TEST TARCZY DIAMENTOWEJ DRAUMET X-TYPE

Tarcze diamentowe z ryflowanym wieńcem ciągłym szybko zdobywają popularność. Dlatego postanowiliśmy przetestować taką tarczę X-type marki Draumet, która należydo stargardzkiej firmy EGA.

 

Tarcze diamentowe Draumet X-type przeznaczono do obróbki twardych materiałów: glazury, ceramiki, gresu, spieczonych kafli, porcelany oraz marmuru. Narzędzia mają wzmocniony i wyciszony korpus typu sandwich. Dzięki temu można było zastosować w nich bardzo wąski segment tnący (1,2 mm dla tarcz 115 i 125 mm oraz 1,8 mm dla 230-milmetrowych). Jak wiadomo, w przypadku tarcz diamentowych do cięcia twardych i bardzo twardych materiałów odpowiednie wykonanie i jakość stalowego korpusu mają kluczowe znaczenie. Podczas cięcia bowiem nagrzewają się one do wysokiej

temperatury i poddawane są bardzo dużym naprężeniom. Dlatego często dochodzi do przegrzania, rozprężenia oraz odkształcenia dysków, czego skutkiem jest falowanie i bicie boczne tarcz, co wyklucza je z użycia. W przypadku tarczy Draumet X-type prawdopodobieństwo jej odkształcenia znacząco zredukowano przez wzmocnienie korpusu i zastosowanie nitów kompensujących naprężenia.

Draumet_X-type-4

W Draumet X-type mamy do dyspozycji segment ciągły o wysokości 10 mm. Taki rodzaj diamentowego ostrza nazywany jest wieńcem ryflowanym. W przypadku testowanego narzędzia ma on wzór rybiej łuski i łączy w sobie cechy segmentów turbo o zmniejszonych oporach cięcia oraz ciągłych-gładkich przeznaczonych do wysokojakościowej obróbki glazury czy kamienia. Dzięki zastosowaniu tego typu wieńca o niewielkiej grubości przyspieszono wykonywanie cięć i zwiększono ich jakość, zmniejszając przy tym tarcie oraz temperaturę w strefie obróbki. Tarcza Draumet X-type dostępna jest w trzech rozmiarach: 115, 125 i 230 mm (otwór mocujący 22,23 mm) i może być stosowana w szlifierkach kątowych na tarcze 115, 125 i 230 mm. Można nią ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

Draumet_X-type-1

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy tarczę Draumet X-type o średnicy 125 mm i grubości 1,2 mm. Napędzaliśmy ją szlifierką kątową EGATECH EAG-125/900 o mocy 900 W i obrotach 11.000/min. Najpierw narzędziem obrabialiśmy twardą glazurę w postaci płytki podłogowej o wymiarach 300 x 7 mm, sprawdzając efektywność i jakość cięcia. Operacja zajęła nam 20,04 s. Uzyskaną jakość cięcia w skali 7-stopniowej oceniamy na 6. W drugiej próbie postanowiliśmy znacznie podwyższyć poprzeczkę. Dlatego przecinaliśmy dwie złożone płytki gresowe (długość – 290 mm, grubość 14 mm). Zadanie to wykonaliśmy w czasie 24,11 s. Jakość cięcia oceniamy ją na 6 w skali 7-stopniowej.

Draumet_X-type-2

W naszej ocenie tarcze Draumet X-type umożliwiają szybkie cięcie twardych materiałów ceramicznych i przy tym zapewniają wysoką jakość cięcia. Dlatego będą mieli z nich dużo pożytku zarówno glazurnicy, jak fachowcy zajmujący się wykańczaniemwnętrz.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments