TEST TARCZY DIAMENTOWEJ EXTREME TOOLS KERAMIK

Tarcze diamentowe z ryflowanym wieńcem ciągłym szybko zdobyły dużą popularność wśród profesjonalnych wykonawców. Są to narzędzia, które przyspieszają cięcie i mogą być stosowane do obróbki szerokiej gamy materiałów budowlanych. Dlatego sprawdziliśmy uniwersalność tarczy Keramik wprowadzonej niedawno do sprzedaży przez markę Extreme Tools.

 

Tarcze diamentowe Extreme Tools Keramik przeznaczono do obróbki twardych materiałów: ceramiki, gresu, klinkieru, cegły, suporeksu, kamienia, granitu, marmuru oraz marmuru. W narzędziach zastosowano wzmocniony i wyciszony korpus typu sandwich, co pozwoliło zmniejszyć grubość segmentu tnącego do 1,0 mm. Jak wiadomo, w wypadku uniwersalnych tarcz diamentowych, jak też przeznaczonych do cięcia twardych i bardzo twardych materiałów odpowiednie wykonanie oraz jakość

stalowego korpusu mają kluczowe znaczenie. Podczas obróbki narzędzia te bowiem nagrzewają się do wysokiej temperatury, a to powoduje bardzo duże naprężenia. Dlatego często na skutek przegrzania dochodzi do odkształcenia dysków i bicia bocznego tarcz, co wyklucza je z użycia. W wypadku tarczy Extreme Tools Keramik prawdopodobieństwo jej odkształcenia znacząco zredukowano przez wzmocnienie korpusu i zastosowanie nitów kompensujących naprężenia oraz otworów powodujących zawirowanie powietrza podczas cięcia, które dzięki temu efektywniej chłodzi narzędzie.

W tarczy diamentowej Extreme Tools Keramik użytkownik ma do dyspozycji segment ciągły o wysokości 10 mm. Taki rodzaj diamentowego ostrza określa się mianem wieńca ryflowanego. W wypadku testowanego narzędzia ma on wzór rybiej łuski. Takie jego wykonanie łączy w sobie cechy segmentów turbo o zmniejszonych oporach cięcia oraz ciągłych-gładkich przeznaczonych do wysokojakościowej obróbki glazury czy kamienia. Zastosowanie tego typu wieńca o niewielkiej grubości, jak pokazały nasze testy, przyspiesza obróbkę i zwiększa jej jakość oraz jednocześnie zmniejsza tarcie oraz temperaturę w strefie cięcia. Tarcza Extreme Tools Keramik ma średnicę 125 mm (otwór mocujący 22,23 mm) i może być stosowana w przewodowych i bezprzewodowych szlifierkach kątowych klasy 125 mm. Można nią ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy tarczę Extreme Tools Keramik o średnicy 125 mm i grubości 1,0 mm. Napędzaliśmy ją szlifierką kątową Metabo WEV 15-125 Quick o mocy nominalnej 1550 W i obrotach 2800–11.500/min. Najpierw narzędziem obrabialiśmy cegłę zwykłą, wykonując w niej bruzdę o długości 21 cm i głębokości 3,5 cm. Operacja zajęła nam 9,08 s. Następnie bruzdowaliśmy w twardej cegle klinkierowej (wymiary bruzdy – 25 x 3,5 cm). Zadanie to wykonaliśmy w czasie 12,25 s. W trzeciej próbie przecinaliśmy twardy element granitowy. Wykonaliśmy w nim bruzdę 18 x 3,5 cm w czasie 18,29 s. W czwartym zadaniu testowym przecinaliśmy grubą (20 mm) płytę gresową o długości 20,5 cm, co zajęło nam 16,63 s. Aby ograniczyć pylenie podczas cięcia od spodu materiału, użyliśmy elementu z betonu B30 jako podkładu dla gresu. Zatem podczas tej próby tarcza w betonie wykonała nacięcie o głębokości 1,5 cm, co nieco wydłużyło tę operację. W ostatniej próbie przecięliśmy ceramiczną płytkę podłogową o długości 30 cm i grubości 8 mm w czasie 18,97 s. Obniżyliśmy obroty szlifierki o połowę, aby cięcie było delikatne i nie doszło do pękania materiału. Dzięki temu uzyskaliśmy dobrą jakość cięcia.

W naszej ocenie tarcza Extreme Tools Keramik umożliwia bardzo szybkie cięcie szerokiej gamy materiałów, dając przy tym dla większości z nich bardzo dobrą lub dobrą jakość cięcia. Naszym zdaniem testowane narzędzie sprawdzi się w pracach wykończeniowych, szczególnie podczas dokładnego docinania elementów kamiennych, granitowych, ceramicznych itp. Jej zalety mogą wykorzystać zarówno instalatorzy, jak i montażyści otworów: okien, drzwi i bram.

pins

1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/08/ExtremeTools_Keramik-6-300x200.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/08/ExtremeTools_Keramik-6-1024x682.jpg 1024w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/08/ExtremeTools_Keramik-6-360x240.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px" />