TEST TARCZY DIAMENTOWEJ EXTREME TOOLS ULTRA SLIM
Marka Extreme Tools wprowadziła do swojej oferty tarcze diamentowe z ryflowanym wieńcem ciągłym i wyciszonym korpusem typu sandwich. Efektywność ich pracy sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.
Tarcze diamentowe Extreme Tools Ultra Slim przeznaczone są cięcia twardych materiałów budowlanych: betonu, ceramiki, glazury, gresu, klinkieru, marmuru, kamienia, granitu, cegły i gresu. Narzędzia wyposażono we wzmocniony i wyciszony korpus wielowarstwowy typu sandwich. To pozwoliło zastosować w nich bardzo cienki segment tnący. Jego grubość w przypadku tarcz Extreme Tools Ultra Slim o średnicy 125 mm wynosi tylko 1,14 mm. Jak wiadomo, stabilność pracy korpusu i kompensacja naprężeń podczas obróbki tarczami diamentowymi przeznaczonymi do cięcia twardych i
bardzo twardych materiałów ma istotne znaczenie dla efektywności cięcia i żywotności tych narzędzi. Podczas cięcia bowiem na skutek dużego tarcia energia mechaniczna w dużej części zamieniana jest na cieplną i dochodzi do nagrzewania się tarcz do wysokiej temperatury. Skutkiem tego jest powstawanie dużych naprężeń stalowych korpusów tych narzędzi. One powodują odkształcenia dysków i w konsekwencji falowanie i bicie boczne tarcz. Takie wady, jak wiadomo, eliminują je z użycia. W przypadku tarcz Extreme Tools Ultra Slim ryzyko ich deformacji znacząco zredukowano przez wzmocnienie korpusu i zastosowanie nitów kompensujących naprężenia.Tarczę diamentową Extreme Tools Ultra Slim o średnicy 125 mm wyposażono w segment ciągły mający wysokość 10,4 mm. Jego boczne powierzchnie nie są gładkie, lecz ryflowane. W przypadku testowanej tarczy ryflowanie ma wzór rybiej łuski. Dlatego segment tarczy diamentowej Extreme Tools Ultra Slim zawiera w sobie zarówno cechy segmentów turbo o zmniejszonych oporach cięcia, jak i ciągłych-gładkich stosowanych w wysokojakościowej obróbce glazury czy kamienia. Wieniec testowanej tarczy dzięki swojej niewielkiej grubości przyspiesza wykonywanie cięć na skutek zmniejszenia tarcia, jednocześnie zwiększając ich jakość. Testowana tarcza Extreme Tools Ultra Slim ma średnicę 125 mm i otwór mocujący 22,23 mm oraz przeznaczona jest do stosowana w szlifierkach kątowych na tarcze 125 mm. Można nią ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.
W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy tarczę Extreme Tools Ultra Slim o średnicy 125 mm i grubości 1,14 mm. Napędzaliśmy ją szlifierką kątową Metabo WEV 15-125 Quick o mocy 1550 W i stabilizowanych elektronicznie obrotach 2800–11.000/min.
Najpierw narzędziem obrabialiśmy twardy betonowy bloczek, wykonując w nim bruzdę o głębokości 3,5 cm i długości 40 cm. Operacja ta zajęła nam 22,94 s. W drugiej próbie przecinaliśmy dachówkę klinkierową 13 x 180 mm. Zadanie to wykonaliśmy w 6,08 s. Zachęceni bardzo dobrymi wynikami przeprowadzonych prób postanowiliśmy znacznie podwyższyć poprzeczkę trudności i przeciąć grubą płytę gresową 21 x 600 mm. Jej obróbka zajęła nam 38 s. Jakość cięcia oceniamy na 5 w skali 7-stopniowej.
Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że tarcze Extreme Tools Ultra Slim umożliwiają efektywne cięcie twardych i bardzo twardych materiałów budowlanych, przy tym w wypadku klinkieru, ceramiki, glazury i gresu zapewniają wysoką jakość cięcia. Narzędzia te mogą więc być stosowane zarówno przez glazurników, jak i fachowców zajmujących się wykańczaniem wnętrz oraz rasowych budowlańców, którzy trudnią się tzw. zgrubnymi pracami.