TEST: UDAROWY AKUMULATOROWY KLUCZ BOSCH GDX 18V-200 C PROFESSIONAL

W akumulatorowym kluczu udarowym GDX 18V-200 C Professional z linii Heavy Duty Bosch udanie połączył w jedno narzędzie zakrętarkę i klucz udarowy. Było to możliwe dzięki scaleniu dwóch różnych uchwytów narzędziowych: kwadratowego zabieraka 1/2” i 6-kątnego gniazda 1/4”, oraz zastosowania zoptymalizowanego kowadełkowego mechanizmu udarowego, innowacyjnego silnika bezszczotkowego oraz sterowania elektronicznego.

Akumulatorowy klucz udarowy Bosch GDX 18V-200 C Professional, zasilany prądem stałym o napięciu 18 V, powstał przez scalenie bliźniaczych konstrukcji zakrętarki i klucza udarowego. W tym celu boschowscy inżynierowie opracowali uchwyt narzędziowy łączący funkcjonalności kwadratowego zabieraka 1/2” i 6-kątnego gniazda 1/4”. Dzięki temu w uchwycie akumulatorowego klucza udarowego Bosch GDX 18V-200

C Professional możemy mocować bez użycia pośredniczących adapterów zarówno nasadki udarowe 1/2”, jak i bity z chwytem 1/4”. Nasadki z gniazdem 4-kątnym 1/2” nakłada się na zabierak, zaś bity mocuje się w jego gnieździe 6-kątnym, uprzednio odblokowując je czerwonym pierścieniem. Naszym zdaniem, ten czerwony pierścień jest znakiem rozpoznawczym boschowskich kluczy serii GDX. Dzięki temu nie pomylimy ich z innymi kluczami, a mówiąc po boschowsku – z GDSami (symbolem „GDS” oznaczone są bowiem klucze udarowe z uchwytem 1/2”).

Istotnym rozwiązaniem z punktu widzenia użytkownika profesjonalnego, zastosowanym w akumulatorowym kluczu udarowym Bosch GDX 18V-200 C Professional, jest wysokosprawny silnik bezszczotkowy EC, który odznacza się długą żywotnością i wysoką sprawnością (ok. 80%). Urządzeniem steruje zaawansowana elektronika mikroprocesorowa. Mamy więc 3 elektroniczne biegi pozwalające ustawić następujące zakresy obrotów: 0-1100/0-2300/0-3400 min-1, i częstotliwości udarów: 0-2300/0-3400/0-4200 min-1. Poszczególne biegi wybiera się przyciskiem znajdującym się w stopce klucza, do której mocuje się akumulator. Do płynnego sterowania szybkością pracy na danym biegu służy spustowy włącznik główny. Obok niego znajduje się słupkowy przełącznik kierunku obrotów (w prawo lub lewo). Dzięki zaawansowanemu elektronicznemu sterowaniu obrotami silnika testowanego klucza Bosch GDX 18V-200 C Professional możemy używać nie tylko do trudnych zadań, lecz także do delikatnych prac wymagających wykorzystania mniejszych momentów obrotowych, np. do montażu niewielkich wkrętów czy śrub. Silnik bezszczotkowy, jak już wspominaliśmy, w kluczu Bosch GDX 18V-200 C Professional współpracuje z kowadełkowym mechanizmem udarowym i za jego pośrednictwem generuje maksymalny moment obrotowy o wartości 200 Nm. Testowanym kluczem możemy więc mocować śruby maszynowe z zakresu M6-M16.

Następną bardzo ważną konsekwencją zastosowania silnika bezszczotkowego EC w akumulatorowym kluczu udarowym Bosch GDX 18V-200 C Professional są jego niewielkie wymiary (długość – 147 mm). Narzędzie jest kompaktowe i waży bez akumulatora 1,2 kg. Chcąc zwiększyć jego poręczność, poprawiono kształt uchwytu głównego, równocześnie zwężając jego obwód. Dzięki temu klucz trzyma się pewniej i wygodniej. Boschowscy konstruktorzy ułatwili także pracę GDXem w źle oświetlonych miejscach, wyposażając go w diodę LED umieszczoną na mocowaniu akumulatora. Włącza/wyłącza się ją przyciskiem znajdującym się obok niej na panelu sterowania. Jednakże do tej czynności możemy także użyć smartfona, gdyż akumulatorowy klucz udarowy Bosch GDX 18V-200 C Professional wyposażony jest także w moduł Bluetooth Connectivity. Do łączenia narzędzia z urządzeniem mobilnym służy aplikacja Bosch Toolbox. Ma ona wiele funkcji, m.in. umożliwia sterowanie elektronarzędziami Bosch, zarządzanie ich parkiem, zawiera kamerę wymiarową, program do dokumentacji budowy, konwerter jednostek, mobilny katalog elektronarzędzi i osprzętu Bosch. Daje też szybki dostęp do usług serwisowych. Za pomocą aplikacji w akumulatorowym kluczu udarowym Bosch GDX 18V-200 C Professional możemy ustawić także czas opóźnienia wyłączenia się diody oraz przydatną funkcję łagodnego rozruchu. Co ważne, do tych funkcji mamy wyłącznie dostęp za pośrednictwem urządzenia mobilnego z uruchomioną aplikacją Bosch Toolbox. Oznacza to, że parametrów tych nie można ustawić bezpośrednio w testowanym kluczu.

Omawiany klucz udarowy GDX 18V-200 C Professional, tak jak inne akumulatorowe elektronarzędzia Bosch, korzysta z wydajnych źródeł zasilania należących do Flexible Power System. Możemy do niego podpiąć systemowe akumulatory Li-Ion 18 V należące do linii GBA i ProCORE (wysokoprądowe, w

pełni kompatybilne o dużej mocy). Mamy do dyspozycji baterie o pojemnościach 1.5, 2.0, 4.0, 5.0, 6.0, 8.0 i 12.0 Ah. Przypomnijmy, że w boschowskich akumulatorach zastosowano wysokiej jakości ogniwa Li-Ion i takie innowacyjne technologie, jak aktywne chłodzenie COOLPACK czy ECP (Electronic Cell Protection) zapewniającą kompleksową ochronę przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, głębokim rozładowaniem i przeładowaniem w trakcie napełniania energią. O poziomie naładowania boschowskich akumulatorów informują diodowe wskaźniki.

Wyniki redakcyjnych testów możliwości akumulatorowego klucza udarowego Bosch GDX 18V-200 C Professional

Podczas testów wszechstronnie sprawdziliśmy możliwości akumulatorowego klucza udarowego Bosch GDX 18V-200 C Professional, zasilając go akumulatorem ProCORE 18 V/4.0 Ah. Najpierw z wykorzystaniem wkrętu samowiercącego 5 x 50 mm i 2. biegu elektronicznego zamocowaliśmy 1,5-milimetrową blachę stalową na sklejce budowlanej, co zajęło nam 7,12 s. W próbie 2. zwiększyliśmy stopień trudności zadania testowego i tę samą blachę stalową zamocowaliśmy wkrętem samowiercącym 6 x 38 mm na stalowym profilu o grubości 4,4 mm. Wykonaliśmy je na 3. biegu w 6,08 s. Następnie w ekspresowym tempie (8,12 s, 3. bieg) połączyliśmy gruby płaskownik stalowy ze sklejką budowlaną za pomocą wkrętu samowiercącego 5 x 100 mm. W próbie 4. sprawdziliśmy, jak akumulatorowy klucz udarowy Bosch GDX 18V-200 C radzi sobie z delikatnymi i precyzyjnymi operacjami montażowymi.

Na 1. biegu zamocowaliśmy więc w sklejce budowlanej wkręt do drewna 5 x 100 mm. Operacja trwała 16 s i zakończyła się dokładnym zlicowaniem łba wkrętu z powierzchnią mocowanego elementu. W teście 5. wykonaliśmy szybko (11,16 s, 3. bieg) standardową próbę montażu wkrętu ciesielskiego 8 x 200 mm w belce modrzewiowej. Zachęceni bardzo dobrym wynikiem tej próby w kolejnej postanowiliśmy zamocować w tej samej belce dużych rozmiarów (10 x 300 mm) wkręt ciesielski. Zadanie to wykonaliśmy sprawnie w 38,40 s. 200-newtometrową siłę klucza ostatecznie potwierdziliśmy w szybko (11,52 s) wykonanym teście zerwania łba śruby M12 klasy 5.8. W kolejnej próbie sprawdziliśmy akumulatorowy klucz udarowy Bosch GDX 18V-200 C w zadaniu trudnego montażu wkrętów do betonu. I tak wkręt 7 x 120 mm zamocowaliśmy w bloczku z betonu B20 w czasie 10 s. W teście 9. postanowiliśmy dodatkowo w twardej belce modrzewiowej wywiercić otwór o średnicy 30 mm głębokości 85 mm, używając do tego wiertła 3-ostrzowego.

Z tym zadaniem testowany klucz poradził sobie w 14,84 s – mimo, że nie jest do tego typu prac w drewnie przeznaczony w pierwszej kolejności. Redakcyjne próby akumulatorowego klucza udarowego Bosch GDX 18V-200 C Professional zakończyliśmy sprawdzeniem, ile wkrętów 6 x 90 mm zamocujemy, łącząc 2 grube i twarde deski dębowe na jednym pełnym ładowaniu akumulatora ProCORE 18 V/4.0 Ah. Okazało się, że sporą liczbę, a mianowicie 110 wkrętów. Efektywny czas pracy (bez przerw) testowanego klucza na jednym ładowaniu akumulatora ProCORE 18 V/4.0 Ah podczas tego testu wyniósł 10 min 3,17 s, zaś średni czas montażu jednego wkrętu 5,48 s. Zważywszy, że realny czas montażu tak dużej liczby wkrętów wynosi ok. 40 min, uzyskany wynik udowadnia, że dwa lekkie akumulatory ProCORE 18 V/4.0 Ah umożliwiają całodzienną intensywną pracę testowanym narzędziem. Podczas wszystkich prób akumulatorowy

klucz udarowy Bosch GDX 18V-200 C Professional sprawował się bez zarzutu. Zaś praca nim była bardzo wygodna, co jest niewątpliwie wynikiem zaawansowanej ergonomii i perfekcyjnego wyważenia narzędzia. Zauważyliśmy też, że zastosowany w nim 2-funkcyjny uchwyt znacznie ułatwia i przyspiesza prowadzenie prac. Jego ważną zaletą jest również to, że praktycznie eliminuje on przypadki zwiększania długości narzędzia przez zastosowanie adapterów pośredniczących. Dzięki temu można nim wykonywać dużą gamę prac w miejscach o ograniczonym dostępie.

Redakcyjne próby pokazały, że akumulatorowy klucz udaorwy Bosch GDX 18V-200 C oferuje nam wysoką wydajność zarówno w trybie pracy klucza / zakrętarki, jak i wkrętarki. Naszym zdaniem, to wysoce uniwersalne elektronarzędzie całkowicie zastępujące klucze o zbliżonej sile wyposażone w zabierak 1/2” lub 6-kątny uchwyt gniazdowy 1/4”. Sądzimy, że z powodu 2-krotnie poszerzonej funkcjonalności i wysokiej efektywności oraz produktywności jego zalety może wykorzystać szerokie grono fachowców: od mechaników i serwisantów po budowlańców i instalatorów różnych specjalności.

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego Bosch GDX 18V-200 C Professional

Napięcie zasilania 18 V
Rodzaj/napięcie/pojemność akumulatora Li-Ion/18 V/1,5-12,0 Ah należące do Flexible Power System
Obroty bez obciążenia (I/II/III bieg) 0-1100/0-2300/0-3400 min-1
Częstotliwość liczba udarów (I/II/III bieg) 0-2300/0-3400/0-4200 min-1
Uchwyt narzędziowy połączony 6-kątny 1/4” i kwadr. zabierak 1/2”
Maks. moment obrototy 200 Nm
Zakres mocowania śrub M6-M16
Waga bez akumulatora 1,2kg
pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar