Test tarczy Kronenflex A 660 R Supra

Tej wiosny firma Klingspor wprowadza na rynek dwa nowe typy tarcz do cięcia o grubości 1 mm w klasach jakości Supra i Special. Oba nowe narzędzia oferują szybkie cięcie z niewielkim gratem i można nimi bezpiecznie obrabiać stal nierdzewną, gdyż ich mieszanki zostały oczyszczone ze związków żelaza, siarki i chloru.

Kronenflex A 660 R Supra zastępuje ona dostępną do tej pory w sprzedaży tarczę A60R Supra. W porównaniu do swojej poprzedniczki oferuje ok. 25% wyższą wydajność przy jednocześnie niższej o 10% cenie. Najważniejsza zmiana to nowa receptura mieszanki, z której wykonana jest

tarcza, zoptymalizowana pod najczęściej spotykane w zakładach przemysłowych i rzemieślniczych operacje – cięcie blach i profili wykonanych ze stali zwykłej i nierdzewnej. Narzędzie dostępne jest w wersjach o średnicy 115 i 125 mm. Zastosowano w nim ziarno elektrokorundowe o granulacji 60.
 
Do redakcyjnego warsztatu trafiła na testy tarcza Kronenflex A 660 R Supra o średnicy 125 mm. Przecinaliśmy nią do całkowitego zużycia płaskownik ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm i szerokości 100 mm, napędzając szlifierką kątową Metabo WEA 17-125 Quick (moc – 1700 W, stabilizowane elektronicznie obroty – 11.000 min-1). Cięcia wykonywaliśmy z lekkim posuwem oraz przemiennymi ruchami szlifierki (do przodu i tyłu). Do całkowitego zużycia tarczy odcięliśmy 12 kawałków płaskownika, co oznacza, że sumaryczna długość cięcia wynosiła 120 cm. Podczas próby zauważyliśmy, że narzędzie do całkowitego zużycia pracowało stabilnie i efektywnie, co świadczy o równomiernym rozłożeniu w nim ziarna ściernego. Średni czas cięcia to 12,83 s, zaś najkrótszy – 9,13 s. W drugiej próbie przecinaliśmy płaskownik z twardej stali nierdzewnej o grubości 5 mm i szerokości 80 mm z użyciem dużego posuwu. Sprawdziliśmy w niej efektywność cięcia. Element przecięliśmy w czasie 6,13 s.

Reasumując, tarcza Kronenflex A 660 R Supra jako narzędzie ze średniej półki jakościowej oferuje nam żywotność, którą w skali 7-stopniowej oceniamy na 5, i przy tym sporą agresywność, dzięki której uzyskujemy wysoką wydajność. Oceniamy ją w skali 7-stopniowej na4–5.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar