Test trzpieni frezarskich PFERD z uzębieniem INOX

Firma PFERD opracowała i wprowadziła do praktycznego zastosowania innowacyjne trzpienie frezarskie o uzębieniu INOX przeznaczone do obróbki stali nierdzewnej. Przyjrzeliśmy się im bliżej w redakcyjnym warsztacie.

Trzpienie frezarskie z uzębieniem INOX charakteryzują się ekstremalnie wysoką wydajnością skrawania w obróbce wszystkich austenitycznych, nierdzewnych i kwasoodpornych materiałów stalowych. W porównaniu do tradycyjnych narzędzi o uzębieniu krzyżowym mają one znacznie zredukowaną emisję drgań i hałasu, co znacząco poprawia wygodę pracy.

Główne zalety tych narzędzi, które wynikają z innowacyjnego kształtu uzębienia, to znacznie wyższa wydajność obróbki

oraz zwiększona ich żywotność. Nowa geometria ostrzy skrawających przyczyniła się do stworzenia optymalnych warunków do kształtowania się wiórów. W efekcie znacznie zredukowano ilość wytwarzanego ciepła w strefie skrawania i usunięto przyczyny tworzenia się warstw nalotowych na obrabianym detalu i ostrzach narzędzia skrawającego. Podczas badań firmowych stwierdzono, że trzpienie frezarskie z uzębieniem INOX są około 100% wydajniejsze w porównaniu do odpowiednich narzędzi z tradycyjnym uzębieniem krzyżowym.

Nowe frezy mają następujące średnice trzpienia: 3, 6, 8, 10 i 12 mm. PFERD zaleca pracować nimi z wysokimi prędkościami skrawania: od 450 do 600 m/min. Zatem prędkości obrotowe tych narzędzi dla prędkości skrawania 450 m/min wynoszą od 12.000 do 48.000 obr./min, a dla 600 m/min – od 16.000 do 64.000 obr./min. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiednią długość całkowitą narzędzia, właściwy wymiar główki części roboczej oraz jej kształt: walcowy, kulisty, kulisto-walcowy, kształt pocisku ze spłaszczonym czubkiem, kształt pocisku, drzewa, kropli lub stożkowy.

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy frez w kształcie „drzewa” PFERD RBF 1225-INOX. W próbach użyliśmy płaskownika ze stali nierdzewnej (INOX). Do napędu frezu posłużyła nam szlifierka prosta FEIN GSZ 11-320 PERL (moc – 1010 W, obroty – 9500-32.500/min). Jej prędkość obrotową ustawiliśmy na 24.500 min-1. Podczas 20-sekundowej obróbki frezem PFERD RBF 1225-INOX usunęliśmy 6 g materiału stalowego. Dla porównania ten sam płaskownik ze stali nierdzewnej frezowaliśmy standardowym frezem do stali przez 20 s, używając tej samej szlifierki FEIN GSZ 11-320 PERL z obrotami 24.500/min. Usunęliśmy nim jedynie 1 g materiału stalowego.

Podczas testów wyraźnie odczuliśmy zwiększoną efektywność skrawania frezu PFERD RBF 1225-INOX. Tworzy on podczas pracy duże wióry i efektywnie je odprowadza ze strefy obróbki. Podczas redakcyjnych prób nie doszło do jakichkolwiek przypaleń czy przebarwień obrabianego materiału, które powodował frez o tradycyjnym uzębieniu. Jak wiadomo, podczas obróbki stali nierdzewnej ma to priorytetowe znaczenie.

Reasumując, trzpienie frezarskie PFERD z uzębieniem INOX oznaczają się bardzo dużą wydajnością, dzięki czemu oszczędzamy czas pracy i obniżamy koszty wykonywanych operacjiobróbczych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments