TEST TARCZY DIAMENTOWEJ SANKYO SPARTAN

Firma Hitachi Power Tools Polska to jeden z największych oferentów tarcz diamentowych na polskim rynku. Z jej oferty do testów wybraliśmy profesjonalną tarczę diamentową Sankyo Spartan.

 

Zanim opowiemy o testowanej tarczy, kilka słów na temat japońskiej marki Sankyo należącej do koncernu Hitachi Koki. Działa ona na światowych rynkach od 1965 r. i słynie nie tylko z szerokiego asortymentu narzędzi diamentowych do cięcia oraz szlifowania, ale przede wszystkim z innowacyjności oraz bardzo wysokiej jakości tych produktów.

 

Wśród narzędzi sygnowanych logo Sankyo bardzo ważne miejsce zajmują uniwersalne tarcze diamentowe z rodziny Spartan. Wskutek m.in. zastosowania w nich grubego ziarna diamentowego są to wysoce agresywne

i efektywne narzędzia. Doskonale nadają się do cięcia betonu, żelbetonu, płyt chodnikowych, (twardych) płytek dachowych, naturalnego kamienia oraz granitu, jak też materiałów abrazywnych.

Sankyo_Spartan_tarcz_diam-1

Pod względem konstrukcyjnym Sankyo Spartan to klasycznie skonstruowane tarcze segmentowe. Segmenty do ich stalowego korpusu uprzednio poddanego obróbce cieplnej zamocowano metodą spawania laserowego. W efekcie uzyskano tarczę bardzo stabilną w pracy i wysoce trwałą oraz bezpieczną w użytkowaniu. Zastosowane segmenty mają wysokość 10 mm. Tarcze Sankyo Spartan oferowane są w średnicach od 115 do 350 mm i grubościach od 2,1 do 3,2 mm, mają różne średnice otworów montażowych (20, 22.,3 i 25,4 mm), co pozwala je stosować zarówno w szlifierkach kątowych, piłach stołowych i w spalinowych przecinarkach jezdnych oraz ręcznych.

Sankyo_Spartan_tarcz_diam-2

Na testy do redakcyjnego warsztatu trafiła tarcza Sankyo Spartan o średnicy 350 mm i grubości 3,2 mm (otwór mocujący 25,4 mm). Napędzaliśmy ją przecinarką spalinową Hitachi CM 75EPB o mocy 3,9 KW (5,3 KM) i obrotach maksymalnych 9800/min. W trakcie testów posuw wywierany był jedynie masą maszyny.
Podczas redakcyjnych prób Spartanem przecinaliśmy na mokro płytę granitową (6 x 40 cm), bloczek z betonu B35 (8 x 25 cm) i porotherm (115 x 238 mm). Uzyskaliśmy następujące czasy cięcia: 42,97 s (granit), 11,84 s (beton) i 5,93 s (porotherm). Nasze wrażenia uzyskane podczas testów były następujące: Spartan efektywnie penetruje materiały bez względu na stopień ich twardości i równie dobrze radzi sobie z granitem jak z porothermem.

Sankyo_Spartan_tarcz_diam-4

Sankyo Spartan, naszym zdaniem, to tarcza bardzo efektywna i skuteczna w przecinaniu materiałów bardzo zróżnicowanych pod względem twardości i abrazywności. Narzędzie pod względem wydajności pracy spełnia oczekiwania profesjonalnych użytkowników stosujących uniwersalne tarcze diamentowe w codzienniepracy.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments