TEST UKOŚNICY AKUMULATOROWEJ BOSCH GCM 18V-305 GDC PROFESSIONAL

Firma Bosch swoją nową ukośnicą akumulatorową GCM 18V-305 GDC Professional z serii BiTurbo wyznacza dla tego typu urządzeń klasy 305 mm nowe standardy wykonania pod względem efektywności pracy, produktywności oraz łatwości i szybkości obsługi. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się boschowskiej ukośnicy w redakcyjnym warsztacie, porównując jej możliwości z konkurencyjnymi urządzeniami.

Test 1.

Napęd i sterowanie akumulatorowej ukośnicy Bosch GCM 18V-305 GDC Professional

W pilarce tej Bosch zastosował najnowszej generacji silnik bezszczotkowy BITURBO, który – zasilany 18-woltowymi akumulatorami wysokoprądowymi z linii ProCORE o pojemnościach 8.0 i 12.0 Ah – generuje moc odpowiadającą mocy nominalnej 2000 W ukośnic przewodowych wyposażonych w silniki

komutatorowe prądu zmiennego 230 V. Oczywiście, pilarkę możemy też zasilać systemowymi akumulatorami Bosch z linii GBA, np. 18 V/4.0 lub 5.0 Ah, gdyż należy ona do Flexible Power System. Niemiecki producent zaleca stosowanie w niej akumulatorów ProCORE 18 V/12.0 Ah nie tylko ze względu na możliwość uzyskiwania dużej wydajności cięcia, ale także wysokiej produktywności. W teście przeprowadzonym przez niemiecki instytut DEKRA ukośnicą Bosch GCM 18V-305 GDC Professional na pełnym ładowaniu tego akumulatora przecięto 90 razy belkę z drewna budowlanego o przekroju 10 x 10 cm. Jedna bateria ProCORE 18 V/12.0 Ah umożliwia więc całodzienną pracę testowanym elektronarzędziem.

W omawianej ukośnicy w uzyskiwaniu wysokiej produktywności pracy istotną rolę gra też elektronika sterująca. Jest ona bardzo rozbudowana i oferuje wiele przydatnych funkcji. Mamy między innymi 4 ustawienia prędkości obrotowej, łagodny start, ochronę antyprzeciążeniową, wyświetlanie poziomu energii podpiętego akumulatora, panel sterowania z przyjaznym dla użytkownika interfejsem HMI (Human Machine Interface), Bluetooth Connectivity z aplikacją Bosch Toolbox zainstalowaną na smartfonie. Do regulacji obrotów służy jeden przycisk na panelu HMI, możemy wybrać nim 3 biegi elektroniczne (ustawienia fabryczne: 1. – 3000/min, 2. – 3500/min, 3. – 4000/min) i tryb ECO (2550/min). Więcej parametrów pracy można ustawiać za pośrednictwem aplikacji Bosch Toolbox na smartfonie. I tak możemy regulować na 2 i 3. biegu poziom obrotów w zakresach 3000-4000 min-1, czas świecenia diody oświetlającej miejsce cięcia oraz jasność komunikatów na panelu sterowania. Aplikacja także informuje nas o rzeczywistym czasie pracy ukośnicy, tworzy alerty o przeciążeniu i generuje komunikaty o jej stanie technicznym oraz podaje datę produkcji. Wykorzystując aplikację, można też zidentyfikować pilarkę, gdyż odczytuje ona jej numer seryjny, jak też ją zarejestrować on-line i uzyskać 3-letnią gwarancję.

Test 2.

Jak wiadomo, dla użytkowników profesjonalnych jedną z najbardziej istotnych funkcji jest zaawansowane sterowanie obrotami, które pozwala ukośnicą Bosch GCM 18V-305 GDC Professional obrabiać szerokie spektrum materiałów: od drewna, przez laminaty, po metale, np. aluminium; a także optymalnie wykorzystać energię akumulatora (tryb ECO). Jednakże elektronika w testowanej pilarce nie tylko pozwala na optymalne dobranie parametrów cięcia, ale także dba o wysoki poziom bezpieczeństwa pracy. Jedną z jej funkcji jest bowiem hamulec tarczy, który zatrzymuje ją w 3 s po wyłączeniu silnika. Urządzenie jest też zabezpieczone przed przypadkowym uruchomieniem blokadą włącznika. Należy ją przesunąć, aby można było go wcisnąć i uruchomić silnik. Dostępu do tarczy bronią z kolei dwie osłony – górna stała i dolna ruchoma.

Test 3.

Konstrukcja mechaniczna i ustawianie parametrów cięcia w akumulatorowej ukośnicy Bosch GCM 18V-305 GDC Professional

Urządzenie w zasadzie ma budowę klasycznej ukośnicy, czyli składa się z obrotowego stołu i połączonej z nim ruchomej głowicy roboczej, w której mieści się napęd (silnik oraz przekładnia paskowa) i tarcza. Jednakże od klasycznie skonstruowanych modeli różni go wiele praktycznych i wygodnych rozwiązań. Zacznijmy więc od mocowania głowicy roboczej. Bosch zrezygnował ze stosowania rurowych prowadnic na rzecz opracowanego przez siebie systemu dwóch składanych, wieloprzegubowych ramion Axial Glide™. Są one ustawione prostopadle do siebie, dzięki czemu zapewniają wysoką sztywność mocowania i dokładnie prostoliniowy posuw głowicy. Wielkość jej poślizgu można regulować przez mniejsze lub większe ściśnięcie śrubą ruchomych przegubów.

Zastosowano w nich 12 w pełni uszczelnionych łożysk. Zaproponowane przez Boscha rozwiązanie przesuwu głowicy ukośnicy ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze, pozwala pracować bezpośrednio przy ścianie, gdyż w konstrukcji nie ma rurowych prowadnic wysuwanych podczas cięcia za tył pilarki; a po drugie, nie dochodzi do przedostania się pyłu do łożysk, zakłócenia płynności posuwu głowicy i skrócenia żywotności jej mocowania.

Test 4.


Akumulatorową ukośnicą Bosch GCM 18V-305 GDC Professional możemy wykonać cztery rodzaje cięć: prostopadłe w poziomie, ukośne w poziomie, ukośne w pionie, ukośne w pionie i poziomie (zakresy poszczególnych rodzajów cięć podaje tab. „Dopuszczalne wymiary obrabianego elementu akumulatorową ukośnicą Bosch GCM 18V-305 GDC Professional”). W poziomie zakres dostępnych kątów wynosi od 52° w lewo do 60° w prawo, zaś w pionie ±47° (lewo/prawo). Do ustawiania kątów z dokładnością 1° służą czytelne oraz trwałe podziałki, przy tym w poziomie kąty 0°, ±15°, ±22.5°, ±31.6°, ±45° wybiera i blokuje się za pomocą 9-stopniowego mechanizmu zapadkowego, zaś pozostałe ustala za pomocą mechanizmu śrubowego. Regulacja kątów w pionie i poziomie dokonywana jest z przodu ukośnicy za pomocą przełączników i blokady śrubowej znajdujących się w ramieniu stołu obrotowego. W większości ukośnic dostępnych na rynku regulacja kąta cięcia w pionie wymaga od operatora przejścia na tył elektronarzędzia w celu zablokowania ustalonej pozycji głowicy, co wydłuża czas obsługi i niekiedy może być utrudnione.

Test 5.


Kolejnym wygodnym rozwiązaniem zastosowanym w ukośnicy Bosch GCM 18V-305 GDC Professional jest łatwa, beznarzędziowa wymiana tarczy za pomocą przyciskowej blokady wrzeciona i szybkomocującej nakrętki, która znajduje się na jej standardowym wyposażeniu. Co ważne, nie musimy w tym celu częściowo demontować ruchomej osłony tarczy, co znacznie skraca wymianę osprzętu. Należy tu odnotować, że tak przyjaźnie dla użytkownika rozwiązaną wymianę tarcz mają jeszcze tylko dwie konkurencyjne ukośnice.
Pewne mocowanie obrabianego materiału w ukośnicy Bosch GCM 18V-305 GDC Professional usprawniają para przedłużek wysuwanych ze stołu, która pozwala ciąć długie elementy (podstawa poszerza się o ponad metr), a także dwa szybko demontowane, pionowe elementy oporowe stabilizujące jego pozycję na stole. Samo zaś cięcie precyzują laser wyświetlający dwie równoległe linie o regulowanym rozstawie, wskazujące krawędzie tarczy, a także dioda LED umożliwiająca lepszą kontrolę wzrokową procesu cięcia. Laser nie ma oddzielnego włącznika, uruchamia się go przez naciśnięcie włącznika głównego bez zwalniania jego blokady. Z kolei dioda LED zapala się w momencie uruchomienia silnika i gaśnie w czasie ustawionym od 0 do 99 s w aplikacji Bosch Toolbox. Testowana ukośnica Bosch GCM 18V-305 GDC Professional wyposażona jest w układ odpylający z króćcem do podłączenia węża odkurzacza lub płóciennego worka na pył znajdującego się na jej standardowym wyposażeniu.

Test 6.

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowej ukośnicy Bosch GCM 18V-305 GDC Professional

Podczas wykonanych prób testowych ukośnicą Bosch GCM 18V-305 GDC Professional przecinaliśmy elementy z drewna twardego (dąb) i średnio twardego (modrzew), płyty laminowane (blat kuchenny), sklejkę budowlaną oraz aluminiowy profil, wykorzystując jej wszystkie biegi elektroniczne i tryb ECO. Analiza wyników zarówno pod względem czasu operacji (efektywności pracy), jak i jakości cięcia pokazała, że testowana akumulatorowa ukośnica niczym nie różni się ona od tego typu pilarek przewodowych na

tarcze 305 mm. Tę ocenę potwierdziło porównanie jej z 2000-watową ukośnicą Bosch GCM 12 GDL Professional (dokładne wyniki testów podaje zamieszczona w artykule tabela).

Naszym zdaniem, akumulatorowa ukośnica Bosch GCM 18V-305 GDC Professional to urządzenie unikalne pod wieloma względami. Po pierwsze, należy do bardzo nielicznego grona tego typu bezprzewodowych pilarek stołowych na tarcze o średnicy 305 mm (otwór mocujący – 30 mm) o dużym zakresie cięcia. Po drugie, zastosowano w niej najnowocześniejszą technologię napędu i to zarówno pod względem zasilania, jak też silnika oraz sterowania elektronicznego. Po trzecie, swoją konkurencję bije na głowę łatwością i krótkim czasem obsługi, przez co pozwala na bardzo sprawne i wydajne wykonywanie zleconych prac.

pins

Dane techniczne akumulatorowej ukośnicy Bosch GCM 18V-305 GDC Professional

Napięcie zasilania18 V
Obroty na I/II/III biegu/trybie ECO3000/3500/4000/2550 min-1
Średnica piły/otworu mocującego305/30 mm
Zakres kątowy cięć w poziomieod -52° do +60°
Zakres kątowy cięć w pionie±47°
Wymiary (szer. x dł. x wy.)565 x 630 x 790 mm
Waga26,9 kg

Dopuszczalne wymiary obrabianego elementu akumulatorową ukośnicą Bosch GCM 18V-305 GDC Professional

Poziomy kąt cięciaPionowy kąt cięciaWysokość x szerokość
104 x 341 mm; 45 x 400 mm*; 120 x 200 mm**; 180 x 40 mm
45° (w lewo)104 x 240 mm; 180 x 20 mm
45° (w lewo)60 x 341 mm
45° w prawo)40 x 341 mm
45°45° (w lewo)60 x 240 mm
45°45° (w prawo)40 x 240 mm
* z poziomym ogranicznikiem dystansowym (wys. x szer.: 60 x 400 mm)
** z pionowym ogranicznikiem dystansowym (wys. x szer.: 72 x 50 mm)

Wyniki testów akumulatorowej ukośnicy Bosch GCM 18V-305 GDC Professional i prób porównawczych z 2000-watową ukośnicą przewodową Bosch GCM 12 GDL Professional

Testowana ukośnicaMateriał obrabianyRodzaj operacjiZastosowany bieg lub trybZastosowany osprzętPrzekrój cięciaCzas operacjiOcena jakości cięcia w skali 1-10
GCM 18V-305 GDCDeska dębowaCięcie prostopadłe 90°/90°3.Tarcza Bosch Expert for Wood35 x 280 mm6,88 s10
GCM 18V-305 GDCDeska dębowaCięcie skośne w pionie 90°/30°3.Tarcza Bosch Expert for Wood43 x 280 mm6,68 s10
GCM 18V-305 GDCProfil aluminiowyCięcie prostopadłe 90°/90°1.Tarcza Bosch Expert for Multimaterial90 x 200* mm7,07 s7+
GCM 18V-305 GDCBelka modrzewiowaCięcie skośne w poziomie 30°/90°3.Tarcza Bosch Expert for Wood65 x 175 mm4,84 s9
GCM 12 GDLBelka modrzewiowaCięcie skośne w poziomie 30°/90°ndTarcza Bosch Expert for Wood65 x 175 mm5,36 s9
GCM 18V-305 GDCBelka modrzewiowaCięcie skośne w poziomie i pionie 30°/30°3.Tarcza Bosch Expert for Wood85 x 175 mm8,92 s9
GCM 12 GDLBelka modrzewiowaCięcie skośne w poziomie i pionie 30°/30°ndTarcza Bosch Expert for Wood85 x 175 mm9,84 s9
GCM 18V-305 GDCBlat laminowanyCzyste cięcie prostopadłe 90°/90°2.Tarcza Bosch Expert for Multimaterial30 x 335 mm10,6 s10
GCM 18V-305 GDCSklejka budowlanaRowkowanie prostopadłe3.Tarcza Bosch Expert for Wood35 x 25 mm28,72 s10
GCM 18V-305 GDCWielowarstwowa deska parkietowa dąbCięcie prostopadłe 90°/90°Tryb ECOTarcza Bosch Expert for Wood15 x 200 mm2,16 s10

* Grubość ścianki – 2,5 mm

Test 7.
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments