Test tarczy diamentowej ADIAM VEYRON 15

VEYRON 15 to jedna z najpopularniejszych tarcz z najwyższej półki produkcji firmy ADIAM. Narzędzie przeznaczone jest specjalnie dla brukarzy.

Tarcze ADIAM VEYRON 15 to narzędzia do cięcia wszelkiego rodzaju betonów, w tym żelbetu, jak też granitu i kamienia naturalnego, cegły klinkierowej, klinkieru oraz klinkieru twardego. Dostępne są w wykonaniach o średnicach 125, 150, 230, 300, 350, 400 i 450 mm, a więc przeznaczone do stosowania w piłach stołowych, przecinarkach ręcznych i szlifierkach kątowych. Częścią roboczą tarcz, czyli biorącą bezpośredni udział w cięciu, jest segment diamentowy turbo o wysokości 15 mm. Spoiwo segmentów

zaliczane jest do tzw. spoiw miękkich, co określa wyżej wspomniane przeznaczenie materiałowe tarcz VEYRON 15. Segmenty zamocowane są do stalowego dysku tarczy metodą spawania laserowego. Narzędziami możemy ciąć zarówno na sucho, jak i mokro. W dysku tarcz wykonano otwory, czego skutkiem jest bardziej efektywne odprowadzanie ciepła powstającego przy szybkim cięciu oraz kompensacja naprężeń powstających podczas nagrzewania się narzędzia.


Podczas przeprowadzonych testów tarczy VEYRON 15 o średnicy 230 mm wykonaliśmy cięcie żelbetu i granitu. Żelbet, wykonany w redakcyjnym warsztacie, składał się z elementu z betonu B45 o długości 25 cm i grubości 5 cm oraz z grubego pręta zbrojeniowego o średnicy 20 mm. Do napędu tarczy użyliśmy szlifierki kątowej Bosch GWS 24-230 LVI Professional o mocy nominalnej 2400 watów i obrotach 6600 min-1. Najkrótszy czas, jaki udało się nam uzyskać, to 27,94 s. Nasze wrażenia z testów są następujące: tarcza szybko zagłębia się w materiał betonowy i tnie efektywnie. Oczywiście, szybkość cięcia na dość grubym stalowym pręcie zbrojeniowym zostaje zwolniona, ale nie na tyle, aby operacja została nadmiernie wydłużona. Nasze wrażenia potwierdził test cięcia elementu granitowego o długość 24 cm i grubości 5 cm. Wykonaliśmy go w najkrótszym czasie wynoszącym 28,01 s. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule). Warto tu wspomnieć o dostępności tarczy serii VEYRON w wersji dla jeszcze bardziej wymagających oznaczonej jako VEYRON HP. Tarcza ta wygląda tak samo, ma jednak jeszcze drobniejsze ziarno diamentowe i tnie skuteczniej ekstremalnie twarde materiały.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments