Test ukośnicy AEG PS 216 L

AEG PS 216 L to nieduża piła ukosowa będąca niezbędnym wyposażeniem każdej ekipy stolarskiej. Jest lekka i łatwa w transporcie, a przy tym skuteczna, np. w docinaniu elementów podczas montażu zabudowy meblowej czy stolarki drzwiowej. Jej silnik o optymalnej prędkości obrotowej zapewnia wysoką jakość cięcia.

Ukośnica AEG PS 216 L to maszyna, której największymi zaletami są niewielkie gabaryty i wydajna jednostka napędowa. Jej najważniejsze elementy konstrukcyjne są wykonane z lekkiego aluminium, co sprawia, że całkowita masa pilarki to zaledwie 16,5 kg. Jest to cecha, która wpływa na dużą mobilność narzędzia. Piłę można z łatwością przenosić z miejsca na miejsce, bez problemu

transportować między kolejnymi inwestycjami. AEG PS 216 L można więc uznać za maszynę mobilną, którą zrealizujemy większość zadać związanych z docinaniem elementów drewnianych i drewnopodobnych u klientów.

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdej ukośnicy, który decyduje o jej użyteczności, jest oczywiście stół roboczy. W AEG PS 216 L znajdziemy płytę obrotową, która pozwala wykonywać piłą cięcia kątowe. Można je realizować w zakresie od -50 do +50°. Płyta ma siedem indeksowanych pozycji kątowych (0°, 15°,22,5° i 45°), które pozwalają nie tylko precyzyjnie ciąć, ale także przyspieszają ustawianie maszyny do pracy z najczęściej spotykanymi przypadkami. W nieindeksowanych pozycjach piłę blokuje się za pomocą zacisku mimośrodowego.

AEG_PS216L_01

Głowicę tnącą, której główne elementy to silnik i piła, zamontowano na dwóch prowadnicach o przekroju kołowym. Dzięki temu tarcza porusza się wzdłużnie i zwiększa długość linii cięcia. Głowicę też można obracać wokół osi prowadnicy i realizować tzw. cięcia skośne w pionie od -2° (lewo) do +47° (prawo). Tak skonstruowana prowadnica głowicy tnącej i tarcza o średnicy 216 mm umożliwiają cięcie przedmiotów o maksymalnych wymiarach 305 mm (długość) i 65 mm (wysokość). Maszyna ma również mechanizm ograniczający wartość zagłębiania ostrza piły.

Stół wyposażono w linijkę ze skalą milimetrową, która pomaga wykonywać cięcia na zadaną długość. Podziałki kątowe mają natomiast płyta obrotowa oraz obrotowa prowadnica. Z boków stołu można zamocować specjalne poszerzacze, które ułatwiają obróbkę długich elementów. Unieruchamia się je na stole za pomocą ścisku śrubowego.

AEG_PS216L_02

AEG PS 216 L jest napędzana silnikiem o mocy 1500 W i ma obroty wynoszące 5000/min. Są one optymalne i zapewniają dużą wydajność pracy i możliwości realizacji czystych oraz precyzyjnych cięć. Jak wspominaliśmy, pilarka jest przystosowana do współpracy z tarczami o średnicy 216 mm (otwór mocujący – 30 mm). Ma blokadę wrzeciona do wygodnej i bezproblemowej wymiany osprzętu. Są też dwie osłony bezpieczeństwa – górna wykonana z metalu oraz dolna ruchoma z przezroczystego plastiku (odkrywa ostrze w momencie opuszczania głowicy). Osłona dolna odblokowywana jest przez mechanizm bezpiecznej obsługi maszyny, który trzeba zwolnić, aby móc ciąć.

Obsługa ukośnicy AEG jest łatwa i wygodna. Piłę uruchamia się przyciskiem umieszczonym w górnej części uchwytu głównego. Obok niego umieszczono drugi włącznik do wskaźnika laserowego, który wizualizuje linię cięcia i ułatwia dokładne ustawienie ciętego materiału na stole roboczym. Laser jest bezpieczny dla ludzkiego oka, jednak należy unikać bezpośredniego patrzenia na źródło światła. Oba włączniki są osłonięte przed wnikaniem do wnętrza kurzu i wilgoci.

AEG_PS216L_03

Bardzo ciekawie rozwiązano również konstrukcję systemu odsysania nieczystości. Jego 80-procentową skuteczność bez zastosowania odkurzacza osiągnięto dzięki zintegrowanemu wentylatorowi napędzanemu silnikiem. Wióry mogą być więc odciągane do zewnętrznego pojemnika. Piła AEG ma oczywiście adapter do podłączenia odkurzacza przemysłowego.

AEG_PS216L_04

Piłę ukośnicę AEG PS 216 L testowaliśmy w redakcyjnym warsztacie

nie tylko pod kątem wydajności, ale także łatwości obsługi (bo to skomplikowane narzędzie), poprawności konstrukcji pod względem współpracy z odkurzaczem, jak i jakości wykonywanych cięć. Cięliśmy deski z litego drewna sosnowego i trójwarstowe panele podłogowe. Wydaje się, że piła – dzięki dobrze dobranej mocy silnika i prędkości obrotowej – jest wręcz stworzona właśnie do takich zadań. Sprzęt zapewnia wysoką jakość cięcia – nawet trudne w obróbce panele były cięte bardzo precyzyjnie i bez zadziorów. Wygodę pracy podnosi laser, który bezbłędnie pokazuje miejsce, w którym będzie wykonane cięcie i umożliwia prawidłowe ustawienie obrabianego elementu na stole.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne ukośnicy AEG PS 216 L

 

Moc

1500 W

Obroty

5000/min

Średnica piły/otworu mocującego

216/30 mm

Nastawianie cięcia kątowego

od -50° do +50°

Nastawianie cięcia skośnego

-2˚ do +47˚

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45°

305 x 65 mm/305 x 36 mm/215 x 65 mm/215 x 36 mm

Waga

16,5kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments