Test tarczy diamentowej ADIAM SPYDER

W styczniu br. na testy do redakcyjnego warsztatu trafiła tarcza SPYDER. Jest to narzędzie przeznaczone dla najbardziej wymagających glazurników i kamieniarzy.

Zanim opowiemy o teście, kilka słów o samej tarczy diamentowej SPYDER. Narzędzie przeznaczone jest do cięcia bardzo twardych płytek i kafli. Korpus jego tworzy znany z modelu FLIESE MUSIC wzmocniony i wyciszony dysk typu sandwich. Taka konstrukcja sprawdza się znakomicie w tego typu tarczach, w których segment tnący jest bardzo wąski. Jak wiadomo, implikuje to zastosowanie bardzo cienkiego dysku stalowego. Należy tutaj zauważyć, że ze względu na twardości ciętych materiałów, takie tarcze poddawane

są bardzo dużym naprężeniom i działaniu wysokiej temperatury. Dla tej grupy tarcz (do cięcia płytek i kafli) jakość dysku stalowego, a –dokładniej mówiąc – jego wytrzymałość, ma dużo większe znaczenie niż w przypadku znacznie szerszych w przekroju segmentowych tarcz do betonu. Warto przypomnieć, że przegrzany dysk ulega rozprężeniu i podczas pracy faluje, powodując bicie boczne, co dyskwalifikuje taką tarczę do dalszego użycia. W przypadku tarczy SPYDER takie ryzyko zostało znacząco ograniczone nie tylko dzięki wzmocnionemu korpusowi tarczy, ale także przez zastosowanie miedzianych kołków odpowiedzialnych za kompensację naprężeń i pochłanianie ciepła.

Innowacyjne procesy najbardziej zaawansowanych technologii przemysłowych spiekania cząsteczek TSP w dziedzinie wytwarzania zupełnie nowych tworzyw wymusiły ewolucje w podejściu do kompilacji segmentu diamentowego. Nowoczesne materiały kompozytowe o praktycznie zerowej porowatości jak np. DEKTON czy LAPITEC wymagają także nowoczesnych narzędzi. Tarcza diamentowa SPYDER jest pierwszym na rynku narzędziem, którego zastosowanie obejmuje także cięcie tego typu płyt. Jest to możliwe dzięki segmentowi tnącemu, który powstał ze specjalnie wyselekcjonowanych, najwyższej jakości ziaren diamentowych i sproszkowanych mieszanek metali tworzących lepiszcze. Specyficzny wzorek na segmencie tworzący ciąg połączonych ze sobą liter „R” nie pozwoli pomylić tej tarczy z żadną inną. Dodatkowo zmniejszona boczna powierzchnia styku z obrabianym materiałem skutkuje zwiększoną prędkością cięcia w stosunku do tarcz z klasycznym, pełnym segmentem diamentowym. Ten dodatkowy atut pozwala na utrzymanie wymaganej prędkości obrotowej, co jest niezbędne dla optymalnego zużycia i uzyskania czystych, pozbawionych odprysków krawędzi po cięciu.

Nowy produkt dostępny jest w sześciu rozmiarach: 115 / 125 / 180 / 200 / 230 / 250 mm. Standardowe otwory mocowania z pierścieniami redukcyjnymi umożliwiają montaż narzędzia praktycznie na każdej maszynie.
W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy tarczę SPYDER o średnicy 125 mm. Napędzaliśmy ją szlifierką kątową Metabo WEA 17-125 Quick o mocy 1700 W i stabilizowanych obrotach wynoszących 11.000/min. Najpierw przecinaliśmy dwie złożone w sandwich płytki gresowe o łącznej grubości 15 mm i długości 32,5 cm. Było to zadanie bardzo trudne, bo – jak wiadomo – gres należy do najtwardszych materiałów. W tej trudnej próbie chcieliśmy sprawdzić i efektywność cięcia, i podatność tarczy na zwichrowanie. Przecięcie gresowego sandwicha zajęło nam 21,09 s, czyli odbyło się bardzo szybko. Podczas wykonania 10 prób cięcia gresowego sandwicha nie doszło do żadnego zwichrowania tarczy. Nadmieniamy, że w trakcie ich wykonywania ostrzyliśmy tarczę 4-krotnie, co jest naturalne podczas cięcia twardych materiałów. Pozytywnie, jak na tarczę ryflowaną wzorem „R”, zaskoczyła nas też jakość cięcia. Oceniamy ją w skali 6-stopniowej na 5. W drugiej próbie przecinaliśmy komin z kamionki: długość cięcia – 42 cm, grubość – 1,6 cm. Operacja ta zajęła nam 20,22 s. Próby zakończyliśmy przecięciem elementu granitowego o wymiarach 11 x 3,1 cm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 8,16 s.

W naszej ocenie SPYDER jest średnio ok. 3 razy szybszy od podobnych tarcz dostępnych na rynku, a przy tym zapewniający dość dobrą jakość cięcia, co też jest bardzo ważne. Nadmieniamy, że większość wykonawców woli tarcze szybkie od wolnych i bardzo dokładnych. Dla takich fachowców SPYDER jest
najlepszym wyborem, gdyż otrzymują i dużą szybkość cięcia, i do tego bardzo dobrą jego dokładność, której nie oferują tarcze przeznaczone do efektywnej obróbki.

Reasumując, tarcza SPYDER to bardzo efektywne narzędzie w przecinaniu bardzo twardych materiałów i dające przy tym bardzo dobrą jakość cięcia. Jej duża wydajność i dokładność, naszym zdaniem, wynika z innowacyjnej konstrukcji i niewielkiej grubości oraz wysokiejjakości

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments