TEST UKOŚNICY GRAPHITE 59G800

GRAPHITE 59G800 to kompaktowa ukośnica będąca niezbędnym wyposażeniem każdej ekipy zajmującej się wykończeniem wnętrz. Jest lekka i łatwa w transporcie, a przy tym skuteczna w docinaniu elementów drewnianych, np. podczas montażu stolarki meblowej czy desek tarasowych.

 

Ukośnica GRAPHITE 59G800 to pilarka, która ma niewielkie rozmiary i wydajną jednostkę napędową. Jej elementy konstrukcyjne są wykonane z lekkiego aluminium, mocnego tworzywa sztucznego oraz stali. Zoptymalizowany pod względem wytrzymałości mix materiałowy sprawia, że całkowita masa pilarki to zaledwie 11 kg. Tak niska waga pozytywnie wpływa na mobilność kapówki. Pilarkę można więc z łatwością przenosić z miejsca na miejsce czy bez problemu transportować do mieszkania,

domu lub biura klientów, gdzie wykonywane są prace wykończeniowe. GRAPHITE 59G800 zatem to ukośnica o podwyższonym stopniu mobilności, którą zrealizujemy większość zadań związanych z wymiarowym docinaniem elementów drewnianych czy drewnopodobnych w swoim warsztacie lub u klientów.
Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdej ukośnicy, który decyduje o jej użyteczności, jest oczywiście stół roboczy. W GRAPHITE 59G800 wykonano go z aluminium. Jego płyta obrotowa pozwala wykonywać pilarką cięcia kątowe. Można je realizować w zakresie ±45°. Płyta ma siedem indeksowanych pozycji kątowych (0°, ±15°, ±22,5° i ±45°), które pozwalają nie tylko precyzyjnie ciąć, ale także przyspieszają ustawianie maszyny do pracy z najczęściej wykorzystywanymi skosami. W przypadku pozostałych kątów piłę blokuje się śrubowo, do czego służy pokrętło obrotowego stołu.

GRAPHITE_59G800-4

Głowicę tnącą, mieszczącą napęd (silnik i przekładnię) oraz element wykonawczy (tarczę pilarską), zamontowano na dwóch okrągłych niklowanych prowadnicach stalowych, które w mocowaniu do obrotowego stołu poruszają się na łożyskach. Dzięki temu tarcza może poruszać się wzdłużnie i ciąć na odcinku 210 mm. Głowicę można też obracać w płaszczyźnie pionowej i realizować tzw. cięcia skośne w pionie w zakresie 0–45°. Tak skonstruowana prowadnica głowicy tnącej i tarcza o średnicy 185 mm umożliwiają cięcie elementów o maksymalnych wymiarach 50 x 210 mm. Urządzenie posiada również mechanizm śrubowy ograniczający wartość zagłębiania ostrza piły, który służy do rowkowania.

GRAPHITE_59G800-10

GRAPHITE 59G800 jest napędzany silnikiem o mocy 1400 W i ma obroty wynoszące 5000/min. Są one optymalne i zapewniają dużą wydajność pracy oraz realizację czystych i precyzyjnych cięć materiałów drewnianych. Jak wspominaliśmy, pilarka jest przystosowana do współpracy z tarczami o średnicy 185 mm (otwór mocujący – 16 mm). Ma blokadę wrzeciona do łatwej wymiany osprzętu, jak też dwie osłony bezpieczeństwa: górną (stałą) wykonaną z aluminium oraz dolną (ruchomą) z przezroczystego plastiku. Ruchoma osłona dolna odkrywa ostrze w momencie opuszczania głowicy i rozpoczynania cięcia. Jest ona odblokowywana przez mechanizm bezpiecznej obsługi maszyny, który trzeba zwolnić, aby móc ciąć.
Pilarkę uruchamia się przyciskiem znajdującym w uchwycie głównym, który dla wygody pracy pokryto gumową okładziną. Obok niego umieszczono włącznik wskaźnika laserowego, który pomaga wyznaczyć linię cięcia i ułatwia dokładne ustawienie ciętego materiału na stole roboczym. Laser jest bezpieczny dla ludzkiego oka, jednak należy unikać bezpośredniego patrzenia na źródło światła. Włącznik lasera zabezpieczony jest przed wnikaniem do jego wnętrza kurzu i wilgoci.
Pilarka ma też system odsysania wiórów powstających podczas cięcia. Mogą być one odprowadzane do specjalnego worka lub też alternatywnie do węża podłączonego odkurzacza przemysłowego.

GRAPHITE_59G800-6

Ukośnicę GRAPHITE 59G800 testowaliśmy w redakcyjnym warsztacie nie tylko pod kątem wydajności, ale też pod względem łatwości obsługi, poprawności konstrukcji, współpracy z odkurzaczem oraz jakości obróbki. Wykonaliśmy wszystkie rodzaje cięć: prostopadłe/prostopadłe, ukośne/prostopadłe, ukośne/ukośne i prostopadłe/ukośne. Przecinaliśmy elementy z litego drewna sosnowego, sklejkę liściastą, laminowany blat kuchenny o grubości 4 cm,

płytę wiórową OSB oraz deskę tarasową z bardzo twardego drewna azobe, którego metr sześcienny waży 1200 kg, jak też rowkowaliśmy belkę sosnową. GRAPHITE 59G800 ze wszystkim zadaniami testowymi poradził sobie bardzo dobrze, zapewniając dokładne i czyste cięcia. Nie dostał też zadyszki podczas skracania grubej deski azobe. W dokładnym cięciu pomógł nam laser. Jednakże w przypadku zmiany tarczy pilarskiej wymaga on kalibracji, żeby rzutował dokładnie linię wyznaczającą prawą lub lewą krawędź rzazu.
Naszym zdaniem GRAPHITE 59G800 to nie tylko wysoce mobilna i kompaktowa ukośnica, ale także szybka oraz precyzyjna pilarka, która sprawdzi się w warsztacie, jak też podczas prac u klientów.

pins

Dane techniczne ukośnicy GRAPHITE 59G800

Moc1400 W
Obroty5000/min
Średnica piły/otworu mocującego185/16 mm
Nastawianie cięcia kątowego±45°
Nastawianie cięcia skośnego0-45°
Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45°50 x 210/35 x 210/50 x 150/35 x 150 mm
Waga11 kg

GRAPHITE_59G800-1

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments