwo, beton zbrojony, klinkier, PCV, a nawet drewno.

Ostrza testowanej tarczy diamentowej KINCZYK UNIVERSAL – A wykonano z nasypu ziaren syntetycznego diamentu lutowanych próżniowo do obwodu jej stalowego korpusu. Wycięto w nim zęby o kształcie prostopadłym. Są one zgrupowane po pięć w segmentach rozdzielonych dylatacjami, które zakończono otworem (dane dla testowanej tarczy o średnicy 125 mm). Pod zębami każdego z segmentów wykonano po trzy mniejsze otwory służące do zawirowywania powietrza i intensyfikowania chłodzenia diamentowych ostrzy. Dzięki tak wykonanej części roboczej tarczy możemy obrabiać nią bardzo dużą gamę

w znacznym stopniu zróżnicowanych materiałów: od stali przez beton po tworzywa sztuczne i drewno. Narzędzie służy do obróbki zgrubnej, a jego efektywność jest różna i zależy od rodzaju obrabianego surowca. Tarcza doskonale sprawdza się w akcjach ratowniczych, np. podczas rozcinania aut po wypadku, w trakcie którego tnie się jednocześnie blachy stalowe oraz elementy z aluminium i tworzyw sztucznych. Może też być z powodzeniem wykorzystana na wstępnych etapach budowy domów czy obiektów biurowych lub przemysłowych, podczas których docina się zgrubnie wiele różnych materiałów. Dzięki jej wykorzystaniu nie tracimy cennego czasu na dobór materiałowy narzędzi i ich wymianę w szlifierkach kątowych.


Ponieważ tarcze KINCZYK UNIVERSAL – A wykonane są na bazie precyzyjnie wytworzonego stalowego dysku, nie ma żadnego ryzyka ich rozpadu podczas cięcia, które występuje w wypadku stosowania spojonych tarcz korundowych. Tarcze KINCZYK UNIVERSAL są więc w pełni bezpieczne dla operatora. Są też niewrażliwe na zmienne warunki środowiska pracy. Można nimi pracować w warunkach dużego zawilgocenia, w których tarcze korundowe mogą ulec pęknięciu i niebezpiecznemu rozerwaniu. Testowane tarcze diamentowe KINCZYK UNIVERSAL – A podczas cięcia metali nie wydzielają również szkodliwych gazów jak tarcze korundowe i dlatego można nimi pracować w pomieszczeniach słabo wentylowanych. Przeznaczono je do cięcia na sucho i mokro.


Tarcze diamentowe KINCZYK UNIVERSAL – A dostępne są w średnicach: 115 i 125, 230, 300 i 350 mm. Dopuszczalna ich prędkość liniowa nie może przekroczyć 80 m/s. Można je stosować w szlifierkach kątowych, przecinarkach stacjonarnych i ręcznych spalinowych.

 

W warsztacie redakcyjnym testowaliśmy tarczę diamentową KINCZYK UNIVERSAL – A o średnicy 125 mm. Podczas cięcia elementu z drewna dębowego napędzaliśmy ją szlifierką kątową Hitachi G 13VE (moc znamionowa – 1320 W, obroty stabilizowane elektronicznie – 2800–10.000 min-1), natomiast w trakcie przecinania pręta zbrojeniowego i bruzdowania w bloczku z betonu C35 – szlifierką Metabo WEPBA 17-125 Quick (moc nominalna – 1700 W, stabilizowane elektronicznie obroty – 11.000/min). Redakcyjne próby rozpoczęliśmy od skrócenia stalowego pręta zbrojeniowego o średnicy 20 mm. Zadanie to trwało 21,23 s. W drugiej próbie skracaliśmy dębową ramkę od drzwiczek kuchennych (długość x głębokość cięcia 65 x 20 mm, powierzchnia cięcia – 1235 mm2). Operacja ta zajęła nam 8,05 s. Testy zakończyliśmy wykonaniem bruzdy 28 x 240 mm w bloczku z betonu C35 w czasie 19,95 s.

Reasumując, testowana tarcza diamentowa KINCZYK UNIVERSAL – A pokazała, że efektywnie radzi sobie z wieloma diametralnie różnymi materiałami. Jest to niewątpliwie wynik zastosowania w niej wysokiej jakości diamentów technicznych. Są one najtwardszym z materiałów i mogą być stosowane do obróbki każdego surowca.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar