TEST UDAROWEJ WIERTARKO-WKRĘTARKI SPARKY BUR2 10.8LI-C HD PROFESSIONAL

SPARKY BUR2 10.8Li-C HD Professional – choć zasilany niewielkim akumulatorem o napięciu ok. 10,8 V – jest narzędziem mocnym i uniwersalnym.

Do niedawna małe wiertarko-wkrętarki akumulatorowe były prostymi konstrukcjami, których głównymi zadaniami było wiercenie otworów w miękkich materiałach i osadzanie wkrętów o niewielkich średnicach. Sytuacja na rynku w tym segmencie zmienia się jednak dynamicznie i już bez problemu znajdziemy modele, które swoją funkcjonalnością nie ustępują modelom zasilanym z baterii 14,4 V. Przykładem takiego narzędzia jest SPARKY BUR2 10.8Li-C HD Professional.

SPARKY BUR2 10.8Li-C HD Professional wykonamy otwory o sporej średnicy i zamontujemy duży wkręt oraz poradzimy sobie z ceglaną ścianą. Bez wątpienia

sprzęt ten przeznaczony jest do zadań o średnim stopniu trudności, a przy tym jest lekki i zgrabny. Można go przez cały dzień nosić przy pasku u spodni i nie poczuć jego obecności. Wkrętarka czerpie energię z akumulatora litowo-jonowego o napięciu 10,8 V i pojemności 2,0 Ah. Ten typ ogniw charakteryzuje się bardzo dużą sprawnością, trwałością i niewielkimi rozmiarami (akumulator praktycznie w całości mieści się w rękojeści wkrętarki). Można je doładowywać w dowolnym momencie bez obaw o skrócenie żywotności czy zmniejszenie pojemności. Na rękojeści umieszczono diodowy wskaźnik poziomu naładowania, który ułatwia zarządzanie energią w ogniwach.

 

Jedną z najmocniejszych stron SPARKY BUR2 10.8Li-C HD Professional jest zespół napędowy. Silnik współpracuje z dwubiegową przekładnią. Dwa przełożenia sprawiają, że maszyna jest bardziej wszechstronna – na szybszym biegu można ją stosować do wydajnego wiercenia mniejszych otworów, a na wolniejszym wykorzystać spory moment obrotowy (34 Nm) do montażu dużych wkrętów. Na I biegu silnik ma maksymalnie 350 obr./min, a na II – 1350 obr./min. W SPARKY znajdziemy także klasyczny pierścieniowy mechanizm udarowy. Pomaga on wiercić otwory w murze lub betonie o twardości do B15. Pracuje z maksymalną częstotliwością 5250 (I bieg) lub 20.250 uderzeń/min (II bieg). Prędkość obrotową, a co za tym idzie częstotliwość udarów, reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego (kierunek ustala się wygodnym w obsłudze przełącznikiem słupkowym). SPARKY BUR2 10.8Li-C HD Professional dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 34 Nm. Jego wartość w trybie wkręcania reguluje się za pomocą pierścienia o 20 pozycjach plus blokada sprzęgła do wykonywania wiercenia. W SPARKY zastosowano elektryczny hamulec, który zatrzymuje obracające się wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Tryby pracy (wiercenie bezudarowe, udarowe i wkręcanie) wybiera się osobnym pierścieniem. Parametry wiertarko-wkrętarki pozwalają wiercić w stali otwory o maksymalnej średnicy 10 mm, w drewnie – 20 mm, a w betonie – 10 mm.

Sparky_BUR2-10-8Li-C-HD-5

W udarowej wiertarko-wkrętarce SPARKY BUR2 10.8Li-C HD Professional zastosowano bardzo wygodny w obsłudze bezkluczykowy uchwyt wiertarski (10 mm) o konstrukcji jednoczęściowej współpracujący z automatyczną blokadą wrzeciona. Komfort pracy urządzeniem zwiększa dioda LED oświetlająca miejsce obróbki. Na wzorcową ergonomię ma także wpływ prawidłowo wyprofilowana i pokryta okładziną antypoślizgową rękojeść pistoletowa. Trzyma się ją pewnie i wygodnie. SPARKY ma kompaktowe wymiary i razem z akumulatorem waży zaledwie 1 kg.

Sparky_BUR2-10-8Li-C-HD-4

Redakcyjne testy udarowej wiertarko-wkrętarki SPARKY BUR2 10.8Li-C HD Professional rozpoczęliśmy od wiercenia w belce sosnowej. Wykonaliśmy w niej najpierw otwór przelotowy o średnicy 25 mm i długości 80 mm za pomocą zwężanego świdra z użyciem I biegu. Operacja ta zajęła nam 9,9 s. W kolejnej próbie sprawdziliśmy szybkość wiercenia na II szybszym biegu. Zamontowaliśmy więc w uchwycie SPARKY świder o średnicy 10 mm i wykonaliśmy nim przelotowy otwór o długości 80 mm w belce sosnowej. Operacja trwała 3,07 s. Podczas testów każdej wiertarko-wkrętarki powinna być przeprowadzona próba montażu wkrętów w materiale drewnianym. Zgodnie z tym wymaganiem postanowiliśmy zamocować testowaną SPARKY wkręt 8 x 300 mm w belce sosnowej. To

trudne zadanie wykonaliśmy w 16,11 s. Testy redakcyjne zakończyliśmy wierceniem udarowym w bloczku z betonu B15, wykonując otwór o średnicy 6 mm i głębokości 40 mm w czasie 12,83 s. SPARKY BUR2 10.8Li-C HD Professional podczas testów pracowało równo oraz bez żadnej zadyszki i okazało się urządzeniem wydajnym i bardzo łatwym w operowaniu.

Sparky_BUR2-10-8Li-C-HD-3

Reasumując, SPARKY BUR2 10.8Li-C HD Professional to bardzo lekka i kompaktowa wiertarko-wkrętarka udarowa oferująca wydajność maszyn z wyższego segmentu 14,4 V. Urządzenie zastąpi też z powodzeniem wiertarki udarowe o mocy rzędu 500 W, nie ustępując im pod względem efektywności i znacznie przewyższając wygodą pracy oraz niewielkimi rozmiarami i masą. Naszym zdaniem doskonale sprawdzi się we wszelkich pracach montażowych prowadzonych w warunkach warsztatowych oraz podczas wykańczania czy wyposażania wnętrz.

 

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne udarowej wkrętarki akumulatorowej Sparky BUR2 10.8Li-C HD Professional

Obroty (I/II bieg) 0-350/0-1350 min-1
Częstotliwość udarów (I/II bieg) 0-5250/0-20.250 min-1
Maks. moment obrotowy 34 Nm
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie 10/20/10 mm
Uchwyt wiertarski bezkluczykowy 1-częściowy
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/10,8 V/2,0 Ah
Waga 1,0 kg

Sparky_BUR2-10-8Li-C-HD-1

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar