TEST TARCZY DIAMENTOWEJ COBRA TOOLS NATRIX

Tarcza diamentowa Cobra Tools Natrix wpisuje się w rynkowy trend tarcz diamentowych z segmentem ciągłym ryflowanym o niewielkiej grubości. Jest to narzędzie zapewniające szybkie cięcie i dobrą jakość krawędzi obrabianych elementów.

 

Gdy przyjrzymy się stalowemu dyskowi tarczy diamentowej Cobra Tools Natrix, od razu zauważymy nitowane pierścienie stalowe. Ich głównym zadaniem jest usztywnienie dysku i niedopuszczenie do zwichrowania korpusu narzędzia podczas cięcia. Muszą być one zastosowane w testowanej tarczy Cobra Tools Natrix, gdyż grubość jej wieńca diamentowego to zaledwie 1,2 mm, zaś grubość korpusu – 0,9 mm. Ponadto w stalowym dysku, blisko jego krawędzi, wykonano otwory kompensujące drgania i zwiększające zawirowania powietrza,

a tym samym intensywność chłodzenia tarczy. Jak widać, tarcza diamentowa Cobra Tools Natrix ma przemyślaną konstrukcję i dzięki niewielkiej grubości odznacza się znacznie zredukowanymi oporami cięcia. Tnie więc znacznie szybciej i potrzebuje do tego mniej energii. Dlatego możemy ją z powodzeniem napędzać szlifierkami kątowymi lub przecinarkami o mniejszej mocy czy zasilanymi akumulatorowo.
W tarczach diamentowych Cobra Tools Natrix zastosowano, jak już wspominaliśmy, diamentowy wieniec ryflowany wzorem rybiej łuski. Taki segment łączy w sobie właściwości segmentów turbo o zmniejszonych oporach cięcia oraz ciągłych-gładkich stosowanych w tarczach do wysokojakościowej obróbki płytek ceramicznych. Tarcze diamentowe Cobra Tools Natrix oferowane są w średnicach 115, 125, 180, 200, 230 i 250 mm oraz przeznaczone do cięcia: gresu, ceramiki, kamionki, klinkieru itp. Można je stosować ze szlifierkami kątowymi oraz przecinarkami stacjonarnymi.

tarcz_diam_CobraTools_Natrix-2

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy tarczę Cobra Tools Natrix o średnicy 125 mm. Jej segment tnący miał grubość 1,2 mm i wysokość 10 mm. Do napędu testowanego narzędzia użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WEPBA 17-125 Quick (moc nominalna – 1700 W, stabilizowane elektronicznie obroty – 11.000/min). Najpierw przecinaliśmy element z grubej płyty gresowej o przekroju 20 x 230 mm. Operacja zajęła nam 12,06 s. Próba ta pokazała, że Cobra Tools Natrix to tarcza, która sprawdza się w cięciu bardzo twardych materiałów. Z naszych doświadczeń wynika, że nie każda tarcza z ciągłym wieńcem ryflowanym rybią łuską, przeznaczona do obróbki twardej ceramiki, potrafi bezproblemowo ciąć tak grube i twarde materiały. Cobra Tools Natrix należy niewątpliwie do grupy najlepszych tak skonstruowanych tarcz dostępnych obecnie na rynku. Następne próby miały charakter uzupełniający. Zaczęliśmy je od cięcia elewacyjnej płyty klinkierowej o przekroju 8 x 145 mm. Zadanie wykonaliśmy w 5,78 s. Testy zakończyliśmy próbą cięcia twardej płytki podłogowej o przekroju 9 x 300 mm. Operacja trwała 16,09 s. Uzyskaną jakość cięcia we wszystkich wykonanych próbach oceniamy w skali 10-punktowej na 8–8,5 pkt.

tarcz_diam_CobraTools_Natrix-1

W naszej ocenie tarcze Cobra Tools Natrix umożliwiają szybkie i czyste cięcie bardzo twardych materiałów ceramicznych, w tym także o dużej grubości. Sprawdzą się więc w pracach wykonywanych przez glazurników oraz profesjonalistów zajmujących się wykańczaniem wnętrz, montujących elewacje itd.

tarcz_diam_CobraTools_Natrix-4

 

tarcz_diam_CobraTools_Natrix-5

pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar