Test tarczy diamentowej Adiam Viper

Viper_-02Do redakcyjnego warsztatu trafiła tarcza diamentowa Adiam Viper przeznaczona do cięcia twardych materiałów budowlanych. Narzędzie poddaliśmy wymagającym testom na cięcie betonu B45 i betonu zbrojonego.

Tarcze Adiam Viper mają klasyczną konstrukcję segmentową, przy czym powierzchnia boczna ich segmentów podzielona jest na tzw. turbosegmenty. Zastosowano w nich segmenty o wysokości 12 mm. W korpusie tarcz Viper wykonano niewielkie otwory służące do chłodzenia narzędzia. Zapewniają one podczas cięcia bardzo efektywne odprowadzanie ciepła i do tego

kompensują naprężenia stalowego dysku – Viperem więc można pracować dłużej pod obciążeniem, nie wymaga on tak częstego chłodzenia na biegu jałowym jak tarcze z korpusem bez otworów wentylacyjnych. Warto tu zaznaczyć, że otwory wykonane w korpusie tarczy nie wpływają negatywnie na jej sztywność ani na wytrzymałość. Zmniejszają przy tym masę narzędzia, dlatego nie stanowi ono dużego obciążenia fizycznego dla operatora, który może pracować dłużej bez konieczności odpoczynku.
W segmentach zastosowano specjalnie dobrane spoiwo metalowe i wyselekcjonowane ziarna diamentowe. W efekcie dało to bardzo dobre właściwości tnące segmentów, które zostały zintensyfikowane przez zmniejszenie ich powierzchni bocznej (nacięcia turbo). Konsekwencją jest zminimalizowanie tarcia w strefie obróbki i efektywniejsze wykorzystanie mocy napędu.
Tarcze diamentowe Viper przeznaczone są do cięcia materiałów o strukturze twardej: betonu, gęstego silikatu, wyrobów betonowych, jak też kamienia (warunkowo). Są one dostępne w wykonaniach o średnicach 125, 150, 180, 230 mm (do szlifierek kątowych) i 350 mm do pił stacjonarnych i przecinarek spalinowych. Przystosowano je do cięcia na sucho i mokro.
Podczas redakcyjnych testów tarczy Adiam Viper o średnicy 230 mm do jej napędu wykorzystaliśmy bruzdownicę Protool DCC-AGP 230 o mocy 2600 W i obrotach 6500/min. Wykonaliśmy nią w betonie B45 bruzdę o wymiarach (dł. x gł.) 50/6 cm oraz przecinaliśmy zbrojoną belkę betonową obłożoną klinkierem (długość cięcia – 11 cm, szerokość cięcia – 6,5 cm), w której znajdowały się dwa pręty stalowe o średnicy 0,5 cm. Pierwsze zadanie wykonaliśmy w 31,16 s, a drugie – w 13,11 s.
Nasze wrażenia z testów są następujące: podczas testów narzędzie zagłębiało się szybko w materiał, cięło efektywnie i nie wymagało przy tym bardzo dużego nacisku. Oznacza to, że jest zaprojektowane specjalnie do bardzo wydajnej obróbki.
Reasumując, tarcza Adiam Viper jest optymalnie zaprojektowana do cięcia materiałów betonowych, doskonale także radzi sobie ze zbrojeniami. Można nią więc, zgodnie z deklaracją producenta, obrabiać całe spektrum twardych materiałów betonowych stosowanych na konstrukcje budynków czy obiektówinfrastrukturalnych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments