TEST TARCZY DIAMENTOWEJ SANKYO SPARTAN

Hikoki Power Tools Polska to jeden z największych na naszym rynku dostawców narzędzi diamentowych. Z jego oferty na testy trafiła profesjonalna tarcza diamentowa Sankyo Spartan.

 

Przypomnijmy, japońska marka Sankyo należąca do koncernu HiKOKI działa na światowych rynkach od 1965 r. i słynie z szerokiego asortymentu narzędzi diamentowych przeznaczonych do cięcia oraz szlifowania, jak też z innowacyjnych rozwiązań i produktów oraz z bardzo wysokiej ich jakości. W ofercie narzędzi z logo Sankyo znajdziemy uniwersalne tarcze diamentowe z serii Spartan. Aby zapewnić dużą efektywność cięcia, japońscy inżynierowie zastosowali w nich grube i agresywne ziarno diamentowe. Tarcze te doskonale nadają się do cięcia betonu,

żelbetonu, płyt chodnikowych, naturalnego kamienia oraz granitu, jak też materiałów abrazywnych.

Pod względem konstrukcyjnym testowane tarcze diamentowe Sankyo Spartan to najbardziej popularne na rynku klasyczne tarcze segmentowe. Ich stalowe korpusy poddawane są specjalnej obróbce cieplnej, eliminującej naprężenia i nadającej im dużą sztywność. Segmenty tnące zamocowano do nich metodą spawania laserowego. W efekcie tych procesów technologicznych uzyskano tarcze bardzo stabilne w pracy i wysoce trwałe oraz bezpieczne w użytkowaniu. Narzędzia te mają segmenty o wysokości 10 mm i oferowane są w średnicach od 115 do 350 mm (średnice otworów montażowych – 20, 22.23 i 25.4 mm) i grubościach od 2,1 do 3,2 mm. Mogą więc być stosowane zarówno w szlifierkach kątowych, piłach stołowych jak i w spalinowych przecinarkach jezdnych oraz ręcznych.


W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy tarczę Sankyo Spartan o średnicy 350 mm i grubości 3,2 mm (otwór mocujący 25,4 mm). Napędzaliśmy ją przecinarką spalinową Hitachi CM 75EPB (moc – 3,9 KW/5,3 KM, obroty maksymalne – 9800/min). W trakcie prób testowych wywieraliśmy posuw jedynie masą maszyny.

Najpierw Spartanem przecinaliśmy na mokro bloczek z betonu B45 (powierzchnia cięcia – 187,5 cm2), co zajęło nam 21,55 s. W drugiej próbie przecinaliśmy na mokro profilowany bloczek z betonu uzbrojony trzema prętami stalowymi (średnica pręta – 12 mm, powierzchnia cięcia – 277,5 cm2). Zadanie to wykonaliśmy w czasie 31,71 s. W trzeciej próbie przecinaliśmy dwie złożone abrazywne cegły (przekrój cięcia – 24 x 6 cm). Operacja ta trwała 4,92 s. Nasze wrażenia z testów są następujące: sprawdzana tarcza Sankyo Spartan bardzo szybko penetruje obrabiane materiały bez względu na stopień ich twardości i równie dobrze radzi sobie z twardym betonem czy żelbetonem, jak i z wysoce abrazywnymi cegłami pełnymi.


Naszym zdaniem znakiem rozpoznawczym tarczy Sankyo Spartan jest bardzo wysoka efektywność cięcia szerokiej gamy materiałów budowlanych o znacznie zróżnicowanej twardości i abrazywności. Biorąc pod uwagę wyniki redakcyjnych testów, narzędzie kwalifikujemy do grupy najbardziej wydajnych uniwersalnych tarcz diamentowych.

pins

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar