TEST TARCZY DIAMENTOWEJ COBRA TOOLS ADDER

Tarcza Cobra Tools Adder poszerzyła w br. portfolio narzędzi diamentowych firmy Adiam. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy, jak radzi sobie zarówno z cięciem twardych, jak i abrazywnych materiałów.

Tarcze diamentowe Cobra Tools Adder przeznaczono do cięcia zróżnicowanej gamy materiałów budowlanych: betonu, żelbetonu, granitu i kamienia naturalnego, cegły klinkierowej, jak też piaskowca oraz cegły zwykłej itp. Są to więc narzędzia uniwersalne, ułatwiające i przyspieszające pracę na placu budowy, gdyż użytkownik nie musi ich wymieniać w szlifierce lub przecinarce, żeby optymalnie dostosować narzędzie do rodzaju obrabianego surowca. Jak wiadomo, takie wymiany są bardzo czasochłonne i znacznie opóźniają prowadzenie prac budowlanych. Tarcze Cobra Tools Adder

dostępne są w wykonaniach o średnicach 230 i 350 mm, a więc przeznaczone do stosowania w przecinarkach ręcznych i dużych szlifierkach kątowych.

Tarcz_diam_CobraTools_Adder-2

Testowane tarcze 230 mm wyposażono w 18 segmentów diamentowych turbo o wysokości 14 mm, grubości 2,8 mm i długości 32 mm, zaś 350 mm – w 24 segmenty turbo o wysokości 14 mm, grubości 3,5 mm i długości 32 mm. Spoiwo segmentów jest średnio miękkie, czyli dostosowane optymalnie do uniwersalnego przeznaczenia tarcz Cobra Tools Adder.

Tarcz_diam_CobraTools_Adder-3

Segmenty do stalowego dysku (korpusu) zamocowano metodą spawania laserowego. Na obwodzie korpusu wykonano ukośne zębowe podstawy dla segmentów oraz oddzielające je otwory. Takie wykonanie pozwala dyskowi lepiej kompensować siły o kierunku wzdłużnym powstające podczas cięcia. W korpusie wykonano też otwory o kształcie łezki w celu zwiększenia efektywności odprowadzania ciepła powstającego przy szybkim cięciu. Otwory te również kompensują naprężenia dysku, które powodowane są nagrzewaniem się narzędzia podczas pracy. Tarczami Cobra Tools Adder możemy ciąć zarówno na sucho, jak i mokro.

Tarcz_diam_CobraTools_Adder-5

W trakcie redakcyjnych testów tarczy diamentowej Cobra Tools Adder o średnicy 230 mm do jej napędu użyliśmy szlifierki kątowej Makita GA9040R o mocy 2600 W i obrotach 6600/min. Próby zaczęliśmy od przecięcia twardej płyty betonowej uzbrojonej trzema stalowymi prętami o wymiarach 6,5 x 20 cm. Operacja zajęła nam 17,46 s. Następnie podwyższyliśmy stopień trudności i postanowiliśmy przeciąć dwie cegły klinkierowe (2 x 6 x 12 cm). Zadanie wykonaliśmy w 30,66 s. W ostatnim z testów przecinaliśmy dwie cegły zwykłe (2 x 6 x 12 cm), czyli materiał w dużym stopniu abrazywny i trudny do cięcia. Operacja ta zajęła nam 23,23 s. Podczas testów tarcza szybko pokonywała opory obrabianych materiałów budowlanych. Pręty stalowe także nie stanowiły dla niej trudnej przeszkody do pokonania. Cięła je jak węglikowa piła tarczowa miękkie drewno sosnowe.

Tarcz_diam_CobraTools_Adder-3

Reasumując, tarcza diamentowa Cobra Tools Adder, jak pokazały testy redakcyjne, zapewnia efektywne cięcie szerokiej gamy materiałów. Dzięki temu prace nią wykonamy sprawnie, oszczędzając cenny czas i pieniądze. Naszym zdaniem tarcza diamentowa Cobra Tools Adder jest doskonałym narzędziem dla ekip budowlanych, które wykonują zróżnicowane prace i obrabiają szeroką gamęmateriałów.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar