Test ukośnicy akumulatorowej Metabo KGS 18 LTX

Firmy produkujące elektronarzędzia akumulatorowe nawet nie próbują udawać, że sprzęt bateryjny może zastąpić wersje sieciowe. Każdy typ sprzętu ma swoje zastosowania i odpowiada na specyficzne potrzeby użytkowników. Tak też jest z najnowszą piłą ukośnicą Metabo.

 

Piła ukosowa Metabo KGS 18 LTX to sprzęt dla fachowców, którzy w swojej codziennej pracy obrabiają niezbyt grube elementy, ale od maszyny oczekują pełnej mobilności. niezależności od gniazdka „z prądem” i plączącego się pod nogami kabla. Akumulatorówka Metabo – choć potrafi przeciąć element o wymiarach identycznych jak jej sieciowa siostra (305 x 65 mm) – to jednak jej polem

działania będzie cięcie paneli podłogowych, drewnianych listew czy blatów kuchennych.

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji piły ukosowej Metabo KGS 18 LTX jest źródło zasilania. To właściwie od rodzaju zastosowanego akumulatora w większości zależą możliwości elektronarzędzia. W przypadku prezentowanego sprzętu – jak mawia młodzież – jest wypas. Piła jest bowiem zasilana akumulatorem Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności aż 5,2 Ah. Jest to jedna z największych na rynku baterii stosowanych w elektronarzędziach. Główną zaletą litowo-jonowych technologii zasilania jest niska masa akumulatora oraz zwiększona efektywność energetyczna. Zlikwidowano również problem związany z samorozładowaniem baterii oraz efektem pamięci.

W układzie zasilania Metabo zastosowano układy elektroniczne do ciągłego monitorowania napięcia prądu oraz temperatury zarówno akumulatora, jak i samego urządzenia. System ESCP (Electronic Single Cell Protection) podczas pracy lub ładowania na bieżąco kontroluje poziom zgromadzonej energii w poszczególnych ogniwach, chroniąc je przed przeładowaniem lub całkowitym rozładowaniem. W momencie nadmiernego obciążenia ukośnicy, które mogłoby spowodować zniszczenie ogniw akumulatora lub samego urządzenia, następuje odcięcie zasilania i maszyna zostaje zatrzymana. O poziomie naładowania akumulatora informują wskaźniki diodowe, które pomagają wybrać właściwy moment ładowania ogniw.
Energia z akumulatora litowo-jonowego trafia do wydajnego silnika, który charakteryzuje się maksymalną prędkością obrotową 4200 obr./min. W mechanizmie napędowym zastosowano elektryczny hamulec, który zatrzymuje tarczę natychmiast po wyłączeniu zasilania.

Taki duet technologiczny – potężny akumulator i nowoczesny silnik – mogą naprawdę wiele. Okazuje się, że piłą Metabo KGS 18 LTX na jednym naładowaniu ogniw uda się wykonać ok. 300 cięć tradycyjnego panelu podłogowego o szerokości 195 mm lub ok. 160 cięć drewnianego klocka o wymiarach 160 x 160 mm.
Akumulatorowej mobilności piły Metabo musi towarzyszyć prostota obsługi. Co ciekawe, testowana maszyna jest gotowa do pracy praktycznie natychmiast po wyjęciu z pudełka. Nic nie trzeba dodatkowo dokręcać, odkręcać czy montować. Nawet poszerzenia stołu, które są zwykle dodatkowo mocowanymi elementami, w Metabo po prostu się wysuwa z blatu roboczego.

KGS 18 LTX ma więc płytę obrotową, której ruch wokół osi pionowej narzędzia pozwala realizować cięcia kątowe w zakresie ±47°. Odpowiedni kąt ustala się bądź za pomocą śruby zaciskowej, bądź mechanizmem zapadkowym, jeśli piłę ustawiamy w jednym ze stałych punktów ustalających (0°, ±15°, ±22,5°, ±31,6° i ±45°). Widać więc, że najczęściej wykorzystywane kąty cięcia ustawia się szybko – jednym ruchem ręki. Każdą inną wartość wybiera się płynnie, korzystając z podziałki kątowej. Głowica tnąca zamocowana jest na dwóch okrągłych prowadnicach. Cały korpus tnący można obracać wokół osi poziomej i realizować cięcia skośne (w zakresie +45°).

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, stół posiada dwustronne ograniczniki ciętego materiału z mechanizmem szybkiego blokowania i stałymi punktami ustalającymi. W stole są również dwa otwory, w których mocuje się ściski unieruchamiające materiał na czas cięcia. W tylnej części urządzenia umieszczono z kolei króciec do odciągania wiórów powstających w trakcie cięcia. Można do niego podłączyć worek lub wąż do odkurzacza przemysłowego. Przenoszenie ukośnicy ułatwia duża rękojeść.

Podczas redakcyjnych prób sprawdziliśmy dwa podstawowe parametry ukośnicy: jakość i dokładność cięcia materiałów drewnianych w różnych pozycjach kątowych oraz łatwość obsługi urządzenia. Uzyskane przez nas wyniki oceniamy

bardzo pozytywnie. Podane tu rezultaty testu funkcjonalnego można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne ukośnicy akumulatorowej Metabo KGS 18 LTX

Obroty

4200/min

Średnica piły

216 mm

Nastawianie cięcia kątowego

±47°

Nastawianie cięcia skośnego

45°

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°

305 x 65 mm

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/4,0 Ah

Waga

17,5kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments