Test ukośnicy AEG PS 254 L

Kapówka to niezbędna maszyna w warsztacie każdego stolarza, parkieciarza czy fachowca wykorzystującego w swojej pracy drewno i materiały drewnopochodne. W redakcji testowaliśmy pilarkę AEG PS 254 L.

Sercem kapówki AEG PS 254 L jest silnik o mocy 2000 W. Jednostka napędowa przez przekładnię zębatą rozpędza tarczę do 4500 obr./min. Jak wiadomo, to wartość zoptymalizowana, a więc dzięki temu sprzęt może wykonywać czyste i precyzyjne cięcia. Górną, nieruchomą osłonę tarczy AEG wykonano z metalu, zaś ruchomą dolną – z przezroczystego tworzywa sztucznego. Dolna osłona odkrywa tarczę w momencie obniżania głowicy napędowej, co pozwala wykonać cięcie. Aby to zrobić, należy odblokować głowicę napędową

pilarki i osłonę dolną, co czynimy przez naciśnięcie specjalnej dźwigni, a następnie włączyć silnik maszyny. Dzięki takiej konstrukcji AEG PS 254 L jest bezpieczna w użytkowaniu. Ukośnica przystosowana jest do współpracy z tarczami o średnicy zewnętrznej 254 mm i otworem mocującym 30 mm (średnica). Ich wymianę ułatwia blokada wrzeciona.

AEG_PS254L_ 01

 

Tak jak każda porządna ukośnica AEG PS 254 L ma stolik obrotowy, który pozwala wykonywać tym urządzeniem cięcia ukośne w poziomie w zakresie ±50°. Szybkie ustawienie maszyny ułatwiają stałe punkty ustalające (0°, ±15°, ±22,5°, ±30° i ±45°) z blokadami. Położenie stolika maszyny w każdym innym kącie unieruchamia się za pomocą dźwigni znajdującej się w rączce do obracania stołu pilarki. Głowica tnąca zintegrowana jest z dwiema prowadnicami, które wysuwają się z zamontowanego do stołu korpusu. Całość można obracać w pionie (od -2° do 47° w lewo, stojąc przodem do maszyny) i wykonywać cięcia skośne. Mechanizm ten jednak nie ma stałych punktów automatycznie blokowanych, a wybrany kąt skosu ustala się z pomocą podziałki i tylnej śruby zaciskowej. Pilarka AEG ma również szczelinowy ogranicznik głębokości cięcia, który pozwala wykonywać nacięcia w obrabianym materiale. Stół pilarki wyposażony jest w dwustronne ograniczniki ciętego materiału. Unieruchamia się go na stole za pomocą ścisku śrubowego.

AEG_PS254L_ 03

 

W górnej części uchwytu głowicy znajdują się dodatkowe dwa włączniki. Jednym uruchamia się oświetlenie miejsca pracy, a drugim włącza czerwoną diodę laserową, która wizualizuje linię cięcia. Pilarka ma także króciec odciągu wiórów, który łączy się rurowym wężem z wentylatorem znajdującym się z boku silnika. Wentylator pełni rolę małego odkurzacza, gdyż wytwarza podciśnienie potrzebne do odsysania wiórów. Podłącza się do niego albo wąż od odkurzacza przemysłowego, albo wąż z osłoną przeciwpyłową, co umożliwia odprowadzanie wiórów do kubła. Osłonę przeciwpyłową nakłada się na kubeł na wióry (standardowe wiaderko na śmieci) i łączy z wentylatorem ukośnicy za pomocą wspomnianego węża. Należy tu odnotować, że wentylator-odkurzacz to nowatorskie rozwiązanie niestosowane dotychczas w ukośnicach. Jest znacznie skuteczniejsze od popularnych worków na wióry. Ukośnica AEG waży 18 kg, więc może być bez problemów przenoszona przez jedną osobę.

AEG_PS254L_ 02

 

W redakcyjnym warsztacie cięliśmy prosto, kątowo i pod ukosem. Pod nóż poszły elementy z płyty meblowej. Jak przewidzieliśmy już na samym początku artykułu, piła cięła bardzo czysto i dokładnie (dzięki laserowemu wskaźnikowi rzazu). Reasumując, pilarka jest ergonomiczna, oferuje duże możliwości robocze i – co najważniejsze – nadaje się do wykonywania dokładnych i czystych cięć, a to przecież kluczowy aspekt dla każdego użytkownika kapówki.

 

AEG_PS254L_ 04

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne ukośnicy AEG PS 254 L

Moc

2000 W

Prędkość obrotowa

4500 min-1

Średnica piły/otworu mocującego

254/30 mm

Nastawianie cięcia kątowego

±50°

Nastawianie cięcia skośnego

-2°-45°

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45°

90 x 305/50 x 305/90 x 215/50 x 215 mm

Waga

18kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments