TEST TARCZY DIAMENTOWEJ CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE

Tarcze CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE, jak nazwa wskazuje, są najwyższej klasy jakościowej MASTER i mają klasyczną konstrukcję segmentową, przy czym zastosowano w nich segmenty ryflowane z zaostrzeniem połowy krawędzi tnącej. Narzędzia te przeznaczone są do cięcia materiałów twardych, średnio twardych i abrazyjnych o średnim stopniu ścieralności.

Segmenty w tarczy diamentowej CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE zamocowano metodą spawania laserowego do stalowego jej korpusu, który wyciszono, wykonując w nim krzywoliniowe nacięcia dylatacyjne. W tarczach CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE zastosowano segmenty o wysokości 11,5 mm. Mają one specjalnie dobrane spoiwo metalowe i wyselekcjonowane ziarna diamentowe. Dzięki temu charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami tnącymi. Zintensyfikowano je przez zmniejszenie

powierzchni bocznej segmentów (nacięcia turbo i zaostrzenie krawędzi tnących), czego konsekwencją jest zminimalizowanie tarcia w strefie obróbki i efektywniejsze wykorzystanie mocy napędu. Tarcze diamentowe CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE są dostępne w wykonaniach o średnicach 115, 125, 140, 150, 180, 230 i 300 mm, a więc można je stosować zarówno w małych oraz dużych szlifierkach kątowych, jak i przecinarkach spalinowych czy piłach stołowych.

 

Podczas wykonanych prób tarczy diamentowej CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE o średnicy 230 mm przeprowadziliśmy cięcie materiałów betonowych i granitowych. Do napędu tarczy użyliśmy szlifierki kątowej HiKOKI G23UDY2 o mocy nominalnej 2600 W i obrotach 6600/min, wyposażonej w osłonę CARAT DustCatch 230. Zanim opowiemy o przebiegu i wynikach testów, kilka słów na temat tej osłony. Można ją stosować nie tylko w dużych szlifierkach kątowych HiKOKI lub Hitachi, ale także produkcji Boscha, Makity, Metabo i DeWALTa. W skład jej wyposażenia wchodzą bowiem pary specjalnie wyprofilowanych półpierścieni, które umożliwiają zamocowanie tego akcesorium na szyjkach dużych szlifierek kątowych wytwarzanych przez wymienionych producentów.

Cała operacja montażu osłony CARAT DustCatch 230 jest prosta do wykonania i sprowadza się do skręcenia półpierścieni na szyjce przekładni kątowej szlifierek jako swego rodzaju obejmy. Następnie do niej mocujemy śrubowo samą osłonę. Co ważne, zakrywa ona większą część tarczy (nie posiada zbędnych otworów) i jest wyposażona w elastyczny króciec do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego lub warsztatowego, co pozwala bardzo efektywnie odsysać pył powstający podczas cięcia. Marka CARAT wyposażyła osłonę DustCatch 230 w regulację głębokości cięcia. Dzięki niej możemy ograniczyć wystawanie tarczy poza spód materiału, co wydatnie zmniejsza spowodowane tym pylenie, gdyż drobiny pyłu kierowane są do wnętrza osłony i następnie skutecznie zasysane do węża odkurzacza.

Nasze wrażenia z testów są następujące: tarcza CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE bardzo łatwo radzi sobie z materiałami betonowymi, a do szybkiego ich przecięcia nie wymaga dużego posuwu.


W przypadku obróbki twardego granitu nie zauważyliśmy zwolnienia obrotów szlifierki. Jednakże tarcza wymaga wtedy od operatora większego posuwu, co wynika z dużej twardości materiału granitowego. Pozwala to uzyskać nią wysoką wydajność cięcia (wyniki testów podaje tabela zamieszczona w artykule). W przeprowadzeniu prób testowych pomogła nam wydatnie osłona CARAT DustCatch 230, do której podłączyliśmy wąż odkurzacza Hitachi RP 500YDM (podciśnienie – 248 mbar). Dzięki temu pylenie ograniczyliśmy do minimum i testowaliśmy tarczę CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE w czystym środowisku wolnym od pyłu i kurzu.

Naszym zdaniem tarcza CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE zapewnia nam bardzo wysoką wydajność cięcia w materiałach betonowych i twardym materiale kamiennym, np. granitowym. Jest więc bardzo skutecznym narzędziem dla profesjonalistów, którzy od tarcz diamentowych oczekują najwyższej efektywności pracy oraz żywotności.

pins


Wyniki redakcyjnych testów tarczy diamentowej CARAT UNIVERSAL THUNDERLINE o średnicy 230 mm

MateriałPrzekrój cięciaCzas operacjiNapędzająca szlifierka kątowaMoc napędu/obroty
Bloczek z betonu B3023,5 x 5,5 cm12,11 sHiKOKI G23UDY22600 W/6600 obr./min
Betonowa płyta chodnikowa45 x 3,6 cm17,23 sHiKOKI G23UDY22600 W/6600 obr./min
Element granitowy18 x 6 cm23,16 sHiKOKI G23UDY22600 W/6600obr./min
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments