Test tarczy diamentowej Bosch Best for Universal

Bosch opracował nowe tarcze diamentowe Best for Universal odznaczające się do 30% zwiększoną prędkością cięcia materiałów budowlanych. Sprawdziliśmy je w redakcyjnym teście.

 

 

 

Aby zwiększyć szybkość cięcia, konstruktorzy tarcz diamentowych do tej pory wykonywali w nich płytkie nacięcia (tzw. ryflowanie), których celem było zmniejszenie sił tarcia i zwiększenie chłodzenia tych narzędzi powietrzem podczas cięcia na sucho. Inżynierowie z Boscha poszli jednak o jeden ważny krok dalej, zachowując przy tym sam kierunek modyfikacji segmentów diamentowych. Wykonali w nich nie ryflowania, lecz trzy zęby w kształcie prostokątnym. Zabieg ten

nazwano speedteq design. Aby nie dochodziło do wyłamywania zębów podczas cięcia, przestrzenie między nimi, tzw. most, prawie całkowicie wypełniono cieńszą spiekaną spoiną metalową zawierającą diamenty, co znacznie je wzmocniło. W efekcie tarcza diamentowa z segmentami speedteq design, gdy patrzy się na nią z oddali, przypomina nieco piłę tarczową z zębami z węglików spiekanych. Jest to też efekt jej ostrzenia, gdyż przestrzenie międzyzębne nie są szlifowane i mają brązowawy kolor uzyskany podczas ich spiekania.
Zabieg wykonania w segmencie zębów zwiększył znacznie agresywność tarczy, a więc efektywność skrawania (szlifowania) materiałów budowlanych, i umożliwił szybsze usuwanie (wyrzucanie) urobku ze strefy obróbki. Znacznie też zmniejszył tarcie boczne, które powoduje obniżenie się obrotów narzędzia, bo hamuje silnik maszyny napędowej (szlifierki, przecinarki czy piły stołowej). W efekcie boschowscy konstruktorzy uzyskali duże zwiększenie (do 30%) szybkości cięcia materiałów budowalnych.

Jak łatwo się domyślić, samo zastosowanie zębatych segmentów nie spowoduje zwiększenia szybkości cięcia tarczy diamentowej, jeśli nie będą one zawierały odpowiedniej ilości prawidłowo rozmieszczonych diamentów o optymalnej wielkości i wysokiej jakości. W tym celu Bosch opracował technologię 3Dteq Diamond Array, która umożliwia równomiernie przestrzenne rozmieszczenie ziaren diamentów i zapewnia stałą oraz dużą liczbę czynnych ostrzy diamentowych na powierzchni segmentów. Można więc powiedzieć, że zwiększenie szybkości cięcia nowych tarcz Bosch Best for Universal to efekt i speedteq design, i technologii 3Dteq Diamond Array.

Jak nazwa wskazuje, tarcze Bosch Best for Universal są uniwersalne, a więc przeznaczone do cięcia szerokiego spectrum materiałów budowlanych: betonu, cegieł, kamienia, muru, itp. Mogą być używane do sporadycznego cięcia metalu. Narzędzia dostępne są w średnicach: 115, 125, 150, 180, 230, 300, 350, 400 i 450 mm. Ich segmenty mają wysokość 12 mm (tarcze od 115 do 180 mm) lub 15 mm (od 230 do 450 mm). Narzędzia przeznaczone są do stosowania w małych i dużych szlifierkach kątowych, przecinarkach spalinowych i piłach stołowych.

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy nową tarczę Best for Universal o średnicy 230 mm. Obrabialiśmy nią elementy z betonu B40, wykonując bruzdę 6,5 x 50 cm i przecinając element o wymiarach 5 x 35 cm. W celu sprawdzenia efektywności cięcia porównaliśmy ją z tarczą Best for Universal poprzedniej generacji. Do napędu tarcz użyliśmy szlifierki kątowej Bosch GWS 24-230 JVX Professional o mocy 2400 W i obrotach 6500/min. Uzyskaliśmy następujące czasy operacji: 37,91 s (bruzdowanie, nowa generacja Best for Universal) i 51,04 s (bruzdowanie, poprzednia generacja Best for Universal) oraz 15,85 s (cięcie, nowa generacja Best for Universal) i 21,1 s (cięcie, poprzednia generacja Best for Universal). Uzyskane zwiększenie szybkości obróbki wyniosło ok. 26% w przypadku bruzdowania i 25% w wypadku cięcia.

Reasumując, uzyskane wyniki testów potwierdzają wysoką wydajność nowej generacji tarcz Bosch for Universal. Narzędzia te, naszym zdaniem, bez wątpienia należą do najszybszych na rynku.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

260 produktów marki Osborn z certyfikatem TÜV SÜD

drei-VerpackungenTÜV SÜD to niemiecka, niezależna organizacja, zajmująca się certyfikowaniem produktów. W tym roku swoim certyfikatem uhonorowała 260 szczotek technicznych produkowanych przez Osborn International GMBH.

Osborn to jeden z największych światowych producentów szczotek technicznych oraz narzędzi do obróbki powierzchni. Założeniem firmy jest wytwarzanie produktów w oparciu o najwyższe standardy jakości. Materiały oraz wyprodukowane z nich narzędzia są bardzo dokładnie kontrolowane w specjalnych centrach badania i rozwoju, a także testowane przez niezależne instytucje. Przedsiębiorstwo może pochwalić się

znakiem jakości DIN EN ISO 9001 2008 i produkcją zgodną z unijnymi normami EN 1083-1 oraz EN 1083-2. W ostatnim czasie 260 produktów marki Osborn zostało poddane testom przez TÜV SÜD. Wszystkie testowane narzędzia uzyskały certyfikaty przyznawane przez tę organizację. Osborn jest jedynym producentem w segmencie szczotek technicznych, który może pochwalić się tym wyróżnieniem mającym szczególne znaczenie dla końcowych użytkowników.

Osborn_newpackaging_Apr2011

Właśnie z myślą o nich firma przygotowała także nową serię opakowań do szczotek. Jedną z ich podstawowych funkcji jest prosty i jasny przekaz informacji najważniejszych dla klientów. Dlatego zmieniono sposób informowania klientów o okresie żywotności szczotek, dzięki czemu będzie mu łatwiej ją kontrolować. Dotychczas taka informacja była podawana w godzinach lub minutach. Zapamiętywanie czy notowanie czasu pracy danym narzędziem było dla użytkownika uciążliwe. Nowe opakowania szczotek Osborna zawierają informację dotyczącą maksymalnej wielkości powierzchni (w metrach lub metrach kwadratowych), na jakiej szczotka może być używana, przed wymianą na nową. Ten rodzaj informowania o żywotności narzędzia jest łatwiejszy do zrozumienia zarówno dla majsterkowiczów, jak i użytkowników profesjonalnych (więcej informacji na www.osborn.de).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu