TEST TARCZY KLINGSPOR KRONENFLEX A 330 EXTRA

Kronenflex A 330 Extra to nowa tarcza firmy Klingspor przeznaczona do stosowania w przecinarkach do metalu. Umożliwia efektywne cięcie materiałów stalowych, w tym stali nierdzewnej, oraz metali nieżelaznych.

 

Tarcza Klingspor Kronenflex A 330 należy do linii produktowej EXTRA, czyli do grupy narzędzi profesjonalnych, które odznaczają się bardzo korzystną relacją ceny do jakości. Jest więc narzędziem z ekonomicznej półki jakościowej narzędzi produkowanych przez niemiecką firmę Klingspor. Do wyprodukowania tej tarczy wykorzystano stosunkowo grube ziarno granulacji 30, co w połączeniu z żywicami syntetycznymi zapewnia optymalne parametry cięcia dla dostępnej średnicy. Konstrukcja tarczy oparta jest na dwóch zewnętrznych siatkach z włókna szklanego. Jak wiadomo,

Klingspor w szczególny sposób dba o bezpieczeństwo użytkowania swoich produktów. Dlatego monitoruje ściśle wszystkie procesy technologiczne i stosuje wysokiej jakości komponenty. Testowana tarcza Kronenflex A 330 EXTRA zapewnia więc najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy, będąc zgodna z restrykcyjnymi regulacjami oSa oraz europejskich norm (EN 12413). Jest to ważne, gdyż skutki stosowania tanich tarcz niespełniających wymienionych norm mogą być tragiczne dla użytkowników.

 

 

Testowaną tarczę Kronenflex A 330 EXTRA Klingspor przeznaczył do cięcia stali, stali nierdzewnej (INOX) i metali nieżelaznych. Tarczę można z powodzeniem stosować do cięcia profili otwartych i zamkniętych. Jednak przez wzgląd na wspomnianą wcześniej konstrukcję producent poleca narzędzie w szczególności do cięcia materiału o niepełnym przekroju. Są to wszelkiego rodzaju profile, rury czy też cienkościenne ceowniki i kątowniki. Jej efektywność cięcia i żywotność w skali 7-stopniowej Klingspor ocenił na 5, zaś twardość spoiwa – na 4. Tarcza Kronenflex A 330 EXTRA ma średnicę 350 mm i grubość 2,5 mm oraz otwór wewnętrzny 25,4 mm, co oznacza, że przeznaczona jest do stosowania w półstacjonarnych, stacjonarnych i przenośnych przecinarkach do metalu o mocy nominalnej do 3000 W. Z jej zalet skorzystają firmy serwisujące maszyny i pojazdy, np. wagony i lokomotywy kolejowe, dźwigi czy koparki jak również zajmujące się wznoszeniem konstrukcji stalowych, ślusarstwem (produkcja lub naprawa ogrodzeń stalowych) itp.
Podczas redakcyjnych testów do napędu tarczy Klingspor Kronenflex A 330 EXTRA wykorzystaliśmy przecinarkę do metalu Hitachi CC14SF (moc nominalna – 2000 W, obroty – 3800/min). Aby sprawdzić, jak testowana tarcza radzi sobie z trudnymi zadaniami, w pierwszej próbie przecinaliśmy 7 połączonych prostokątnych profili ze stali konstrukcyjnej mających ścianki o grubości 2 mm (wymiary profilu – 40 x 20 mm). Cięcie wykonaliśmy w czasie 36 s, co oznacza, że średni czas cięcia jednego profilu wyniósł 5,14 s. Tarcza więc znacznie ekonomizuje i przyspiesza cięcie profili stalowych w porównaniu do ich przecinania szlifierkami kątowymi, które zajmuje znacznie więcej czasu. W drugim teście przecinaliśmy bardzo twardy pręt stalowy o średnicy 30 mm. Operację tę wykonaliśmy w 25,82 s. Zauważyliśmy, że we wszystkich próbach testowych tarcza Kronenflex A 330 EXTRA cięła bardzo stabilnie, dając duży snop iskier. Świadczy to o jej dużej agresywności i intensywnej pracy podczas obróbki testowych materiałów.

 

 

Reasumując, tarczą Kronenflex A 330 EXTRA efektywnie przetniemy elementy stalowe, w tym wykonane z twardych stopów stalowych. Naszym zdaniem tarcza ekonomizuje operacje cięcia materiałów stalowych o dużych przekrojach i umożliwia obniżenie kosztów wykonywania usług ślusarskich, serwisowychitp.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments