Test udarowych wierteł Bosch plus-5
Nowe wiertła Bosch plus-5 do młotowiertarek klasy SDS-plus odziedziczyły po swoich poprzednikach S4L długą żywotność. Są one jednak od nich efektywniejsze i nie wywołują podczas wiercenia zjawiska nagłego wyrzutu zwiercin z otworu (tzw. eksplozje pyłu). Sprawdziliśmy ich możliwości robocze w redakcyjnym warsztacie.
Pod względem budowy wiertła Bosch plus-5 to nic innego jak udarowe, dwuostrzowe wiertła węglikowe z uchwytem SDS-plus. Jednakże istotnie je zmodyfikowano, czyniąc z nich narzędzia bardziej użyteczne od standardowych wykonań tego typu wierteł powszechnie dostępnych na rynku.
Konstruując nowe wiertła plus-5, inżynierowie z Boscha postawili sobie za cel zwiększenie prędkości wiercenia, podniesienie
Warto tu także wspomnieć, że wiertła Bosch plus-5 są lutowane i hartowane w dwóch oddzielnych procesach, przy użyciu zróżnicowanych temperatur – w przeciwieństwie do produktów masowych, które są wytwarzane jednoetapowo i przy zastosowaniu jednej temperatury. W ten sposób płytki węglików spiekanych lepiej przylegają do spirali, a głowica wiertła z ostrzem centrującym jest bardziej wytrzymała i odporna na odkształcenia bądź złamanie. W rezultacie wiertło zapewnia dużą dokładność wymiarową otworów. Dla każdej średnicy wiertła indywidualnie określana jest optymalna twardość głowicy i spirali. Specjalna obróbka powierzchniowa spirali dała większe powierzchniowe zagęszczenie stali. Dzięki temu zwoje spirali mają równomiernie twardą i gładką powierzchnię, zużywają się więc wolniej i mogą efektywnie odprowadzać urobek (nie dochodzi do ich zatykania się). Wiertła Bosch plus-5 są dostępne w średnicach 3-26 mm i długościach części roboczej 50-950 mm.
Bosch, wprowadzając na rynek wiertła plus-5, zmienił też nazewnictwo produkowanych przez siebie tego typu narzędzi. Teraz ich nazwa składa się ze skrótu oznaczającego rodzaj uchwytu narzędziowego oraz z cyfry poprzedzonej myślnikiem. I tak „plus” oznacza uchwyt SDS-plus, „max” – SDS-max, „cyl” – cylindryczny. Liczby symbolizują klasę jakościową wierteł. Im wyższa cyfra, tym lepszy produkt jest nią oznaczony. Zatem testowane wiertła Bosch plus-5 to tzw. średnia klasa wśród profesjonalnych wierteł SDS-plus niemieckiego producenta. Mamy jeszcze plus-1 (dawne S3), plus-3 (B8), plus-7 (SpeedX/X5L) i plus-9 (RebarCutter).
Testom poddaliśmy wiertła Bosch plus-5 o średnicy 8 mm. Do ich napędu użyliśmy młotowiertarki SDS-plus Bosch GBH 2-28 DFV Professional (850 W, energia pojedynczego udaru – 3,2 J, częstotliwość udaru 0-4000 min-1, obroty – 0-900 min-1) o zasilaniu sieciowym oraz kompaktowej, akumulatorowej młotowiertarki SDS-plus Bosch GBH 18 V-LI Compact Professional (zasilanie – baterie Li-Ion 18 V/ 3,0 Ah, energia pojedynczego udaru – 1 J, częstotliwość udaru 0-4950 min-1, obroty – 0-1050 min-1). Elektronarzędziami wierciliśmy otwory w betonie B40 o głębokości 9,5 cm. Boschem GBH 2-28 DFV Professional uzyskaliśmy najkrótszy czas wynoszący 8,13 s, zaś GBH 18 V-LI Compact Professional – 13,03 s. Jak widać, wiertła okazują się bardzo efektywne zarówno w przypadku bardzo silnych młotowiertarek, jak dysponujących trzy razy mniejszą siłą (energią pojedynczego udaru). Pracują stabilnie i w sposób ciągły usuwają urobek z otworu. Co ważne, nie wymagają dużego docisku. Zauważyliśmy, że pracują efektywnie pod lekkim naciskiem. Jego nadmierne zwiększenie, w przypadku dłuższej pracy szybko wywołujące zmęczenie u operatorów, zmniejsza wydajność wiercenia. Można więc nimi pracować nie tylko wydajnie, w czystym środowisku (eliminacja zjawiska eksplozji kurzu), ale także nie męcząc się w czasie wykonywania seryjnychwierceń.