Test trzpieni frezarskich PFERD z uzębieniem STEEL

PFERD opracował innowacyjne trzpienie frezarskie do stali, stali nierdzewnej, żeliwa, aluminium i tworzyw sztucznych. W redakcyjnym warsztacie bliżej przyjrzeliśmy się trzpieniom do stali PFERD STEEL.

Firma PFERD wprowadziła do swojej oferty frezy trzpieniowe o innowacyjnym uzębieniu STEEL. Tym samym stworzyła jedyne w swoim rodzaju trzpienie frezarskie do obróbki stali oraz staliwa, które charakteryzują się wyraźnie zwiększoną agresywnością obróbki przy równoczesnej większej wygodzie pracy.
Z tego powodu praca tymi narzędziami stała się dużo bardziej bezpieczna i jednocześnie pozwala na precyzyjne wykonanie wymaganej operacji frezerskiej. W efekcie trzpienie frezarskie o uzębieniu

STEEL charakteryzują się wysoką efektywnością obróbki i pozwalają na znacznie oszczędności czasu pracy.
Do głównych zalet pracy trzpieniami frezerskimi o uzębieniu STEEL należy większa (o około 50%) wydajność skrawania podczas obróbki stali i staliwa w porównaniu do trzpieni frezerskich o uzębieniu krzyżowym (tradycyjnym). Dzięki innowacyjnej geometrii uzębienia części roboczej narzędzia agresywność skrawania jest odczuwalnie zwiększona z powodu bardzo dobrego odprowadzania dużych wiórów. Ponadto nowy kształt ostrzy skrawających znacznie zredukował obciążenie termiczne obrabianego detalu oraz narzędzia.

Nowymi narzędziami można pracować z prędkością skrawania w zakresie od 450 do 750 m/min. W związku z tym, w zależności od średnicy trzpienia narzędzia oraz od rodzaju obrabianego materiału, dla przyjętej prędkości skrawania należy dobrać odpowiednią prędkość obrotową. Ponieważ średnice trzpienia zawierają się w granicach od 6 do 12 mm, więc obliczeniowa prędkość obrotowa powinna wynosić od 12.000 do 20.000 obr./min dla prędkości skrawania 450 m/min oraz od 20.000 do 40.000 obr./min dla prędkości skrawania 750 m/min.

PFERD oferuje osiem kształtów części roboczej frezów trzpieniowych o uzębieniu STEEL: (1) kształt walcowy bez uzębienia czołowego, (2) kształt walcowy z uzębieniem na obwodzie i na czole, (3) kształt kulisty, (4) kształt kulisto-walcowy, (5) kształt płomienia, (6) kształt pocisku ze spłaszczonym czubkiem, (7) kształt stożkowy z zaokrąglonym wierzchołkiem i (8) kształt „drzewa”. Firma PFERD poleca nowe trzpienie frezarskie z uzębieniem STEEL szczególnie w celu poprawy komfortu pracy oraz zmniejszenia drgań i hałasu podczas pracy.

W redakcyjnym teście sprawdziliśmy frez w kształcie „drzewa” PFERD RBF 1225-STEEL. Obrabialiśmy nim element ze stali konstrukcyjnej przez 20 s. Narzędzie napędzaliśmy szlifierką prostą FEIN GSZ 11-320 PERL (moc – 1010 W, obroty – 9500-32.500/min) z użyciem 24.500 obr./min. Podczas 20-sekundowej pracy usunęliśmy 10 g materiału stalowego. Dla porównania ten sam element stalowy obrabialiśmy standardowym frezem przez 20 s, używając tej samej szlifierki FEIN GSZ 11-320 PERL i 24.500 obr/min. Uzyskany wynik to jedynie 2 g usuniętego materiału stalowego.

Podczas testów wyraźnie odczuliśmy zwiększoną agresywność skrawania testowanego frezu. Podczas pracy powstawały duże wióry, a przy tym nie dochodziło do zapychania nimi frezu. Nie zauważyliśmy też jakichkolwiek przypaleń obrabianego materiału.
Naszym zdaniem trzpienie frezarskie PFERD z uzębieniem STEEL dają wyraźną oszczędność czasu pracy oraz znacznie zwiększają ekonomiczność wykonywanych operacjiobróbczych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments