Test ukośnicy Bosch GCM 8 SDE Professional

Ukośnice to pilarki wykorzystywane do prac wykończeniowych i stolarskich, które wymagają wykonywania dokładnych cięć zarówno pod względem wymiarowym, jak i kształtowym. Dlatego w redakcyjnym warsztacie wzięliśmy pod lupę właśnie wprowadzaną na polski rynek ukośnicę Bosch GCM 8 SDE Professional.

Nową ukośnicę Bosch GCM 8 SDE Professional wyposażono w silnik o mocy 1600 W. Urządzenie daje możliwość cięcia ukosowego pod kątami od -52° do +60° w poziomie i ±47° w pionie. W pilarce mamy standardowe szybkie nastawy skosu cięcia w poziomie o najbardziej popularnych kątach 0°, 15°, 22,5°, 31,6°, 45° i 60°, jak też płynną

o dowolnych stopniach z podanego zakresu. W przypadku wykonywania cięć ukośnych w pionie operator ma możliwość obrócenia tarczy pilarki o maksymalny kąt 47° w obie strony (prawą i lewą). Możliwość obustronnego pochylania głowicy maszyny jest unikalnym rozwiązaniem, bardzo rzadko spotykanym na rynku. Konstruktorzy Boscha, również w wypadku regulacji skosu cięcia w pionie nie zapomnieli o dwóch najbardziej popularnych szybkich nastawach dla kątów 33,9° i 45°. Ich ustawienie umożliwiają obrotowe zderzaki. Jak wiadomo, podczas pracy ukośnicą ważne jest nie tylko dokładne ustawienie skosów cięcia, ale także samego materiału w stosunku do tarczy. Umożliwia to laser liniowy zamontowany w głowicy pilarki. Wyznacza on dokładnie linię cięcia i tym samym zapewnia precyzyjną obróbkę.

Urządzenie wyposażono w wygodną w obsłudze blokadę ruchomej pokrywy, jak też w duży spustowy włącznik mieszczący się w wygodnym dla ręki uchwycie „D”, który pokryto miękkim antypoślizgowym materiałem. Obsługa pilarki jest więc intuicyjna i łatwa. Nad włącznikiem znajduje się pokrętło regulacji prędkości obrotowej o zakresie 3500-5000 min-1. Ma ono 6 ustawień, które służą do cięcia różnych materiałów – od aluminium po drewno. Poszczególne ich parametry, czyli wielkości obrotów, zostały zoptymalizowane do cięcia aluminium (ustawienie 1. – 3500/min, 2. – 3800 /min), tworzyw sztucznych (3. – 4100/min, 4. – 4400/min) i drewna oraz materiałów drewnopochodnych (5. – 4700/min, 6. – 5000/min). Niemiecki producent pilarki informacje o wielkości obrotów i ich przeznaczeniu podał na tabliczce zamontowanej na obudowie jej napędu. Testowana ukośnica Boscha napędza tarczę o średnicy 216 mm (otwór mocujący – 30 mm). Maszyną można wykonać cięcia prostopadłe elementów o wymiarach 70 x 312 mm, a więc stosunkowo dużych. Jest to m.in. konsekwencją zamontowania głowicy pilarki na dwóch łożyskowanych prowadnicach, które zapewniają płynny wzdłużny posuw tarczy.
Urządzenie waży jedynie 18,5 kg i jest wyposażone w odchylany uchwyt transportowy. Przenoszenie go więc nie sprawi kłopotu.

Wygodną beznarzędziową wymianę tarcz w pilarce zapewnia wyposażenie jej w szybkomocującą śrubę (SDS Bolt). Warto tu zwrócić uwagę, że w standardowym wyposażeniu ukośnicy znajduje się wysokiej jakości tarcza Bosch Expert for Wood. Boschowscy inżynierowie zadbali także o to, aby zapewnić użytkownikom maszyny czyste środowisko pracy i zastosowali w niej króciec do podłączenia węża odkurzacza. Zbiera on wióry z dołu i góry tarczy i dzięki temu podczas cięcia znacznie zwiększa skuteczność ich usuwania.

Elementy regulacyjne, oprócz nastawy skosu cięcia w pionie, umieszczone są z przodu urządzenia, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Za pomocą znajdującego się w jego wyposażeniu standardowym śrubowego zacisku łatwo i szybko zamocujemy obrabiany element: płytę, deskę czy listwę. Warto tu wspomnieć, że obrotową podstawę pilarki wykonano z odlewanego ciśnieniowo aluminium. Dzięki temu urządzenie odznacza się dużą stabilnością i stosunkowo niewielką wagą. Ma też wbudowane boczne prowadnice pozwalające na zwiększenie wymiarów podstawy i cięcie dłuższych elementów, np. desek podłogowych.

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy nie tylko jakość cięcia materiałów drewnianych, ale także jego dokładność. I tu dostaliśmy to, czego spodziewaliśmy, bo pilarka cięła bardzo czysto i z dokładnością
do 0,1 mm. W obsłudze i podczas cięcia też nie sprawiła nam żadnych kłopotów – ani mentalnych, ani manualnych. Można więc powiedzieć, że jej obsługa jest intuicyjna. Pomimo tego zalecamy sięgnięcie po jej instrukcję. Naszym zdaniem nowa ukośnica to Bosch GCM 8 SDE Professional to propozycja dla wszystkich fachowców, którzy chcą połączyć możliwość optymalnej obróbki szerokiej gamy materiałów, wysoką dokładność i jakość pracy z dużą mobilnością.


Dane techniczne ukośnicy Bosch GCM 8 SDE Professional

Moc

1600 W

Prędkość obrotowa

3500-5000 min-1

Elektroniczna regulacja obrotów

+

Średnica piły/otworu mocującego

216/30 mm

Nastawianie cięcia kątowego w pionie

±47°

Nastawianie cięcia skośnego w poziomie

-52° do +60° °

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°

70 x 312 mm

Waga

18,5kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments