Test tarczy diamentowej Wertec WTDSC200

Firma ENIBO wprowadziła do sprzedaży tarcze diametowe marki Wertec służące do cięcia ceramiki i gresu oznaczone jako WTDSC200. Sprawdziliśmy ich możliwości robocze w redakcyjnym warszatcie.

 

 

 

 

Tarcze Wertec WTDSC to specjalistyczne narzędzia. Ich część roboczą stanowi wieniec diamentowy porozdzielany niewielkimi nacięciami zakończonymi szczeliną służącą do chłodzenia tarczy. Nacięcia i szczeliny mają też za zadanie kompensację rozszerzenia wieńca diamentowego i dysku, do którego dochodzi w skutek wytwarzania się dużych ilości ciepła

podczas cięcia. Tarcze Wertec WTDSC dostępne są w typowych średnicach dla małych szlifierek kątowych (115 i 125 mm), jak też dla maszyn stacjonarnych (180 i 200 mm). Mają one segmenty diamentowe o wysokości 10 mm i niewielkiej grubości (1,2 mm dla tarcz o średnicach 115 i 125 mm, 1,6 mm dla 180 mm i 1,8 mm dla 200 mm), dzięki czemu nie wytwarzają dużych oporów podczas obróbki, zatem nie wymagają do swojego napędu bardzo mocnych szlifierek lub maszyn. Twardość zastosowanego w nich spoiwa jest odpowiednio zopotymalizowana do przeznaczenia (cięcie twardej ceramiki, gresu i gresu szkliwionego). Zastosowano w nim dość drobne ziarno diamentowe, aby umożliwić wykonywanie czystych cięć. Tarcze Wertec WTDSC200 o średnicy 115 i 125 mm przeznaczone są do cięcia na sucho, zaś mające 180 i 200 mm – na mokro.

Do redakcyjnego warsztatu trafiła tarcza o średnicy 180 mm przeznaczona do cięcia na mokro twardych materiałów ceramicznych. Przeprowadziliśmy jej testu, sprawdzając głównie jakość cięcia. Wykonaliśmy nią za pomocą stacjonarnej przecinarki (marka i obroty) dwie serie cięć. W pierwszej cięliśmy płytki gresowe, a w drugiej bardzo twarde płytki gresowe szkliwione. Wrażenia z testów były następujące. Tarcza dość szybko zagłębiała się w obrabiane materiały, dzięki czemu nie trzeba używać do cięcia siły (mocnego posuwu). Uzyskane rezultaty w przypadku obu rodzajów płytek były bardzo dobre jakościowo (czyste krewędzie po przecięciu). Podczas testów zauważyliśmy, że w celu uzyskania cięć wysokiej jakości krawędzi, należy stosować bardzo delikatny posuw. Pozwala on uniknąć także pękania płytek w czasie. Należy także pamiętać, że dobre rezultaty w pracy warunkuje także sama przecinarka, która nie powinna przenosić drgań na diamentową tarczę tnącą, gdyż powoduje to strzępienie materiałów.

Reasumując, tarcza Wertec WTDSC200 zapewni nam bardzo dobre rezultaty w pracy pod względem jakości cięcia o ile będzie nią prawidłowo pracować i stosować do jej napędu wysokiej jakości przecinarki.

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar