Test tarczy diamentowej Marcrist CK750
Na rynku możemy spotkać wiele tarcz przeznaczonych specjalnie do cięcia glazury za pomocą małych szlifierek kątowych. My postanowiliśmy przyjrzeć się nowej tarczy Marcrist CK750.
Tarcze Marcrist CK750 to narzędzia przeznaczone do cięcia płytek ceramicznych, glazury, marmuru i łupków, granitu i kamienia naturalnego. Dostępne są w średnicach od 85 do 350 mm (otwory mocujące 15, 22,22, 25,4 lub 30 mm), co oznacza, że można je stosować zarówno w maszynach stacjonarnych, jak i szlifierkach kątowych. Elementem roboczym tych tarcz, czyli biorącym bezpośredni udział w cięciu, jest w ciągły segment diamentowy, zwany też wieńcem gładkim. W przypadku tarcz 85, 115 i
125 mm ma wysokość 10 mm i szerokość 1,2 mm. Spoiwo wykorzystane w narzędziach jest średnio miękkie, a więc tarcze nadają się do cięcia twardych materiałów typu granit. Aby uzyskać jak największą gładkość krawędzi materiałów po przecięciu w tarczach Marcrist CK750 zastosowano bardzo drobne ziarno diamentowe, które skrawa mniej agresywnie niż grube, zeszlifowująć bardzo niewiekie drobiny. Narzędziami tymi możemy ciąć zarówno na sucho, jak i mokro.
Do redakcyjnego warsztatu na testy trafiła tarcza Marcrist CK750 o średnicy 125 mm. Podczas przeprowadzonych prób wykonaliśmy cięcia ceramicznych płytek ściennych i podłogowych. Do napędu tarczy użyliśmy szlifierki kątowej Kress 1400 WSE/1 125 o mocy nominalnej 1400 watów. Aby zmniejszyć agresywność oddziaływania tarczy na obrabianą glazurę, zredukowaliśmy prędkość szlifierki do 8500 obr./min. Nasze wrażenia z testów były następujące: tarcza Marcrist CK750 łatwo wchodzi w materiał. Nie zauważyliśmy przy tym nadmiernego zwolnienia obrotów szlifierki. Narzędzie nie wymaga też większego docisku. Tnie bez odprysków, czyli czysto, jednakże potrzebna jest do tego tzw. pewna ręka i delikatny posuw. Jak wiadomo, nawet małe odchylenia maszyny od prostopadłej do płytki płaszczyzny cięcia powodują powstawanie większych lub mniejszych odprysków. Podczas cięcia na sucho nie dochodziło do żadnego iskrzenia, co oznacza, że właściwie dobraliśmy materiał i obroty szlifierki. Naszym zdaniem, tarcza diamentowa Marcrist CK750 jest w stanie zaspokoić najbardziej wymagających glazurników pod względem jakości cięciaglazury.