Test tarczy diamentowej ADIAM SPRINT

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy tarczę diamentową ADIAM SPRINT przeznaczoną do cięcia płytek marmurowych, glazury i kafli ceramicznych. Narzędzie sprawdziliśmy pod względem jakości i szybkości cięcia.

Tarcze Adiam SPRINT to narzędzia należące do klasy popularnej. Mają całkowicie nowy segment diamentowy zaprojektowany z myślą o cięciu płytek marmurowych, glazury i kafli ceramicznych, który jest najwyższy w tej klasie tarcz. Jego wysokość to aż 10 mm, czyli segment diamentowy jest 2 razy wyższy od podobnych segmentów wielu produktów dostępnych na rynku. Zatem testowane tarcze odznaczają się też dużą trwałością. Niewątpliwym ich wyróżnikiem jest wysoka szybkość cięcia. Adiam

SPRINT dostępne są w wykonaniach o średnicach 115, 125, 150, 180, 200, 230 i 250 mm, a więc narzędzia te przeznaczone do stosowania w piłach stołowych i szlifierkach kątowych. Możemy nimi ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

W trakcie testów redakcyjnych tarczy ADIAM SPRINT o średnicy 125 mm wykonaliśmy cięcia szkliwionych płytek ściennych i podłogowych. Sprawdzaliśmy jakość cięcia wykonanego tym narzędziem w korelacji z jego szybkością. Do napędu tarczy wykorzystaliśmy zamocowaną stacjonarnie szlifierkę kątową Protool DSC-AGP 125 o mocy nominalnej 1400 watów i obrotach 11.000 min-1. Nasze próby pokazały, że tarcza Adiam SPRINT zapewnia dużą szybkość cięcia, przy tym uzyskuje się krawędzie o średniej lub dobrej jakości (zob. zdjęcia zamieszczone w artykule). W celu uzyskania lepszych rezultatów jakościowych należy zmniejszyć prędkość obrotową tarczy, co powoduje spadek prędkości cięcia. Oznacza to też, że narzędzie jest bardzo uniwersalne – możemy nim bowiem szybko ciąć, jeśli nie zależy nam na wysokiej jakości obróbki; i odwrotnie, jeżeli chcemy uzyskać dobre jakościowo rezultaty i wysoką dokładność, wtedy zmniejszamy obroty i wykonywany posuw maszyną.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments