Test tarczy diamentowej CARAT LASER UNIVERSAL BRILLIANT

Tarcze LASER UNIVERSAL BRILLIANT, jak nazwa ich wskazuje, są najwyższej klasy jakościowej BRILLIANT i mają klasyczną konstrukcję segmentową, przy czym zastosowano w nich trzy różne rodzaje segmentów: (1) gładkie, (2) z trzema nacięciami krawędzi tnącej i (3) ryflowane z zaostrzeniem połowy krawędzi tnącej, o trzech docelowych obszarach zastosowania: materiały twarde, średnio twarde i w średnim stopniu abrazyjne.

 

Zamocowano je do stalowego, wyciszonego korpusu za pomocą spawania laserowego. W tarczach LASER UNIVERSAL BRILLIANT zastosowano segmenty o wysokości 10 mm. W segmentach tych tarcz wykorzystano specjalnie dobrane spoiwo metalowe i wyselekcjonowane ziarna diamentowe. W efekcie dało to bardzo dobre właściwości

tnące segmentów, które zostały zintensyfikowane przez zmniejszenie ich powierzchni bocznej (nacięcia turbo, nacięcia i zaostrzenie krawędzi tnących), czego konsekwencją jest zminimalizowanie tarcia w strefie obróbki i efektywniejsze wykorzystanie mocy napędu.

 

 

Tarcze diamentowe LASER UNIVERSAL BRILLIANT przeznaczone są do cięcia na sucho różnych materiałów twardych i średnio twardych. Są one dostępne w wykonaniach o średnicach 115, 125, 140, 150, 180, 230, 300 i 350 mm, a więc można je stosować zarówno w małych oraz dużych szlifierkach kątowych, jak i przecinarkach spalinowych.

Podczas wykonanych prób przeprowadziliśmy cięcia betonu B30 (wykonanie bruzdy o głębokości 3 cm) i elementu granitowego. Do napędu tarczy użyliśmy szlifierki kątowej Hitachi G13SB3 o mocy nominalnej 1300 W i obrotach 11.000/min. Nasze wrażenia z testów były następujące: tarcza LASER UNIVERSAL BRILLIANT bardzo łatwo radzi sobie z twardym materiałem betonowym (B30), a do szybkiego wycięcia bruzdy nie wymaga dużego posuwu, co ważne, gdyż narzędzie nie powoduje zmęczenia operatorów (czas cięcia bruzdy w betonie B30 o głębokości 3,3 cm i długości 31 cm –  19,97 s). W przypadku obróbki twardego granitu nie zauważyliśmy zwolnienia obrotów szlifierki, jednakże tarcza wymagała większego docisku, co pozwoliło nam uzyskać nią bardzo szybkie cięcia (czas cięcia elementu 9 x 2,7 cm – 9,06 s). Naszym zdaniem, tarcza LASER UNIVERSAL BRILLIANT zapewnia nam bardzo wysoką wydajność cięcia w materiałach betonowych i twardym materiale kamiennym, np. granitowym.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments