TEST TARCZY DIAMENTOWEJ STALCO PERFECT POWERMAX

Tarcza diamentowa Stalco PERFECT POWERMAX to narzędzie stosowane do cięcia twardych materiałów.

 

Tarcza diamentowa Stalco PERFECT POWERMAX przeznaczona jest do cięcia twardych materiałów: glazury, ceramiki, gresu, porcelany i marmuru. Korpus Stalco PERFECT POWERMAX to wzmocniony i wyciszony dysk typu sandwich. Powodem jego zastosowania jest bardzo wąski segment tnący (1,4 mm dla tarczy 125 mm). W wypadku tarcz diamentowych przeznaczonych do cięcia twardych materiałów jakość stalowego korpusu ma bardzo istotne znaczenie, gdyż poddawane są one bardzo dużym naprężeniom i oddziaływaniu wysokiej temperatury. Czynniki te powodują przegrzanie, rozprężenie oraz odkształcenie dysków. Efektem tego jest falowanie tarcz i ich bicie boczne podczas cięcia. Tak pracujące

narzędzia, jak wiadomo, nie nadają się do użycia. W przypadku Stalco PERFECT POWERMAX prawdopodobieństwo odkształcenia korpusu zostało znacząco zredukowane zarówno przez wzmocniony korpus tarczy, jak i nity kompensujące naprężenia.

Stalco_tarcz_diam-1

Stalco_tarcz_diam-6

W Stalco PERFECT POWERMAX zastosowano segment ciągły o wysokości 10 mm w postaci wieńca ryflowanego. Wzór ryflowania został tak dobrany, aby segment wieńcowy łączył cechy segmentu turbo o zmniejszonym tarciu oraz segmentu ciągłego przeznaczonego do czystego cięcia. Efektem zastosowania tego typu wieńca jest przyspieszenie cięcia, zmniejszenie tarcia i temperatury w strefie obróbki oraz uzyskanie dobrej jakości krawędzi po przecięciu. Tarcza Stalco PERFECT POWERMAX dostępna jest w trzech rozmiarach: 125, 200 i 230 mm (otwór mocujący 22,23 mm) i może być stosowana w szlifierkach kątowych 125 mm i maszynach stacjonarnych (200 i 230 mm). Można nią ciąć na sucho i mokro.

Stalco_tarcz_diam-7

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy tarczę Stalco PERFECT POWERMAX o średnicy 125 mm. Napędzaliśmy ją szlifierką kątową Hitachi G 13SB3 o mocy 1300 W i obrotach 11.000/min. Najpierw obrabialiśmy element marmurowy o wymiarach 8 x 3 cm, sprawdzając efektywność cięcia. Operacja zajęła nam 7,05 s. Pozytywnie, jak na tarczę ryflowaną, zaskoczyła nas też jakość cięcia. Oceniamy ją w skali 7-stopniowej na 6. W drugiej próbie przecinaliśmy twardą cegłę klinkierową: długość cięcia – 12 cm, grubość – 2,5 cm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 7,13 s. Próby zakończyliśmy cięciem płytki ściennej, podczas którego sprawdziliśmy jakość obróbki. Oceniamy ją na 6 w skali 7-stopniowej.

Autor:    pins

Stalco_tarcz_diam-5

 

 

Stalco_tarcz_diam-4

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments