TEST TARCZY KORUNDOWEJ KLINGSPOR KRONENFLEX A 630 N SUPRA

W tym roku firma Klingspor wprowadziła na rynek tarczę Kronenflex  A 630 N Supra przeznaczoną do stosowania w przecinarkach do metalu. Ściernica umożliwia wykonywanie szybkich cięć materiałów stalowych z niewielkim gratem. Nadaje się również do obróbki stali nierdzewnej, gdyż jej spoiwo nie zwiera związków żelaza, siarki i chloru.

 

Tarcza Klingspor Kronenflex A 630 N należy do linii produktowej SUPRA, czyli do grupy narzędzi profesjonalnych odznaczających się wysoką wydajnością szlifowania i trwałością. Jest to tzw. średnia półka jakościowa narzędzi produkowanych przez niemiecką firmę. W testowanej tarczy zastosowała ona zoptymalizowaną pod względem wydajności cięcia i trwałości mieszankę żywic i syntetycznych ziaren ściernych (elektrokorund

o granulacji 30). Narzędzie zostało również konstrukcyjnie wzmocnione siatkami z mocnego włókna szklanego. Przypomnijmy, podczas produkcji tarcz Klingspor monitoruje ściśle wszystkie procesy technologiczne i stosuje wysokiej jakości komponenty o stabilnych parametrach fizyko-chemicznych. Dlatego testowana tarcza Kronenflex A 630 N Supra nie tylko zapewnia wysoką wydajność cięcia, ale gwarantuje też najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy i jest zgodna z restrykcyjnymi regulacjami oSa oraz europejskimi normami (EN 12413).

 

 

Testowana tarcza Klingspor Kronenflex A 630 N Supra przeznaczona jest do cięcia stali, stali nierdzewnej (INOX) i metali nieżelaznych. Możemy nią przecinać zarówno profile, jak i rury oraz tzw. materiał pełny. Jej wydajność cięcia i żywotność w skali 7-stopniowej Klingspor ocenia na 6, zaś twardość spoiwa – na 5. Tarcza Kronenflex A 630 N Supra ma średnicę 350 mm i grubość 2,5 mm oraz otwór mocujący 25,4 mm, a więc stosuje się ją w półstacjonarnych, stacjonarnych i przenośnych przecinarkach do metalu o mocy do 3000 W.

 

Podczas redakcyjnych testów tarczę Kronenflex A 630 N Supra napędzaliśmy półstacjonarną przecinarką do metalu Hitachi CC14SF (moc nominalna – 2000 W, obroty – 3800/min). Najpierw przecięliśmy 8 połączonych prostokątnych profili ze stali konstrukcyjnej, każdy o wymiarach 40 x 20 x 2 mm. Zadanie jednoczesnego przecięcia tak dużej liczby profili, jak można zauważyć, należy do bardzo trudnych. Wykonaliśmy je w czasie 30,6 s, co oznacza, że średni czas cięcia jednego profilu wyniósł 3,825 s. Łatwo więc zauważyć, że jest on bardzo krótki i nieosiągalny dla tarcz 180 i 230 mm stosowanych w dużych szlifierkach kątowych o mocy 2400–2600 W. W drugiej próbie przecinaliśmy pod kątem 30° bardzo twardy pręt stalowy o średnicy 30 mm (elipsoidalna powierzchnia cięcia – 809,58 mm2). Zadanie wykonaliśmy w 28,47 s. Podczas wszystkich wykonanych prób tarcza pracowała bardzo stabilnie, dając duży snop iskier świadczący o bardzo intensywnym skrawaniu obrabianego materiału.
Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że tarcza Kronenflex A 630 N Supra oferuje wysoką efektywność cięcia, w tym również stali o dużej twardości. Naszym zdaniem podwyższa wymagania dotyczące wydajności pracy dla tego typu ściernic ze średniej półki jakościowej o uniwersalnym zastosowaniu w obróbce metali.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments