Test ukośnicy Bosch GCM 800 SJ Professional

Do redakcyjnego warsztatu na testy trafiła nowa ukośnica Bosch GCM 800 SJ. Jest to ekonomiczny model, którym sprawnie dotniemy na wymiar listwy, panele czy deski podłogowe.

Ukośnica GCM 800 SJ to urządzenie wyposażone w silnik o mocy 1400 W i układ łagodnego rozruchu. Redukuje on pobór prądu w sieci podczas startu maszyny. Jak wiadomo, płynniejsza praca silnika to m.in. mniejsze zużycie elementów mechanicznych. Pilarka ma maksymalne obroty 5500/min, co w połączeniu z piłą o średnicy 216 mm gwarantuje dokładną obróbkę najbardziej wymagających materiałów i szybkie cięcie zgrubne. Silnik

porusza się po dwóch prowadnicach, które zapewniają płynny ruch w trakcie cięcia, gwarantują stabilność jednostki napędowej i pozwalają obrabiać elementy o maksymalnej szerokości 270 mm. Urządzenie ma pionowy uchwyt z intuicyjnym przyciskiem zwalniającym blokadę osłony tarczy. Daje on większą wygodę pracy i może być łatwo obsługiwany przez użytkowników prawo- i leworęcznych.

Podstawa piły, czyli stół roboczy, to obok silnika jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ukośnic. Sposób jego wykonania (materiały) oraz możliwości regulacyjne decydują o precyzji pracy i funkcjonalności urządzenia. Ten w nowym Boschu GCM 800 SJ jest odlewany, więc lekki i bardzo trwały. Niemieccy inżynierowie zastosowali w nim rozwiązania niezbędne do wygodnej pracy. Mamy więc mechanizm obrotowy do wykonywania cięcia kątowego w zakresie ±47 o. Stół ma 9 wstępnych (najpopularniejszych) ustawień skosu w poziomie oraz śrubowy mechanizm blokujący „niezdefiniowane” pozycje kątowe. Głowicę roboczą mieszczącą silnik i tarczę można również pochylać do cięcia skośnego w pionie o kąt do 45o. Wystarczy w tym celu odblokować dźwignię znajdującą się z tyłu stołu. W poprawnym ustawieniu piły pomagają wyraźne i czytelne podziałki. Stół piły ma oczywiście śrubowy ścisk do unieruchamiania ciętego materiału.

W urządzeniu znajduje się też króciec do podłączenia odkurzacza przemysłowego. Wraz z osłoną tarczy tworzy on zintegrowany system odsysania wiórów, który zapewnia w czasie cięcia czystość miejsca pracy. Warto dodać, że uchwyt transportowy, umieszczony w środku ciężkości maszyny, pozwala jedną ręką transportować to ważące niespełna 13,5 kg urządzenie.

Reasumując, Bosch GCM 800 SJ to klasyczna ukośnica bez fajerwerków technicznych, czyli zgodnie z założeniami model ekonomiczny i prosty. Warto tu dodać, że dzięki swojej poręczności i prostocie obsługi w wielu wypadkach sprawdzi się on w pracy lepiej, niż urządzenia o dużym zaawansowaniu technicznym i wielu funkcjach, które wykorzystuje się rzadko lub wcale.

Podczas testów sprawdziliśmy jakość cięcia materiałów drewnianych za pomocą ukośnicy Bosch GCM 800 SJ. Uzyskane wyniki były bardzo dobre. Dobre wrażenie zrobiło na nas łatwe uruchamianie pilarki. Naszym zdaniem odpowiednie rozmieszczenie włącznika głównego i dźwigni odblokowującej ruchomą osłonę tarczy czyni pracę nową pilarką Boscha czynnością intuicyjną.


Dane techniczne ukośnicy Bosch GCM 800 SJ Professional

Moc

1400 W

Obroty

5500/min

Średnica piły/otworu mocującego

216/30 mm

Nastawianie cięcia kątowego

±47°

Nastawianie cięcia skośnego

45°

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45°

270 x 70/190 x 70/270 x 48 mm

Waga

13,5kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments