TEST UKOŚNICY YATO YT-82171

YATO YT-82171 to kompaktowa ukośnica – lekka i łatwa w transporcie, a przy tym skuteczna w docinaniu elementów podczas montażu listew, zabudowy meblowej czy stolarki drzwiowej. Przyjrzeliśmy się jej bliżej w redakcyjnym warsztacie.

 

Niewątpliwie do zalet ukośnicy YATO YT-82171 należą niewielkie gabaryty i wydajna jednostka napędowa (1800 W). Jej najważniejsze elementy konstrukcyjne są wykonane z lekkiego stopu metalowego. Dlatego całkowita masa pilarki to zaledwie 18 kg, co w efekcie daje jej dużą mobilność. Ukośnicę łatwo przenosi się z miejsca na miejsce i bez problemu transportuje między kolejnymi inwestycjami. Zrealizujemy nią większość zadań związanych z docinaniem na wymiar elementów drewnianych i drewnopodobnych.

Pomagają w tym dwie podziałki kątowe umożliwiające dokładne (do 1°) ustawienie kątów skosu w poziomie i pionie.

 

Elementem konstrukcyjnym każdej ukośnicy, który decyduje o jej użyteczności, jest stół roboczy. W YATO YT-82171 znajdziemy płytę obrotową, która pozwala wykonywać cięcia kątowe w zakresie od -45° do +45°. Ma ona siedem indeksowanych pozycji kątowych (-15°, -22,5°, -45°, 0°, 15°, 22,5° i 45°), które umożliwiają nie tylko precyzyjne cięcia, ale także przyspieszają ustawianie maszyny do pracy w przypadku najczęściej wykonywanych operacji.

 

Głowicę tnącą, której głównymi elementami są napęd (silnik i przekładnia) oraz tarcza, zamontowano na dwóch prowadnicach o przekroju kołowym. Dzięki temu tarcza porusza się nie tylko pionowo czy skośnie, ale też wzdłużnie. To rozwiązanie zwiększa długość linii cięcia (maksymalnie 310 mm) i w konsekwencji zakres zastosowań maszyny. Głowicę można też obracać wokół osi prowadnicy i wykonywać tzw. cięcia skośne w pionie do +45°. Tak skonstruowana prowadnica głowicy tnącej i tarcza o średnicy 255 mm umożliwiają cięcie przedmiotów o maksymalnych wymiarach 310 mm (długość lub szerokość) i 95 mm (wysokość). Maszyna ma również mechanizm ograniczający wartość zagłębiania ostrza piły, co pozwala wykonywać rowkowania. Do boków stołu pilarki mocuje się specjalne poszerzacze, które ułatwiają obróbkę długich elementów. Te zaś montuje się na stole za pomocą ścisku śrubowego.

YATO_YT-82171-3YATO_YT-82171-2YATO_YT-82171-1

YATO YT-82171 napędza silnik o mocy 1800 W, który przez przekładnię generuje obroty wynoszące 4800/min. Ich wartość jest optymalna i zapewnia nie tylko dużą wydajność pracy, ale pozwala też na realizację czystych oraz precyzyjnych cięć. Jak wspominaliśmy, pilarka jest przystosowana do współpracy z tarczami o średnicy 255 mm (otwór mocujący – 30 mm) i wyposażona w blokadę wrzeciona do wygodnej. bezproblemowej ich wymiany. Mamy też w niej dwie osłony bezpieczeństwa – górna wykonana z tworzywa sztucznego oraz dolna ruchoma z przezroczystego plastiku (odsłania ostrze w momencie opuszczania głowicy). Osłona dolna odblokowywana jest przez mechanizm bezpiecznej obsługi maszyny, który trzeba zwolnić, aby wykonywać cięcia. Obsługa ukośnicy YATO jest łatwa i wygodna. Piłę uruchamia się przyciskiem umieszczonym w górnej części uchwytu głównego. Wióry powstające podczas cięcia mogą być odciągane do zewnętrznego materiałowego pojemnika lub przez adapter do odkurzacza przemysłowego.

 

Ukośnicę YATO YT-82171 testowaliśmy w redakcyjnym warsztacie nie tylko pod kątem wydajności, ale także łatwości obsługi i jakości wykonywanych cięć. Cięliśmy deski podłogowe z litego drewna dębowego oraz płyty meblowe. Sprzęt zapewnia wysoką jakość cięcia – nawet trudny w obróbce dąb był przez nas cięty precyzyjnie i bez zadziorów.

 

Autor:   pins

 

Dane techniczne ukośnicy YATO YT-82171

Moc1800 W
Obroty4800/min
Średnica piły/otworu mocującego255/30 mm
Nastawianie cięcia kątowegood -45° do +45°
Nastawianie cięcia skośnego45˚
Maks. wymiary ciętego materiału (wys. x szer. lub dł.95 x 310 mm
Waga18kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments