TEST TARCZY DIAMENTOWEJ KLINGSPOR DT 900 FP SPECIAL

Tarcza diamentowa Klingspor DT 900 FP SPECIAL  przeznaczona jest do obróbki gresu oraz ceramiki. Należy one do linii Special, która grupuje narzędzia najwyższej jakości o dużej wydajności i trwałości.

Tarcza diamentowa Klingspor DT 900 FP SPECIAL to narzędzie przeznaczone do cięcia: glazury, ceramiki, gresu i porcelany. Zastosowano w niej ciągły wieniec tnący ze specjalnie wytłoczonym wzorem. Wieniec tnący ma wysokość 10 mm i niewielką grubości 1,4 mm. Wzór wytłoczenia na wieńcu łączy cechy uzębienia turbo i pierścienia gładkiego przeznaczonego do czystego ciecia. Efektem jego zastosowania jest zwiększenie agresywności tarczy i przyspieszenie procesu cięcia a także zmniejszenie tarcia oraz bardzo dobra jakość obróbki. Ważnym

skutkiem zmniejszenia tarcia, jak wiadomo, jest obniżenie temperatury w strefie obróbki i zachowanie pełnej żywotności tarczy. Niemiecki producent w skali 7-stopniowej agresywność tarczy DT 900 FP SPECIAL ocenia na 7, zaś żywotność – na 6.

Klingspor_DT900FP-SPECIAL-1

Niewielkiej grubości wieniec tnący przeznaczony do cięcia twardych materiałów, podczas którego dochodzi do wytworzenia wysokiej temperatury, musi mieć mocne oparcie w stabilnie pracującym korpusie tarczy. Jak wiadomo, wysoka temperatura powoduje duże naprężenia stalowych dysków tarcz diamentowych, ich rozprężanie i odkształcanie. W efekcie dochodzi w trakcie obróbki do falowania tarcz oraz ich bicia bocznego. Tak pracujące narzędzie nie nadaje się do użytku. Dlatego Klingspor w tarczy diamentowej DT 900 FP SPECIAL zastosował na korpus wzmocniony stalowy dysk z nitowanym odsadzeniem wokół otworu mocującego. W korpusie tarczy wykonano również inne otwory, które powodują zawirowania powietrza, i intensyfikują chłodzenie narzędzia. W ten sposób ryzyko odkształcenia korpusu zostało praktycznie zredukowane do zera.

Klingspor_DT900FP-SPECIAL-5

Tarcza DT 900 FP SPECIAL dostępna jest w dwóch rozmiarach: 115 i 125 mm (otwór mocujący 22,23 mm) i może być stosowana w szlifierkach kątowych 115 i 125 mm. Można nią ciąć na sucho i mokro.

Klingspor_DT900FP-SPECIAL-3

Efekt cięcia

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy tarczę Klingspor DT 900 FP SPECIAL o średnicy 125 mm. Napędzaliśmy ją szlifierką kątową Metabo WEV 10-125 Quick o mocy 1000 W i obrotach 2800-10.500/min stabilizowanych elektronicznie. Najpierw sprawdziliśmy jakość cięcia tarczy, obrabiając nią grubą (10 mm) szkliwioną płytkę z gresu. W tym celu zredukowaliśmy obroty o połowę i zastosowaliśmy delikatny posuw. Uzyskany efekt jakościowy w skali 10-stopniowej oceniamy na 9. Następnie wykonaliśmy dwie próby wydajnościowe na pełnych obrotach szlifierki, stosując dość lekki posuw. Najpierw przecinaliśmy płytkę gresową o długości 33 cm i grubości 10 mm. Jej cięcie zajęło nam 14,01 s. Następnie cięliśmy twardą płytkę podłogową o długości 30 cm i grubości 8 mm. Operacja ta zajęła nam 11,17 s.
Reasumując, Klingspor DT 900 FP SPECIAL to bardzo szybka tarcza. Można nią też uzyskać wysoką jakość cięcia pod warunkiem prowadzenia delikatnejobróbki.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments