TEST TARCZY KLINGSPOR KRONENFLEX A 930 N SPECIAL

W br. firma Klingspor rozszerzyła gamę tarcz Kronenflex o model A 930 N Special przeznaczony do stosowania w stacjonarnych i półstacjonarnych stołowych przecinarkach do metalu.

 

Tarcza Klingspor Kronenflex A 930 N należy do linii produktowej SPECIAL, czyli do grupy narzędzi profesjonalnych o najwyższej jakości, dużej wydajności i doskonałej trwałości. Produkt jest więc skierowany do użytkowników stawiających tego typu narzędziom najwyższe wymagania pod względem wydajności i niezawodności, w tym także podczas stosowania ich w trudnych warunkach pracy. W testowanej tarczy Klingspor zastosował spoiwo optymalnie dopasowane do rodzaju użytego w niej ziarna ściernego (elektrokorund o granulacji 40). Przez to m.in. zagwarantował omawianemu narzędziu

wysoką agresywność i długą żywotność. Zostało ono również konstrukcyjnie wzmocnione siatkami z mocnego włókna szklanego. Jak już wiele razy informowaliśmy, niemiecki producent ściśle monitoruje wszystkie procesy technologiczne wykorzystywane podczas produkcji tarcz Kronenflex i stosuje w nich wysokiej jakości komponenty o stabilnych parametrach fizyko-chemicznych. Dlatego testowana tarcza Kronenflex A 930 N Special nie tylko umożliwia uzyskanie wysokiej efektywności cięcia materiałów stalowych, ale zapewnia też najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy. Spełnia ona restrykcyjne wymagania oSa oraz europejskich norm (EN 12413).

Testowana tarcza Klingspor Kronenflex A 930 N Special przeznaczona jest głównie do cięcia stali konstrukcyjnej. Może być również wykorzystywana do obróbki stali nierdzewnej, żeliwa i nawet aluminium. Doskonale nadaje się do cięcia zarówno tzw. materiału pełnego, jak profili oraz rur. Jej wydajność cięcia w skali 7-stopniowej Klingspor ocenił na 6, żywotność – na 4, zaś twardość spoiwa – na 3. Tarcze Kronenflex A 930 N Special mają średnice 300 lub 350 mm i odpowiednio grubości 2,5 i 3 mm oraz otwór mocujący 25,4 mm. Stosuje się więc je w stacjonarnych i półstacjonarnych stołowych przecinarkach do metalu o mocy do 3000 W.

Podczas redakcyjnych testów tarczę Kronenflex A 930 N Special napędzaliśmy półstacjonarną przecinarką do metalu Makita M2401 (moc nominalna – 2000 W, obroty – 3800/min). Aby ocenić efektywność cięcia tarczy Kronenflex A 930 N Special, porównaliśmy ją z tarczami Kronenflex A 630 N Supra i Kronenflex A 330 Extra. Najpierw przecinaliśmy materiał pełny – bardzo twardy stalowy wałek o średnicy 30 mm. Tarczą Kronenflex A 930 N Special zadanie to wykonaliśmy w czasie 14,71 s, Kronenflex A 630 N Supra – w 58,59 s, zaś Kronenflex A 330 Extra – w 92 s. Jak widać, w przypadku bardzo twardego stalowego materiału pełnego tarcza Kronenflex A 930 N Special oferuje bardzo wysoką efektywność cięcia i wykazuje znaczną przewagę nad swoimi konkurentkami. W drugim teście przecinaliśmy cztery złożone profile stalowe 4 x 2 cm mające ścianki o grubości 3 mm. Każdą z tarcz wykonaliśmy po cztery cięcia, aby ocenić ich żywotność. W tym celu zmierzyliśmy ich średnice. Najkrótszy czas cięcia tarczą Kronenflex A 930 N Special wyniósł 21,67 s, Kronenflex A 630 N Supra – 26,04, zaś Kronenflex A 330 Extra – 20,97 s. Pod względem efektywności cięcia test ten z niewielką przewagą wygrała tarcza Kronenflex A 330 Extra. Natomiast pod względem żywotności bezkonkurencyjnym narzędziem okazała się Kronenflex A 930 N Special, gdyż jej średnica zmniejszyła się do 335 mm. Drugie miejsce w tej konkurencji zajęła Kronenflex A 330 Extra z wynikiem 327 mm, zaś trzecie Kronenflex A 630 N Supra z rezultatem 313 mm.

 

Reasumując, redakcyjne testy porównawcze pokazały, że tarcza Kronenflex A 930 N Special oferuje nam bardzo wysoką efektywność cięcia pełnego materiału stalowego oraz profilowanego, udanie łącząc ją z wysoką żywotnością. Naszym zdaniem dzięki temu ekonomizuje znacznie obróbkę materiałów stalowych i przyczynia się do

poprawienia konkurencyjności firm wykorzystujących ją w codziennej pracy.

pins

O tarczy Klingspor Kronenflex A 630 N Supra

Tarcza Klingspor Kronenflex A 630 N należy do linii produktowej SUPRA, czyli do grupy narzędzi profesjonalnych odznaczających się wysoką wydajnością szlifowania i trwałością. Jest to tzw. średnia półka jakościowa narzędzi produkowanych przez niemiecką firmę. W testowanej tarczy zastosowała ona zoptymalizowaną pod względem wydajności cięcia i trwałości mieszankę żywic i syntetycznych ziaren ściernych (elektrokorund o granulacji 30). Narzędzie to wzmocniono również konstrukcyjnie siatkami z mocnego włókna szklanego. Tarcza Klingspor Kronenflex A 630 N Supra przeznaczona jest do cięcia stali, stali nierdzewnej (INOX) i metali nieżelaznych w postaci profili, rur czy tzw. materiału pełnego. Jej wydajność cięcia i żywotność w skali 7-stopniowej Klingspor ocenia na 6, zaś twardość spoiwa – na 5.

 

 

O tarczy Klingspor Kronenflex A 330 Extra

Tarcza Klingspor Kronenflex A 330 należy do linii produktowej EXTRA, czyli do grupy narzędzi profesjonalnych, które odznaczają się bardzo korzystną relacją ceny do jakości. Jest więc narzędziem z ekonomicznej półki jakościowej narzędzi produkowanych przez niemiecką firmę Klingspor. Do wyprodukowania tej tarczy wykorzystano stosunkowo grube ziarno o granulacji 30, co w połączeniu z żywicami syntetycznymi zapewnia optymalne parametry cięcia. Konstrukcja tarczy oparta jest na dwóch zewnętrznych siatkach z włókna szklanego. Tarcza Kronenflex A 330 EXTRA przeznaczona jest do cięcia stali, stali nierdzewnej (INOX) i metali nieżelaznych. Można ją z powodzeniem stosować do cięcia profili otwartych i zamkniętych. Niemiecki producent poleca to narzędzie do cięcia materiału o niepełnym przekroju: wszelkiego rodzaju profili, rur czy też cienkościennych ceowników i kątowników. Jego efektywność cięcia i żywotność w skali 7-stopniowej Klingspor ocenił na 5, zaś twardość spoiwa – na 4.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments