Test udarowych wierteł Bosch plus-5

Nowe wiertła Bosch plus-5 do młotowiertarek klasy SDS-plus odziedziczyły po swoich poprzednikach S4L długą żywotność. Są one jednak od nich efektywniejsze i nie wywołują podczas wiercenia zjawiska nagłego wyrzutu zwiercin z otworu (tzw. eksplozje pyłu). Sprawdziliśmy ich możliwości robocze w redakcyjnym warsztacie.

 

Pod względem budowy wiertła Bosch plus-5 to nic innego jak udarowe, dwuostrzowe wiertła węglikowe z uchwytem SDS-plus. Jednakże istotnie je zmodyfikowano, czyniąc z nich narzędzia bardziej użyteczne od standardowych wykonań tego typu wierteł powszechnie dostępnych na rynku.
Konstruując nowe wiertła plus-5, inżynierowie z Boscha postawili sobie za cel zwiększenie prędkości wiercenia, podniesienie

trwałości narzędzi oraz eliminację zjawiska eksplozji kurzu. W tym celu zoptymalizowano kształt spirali (turbospirala – rozwiązanie opatentowane), aby mogła efektywniej odprowadzać urobek, jak też ulepszono geometrię głowicy, żeby zredukować temperaturę w czasie wiercenia i wydłużyć żywotność narzędzia oraz uzyskać wzrost siły punktowego uderzenia. Turbospirala jest 4-zwojowa, oparta na sprawdzonym wzornictwie wierteł Bosch S4L. Wyprofilowano ją tak, aby uzyskać większą przestrzeń na odprowadzanie urobku. Głowicę wierteł Bosch plus-5 wykonano w techologii activeTeQ, co oznacza posiadanie przez nią aktywnej końcówki centrującej do łatwego wiercenia (rozwiązanie opatentowane) oraz węglikowych ostrzy ze specjalnie dobranymi kątami nachylenia. Dzięki nim udary generowane przez młotkowierkę powodują kruszenie betonu na niewiekie drobiny (de facto na pył). W ostrzach wykonano nacięcia o kształcie V, tzw. V-przestrzenie (rozwiązanie opatentowane), które umożliwiają szybkie odprowadzenie zwiercin (pyłu) do turbospirali, a która następnie transportuje je na zewnątrz otworu. Tak skonstruowane wiertła podczas pracy usuwają urobek w sposób ciągły. Ponieważ nie gromadzi się on na dnie otworu, nie dochodzi do jego nagłego wyrzucenia z dużą siłą (tzw. eksplozji kurzu) pod wpływem wzrostu temperatury w strefie obróbki.
Warto tu także wspomnieć, że wiertła Bosch plus-5 są lutowane i hartowane w dwóch oddzielnych procesach, przy użyciu zróżnicowanych temperatur – w przeciwieństwie do produktów masowych, które są wytwarzane jednoetapowo i przy zastosowaniu jednej temperatury. W ten sposób płytki węglików spiekanych lepiej przylegają do spirali, a głowica wiertła z ostrzem centrującym jest bardziej wytrzymała i odporna na odkształcenia bądź złamanie. W rezultacie wiertło zapewnia dużą dokładność wymiarową otworów. Dla każdej średnicy wiertła indywidualnie określana jest optymalna twardość głowicy i spirali. Specjalna obróbka powierzchniowa spirali dała większe powierzchniowe zagęszczenie stali. Dzięki temu zwoje spirali mają równomiernie twardą i gładką powierzchnię, zużywają się więc wolniej i mogą efektywnie odprowadzać urobek (nie dochodzi do ich zatykania się). Wiertła Bosch plus-5 są dostępne w średnicach 3-26 mm i długościach części roboczej 50-950 mm.
Bosch, wprowadzając na rynek wiertła plus-5, zmienił też nazewnictwo produkowanych przez siebie tego typu narzędzi. Teraz ich nazwa składa się ze skrótu oznaczającego rodzaj uchwytu narzędziowego oraz z cyfry poprzedzonej myślnikiem. I tak „plus” oznacza uchwyt SDS-plus, „max” – SDS-max, „cyl” – cylindryczny. Liczby symbolizują klasę jakościową wierteł. Im wyższa cyfra, tym lepszy produkt jest nią oznaczony. Zatem testowane wiertła Bosch plus-5 to tzw. średnia klasa wśród profesjonalnych wierteł SDS-plus niemieckiego producenta. Mamy jeszcze plus-1 (dawne S3), plus-3 (B8), plus-7 (SpeedX/X5L) i plus-9 (RebarCutter).
Testom poddaliśmy wiertła Bosch plus-5 o średnicy 8 mm. Do ich napędu użyliśmy młotowiertarki SDS-plus Bosch GBH 2-28 DFV Professional (850 W, energia pojedynczego udaru – 3,2 J, częstotliwość udaru 0-4000 min-1, obroty – 0-900 min-1) o zasilaniu sieciowym oraz kompaktowej, akumulatorowej młotowiertarki SDS-plus Bosch GBH 18 V-LI Compact Professional (zasilanie – baterie Li-Ion 18 V/ 3,0 Ah, energia pojedynczego udaru – 1 J, częstotliwość udaru 0-4950 min-1, obroty – 0-1050 min-1). Elektronarzędziami wierciliśmy otwory w betonie B40 o głębokości 9,5 cm. Boschem GBH 2-28 DFV Professional uzyskaliśmy najkrótszy czas wynoszący 8,13 s, zaś GBH 18 V-LI Compact Professional – 13,03 s. Jak widać, wiertła okazują się bardzo
efektywne zarówno w przypadku bardzo silnych młotowiertarek, jak dysponujących trzy razy mniejszą siłą (energią pojedynczego udaru). Pracują stabilnie i w sposób ciągły usuwają urobek z otworu. Co ważne, nie wymagają dużego docisku. Zauważyliśmy, że pracują efektywnie pod lekkim naciskiem. Jego nadmierne zwiększenie, w przypadku dłuższej pracy szybko wywołujące zmęczenie u operatorów, zmniejsza wydajność wiercenia. Można więc nimi pracować nie tylko wydajnie, w czystym środowisku (eliminacja zjawiska eksplozji kurzu), ale także nie męcząc się w czasie wykonywania seryjnych wierceń.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments