TEST TARCZY DIAMENTOWEJ ADIAM RAPID

W ofercie firmy Adiam znajduje się profesjonalna tarcza diamentowa RAPID przeznaczona do cięcia na mokro lub sucho terakoty, glazury, gresu do klasy III. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy, czy spełnia wymagania profesjonalnych glazurników pod względem jakości cięcia.

Tarcze Adiam RAPID to narzędzia mające wysoki, 10-milimetrowy segment diamentowy typu zamknięty wieniec gładki. Ma on niewielką grubość (1,6 mm – dla średnic 115 i 125 mm, 2 mm – dla 180 i 200 mm, 2,2 mm – dla 230 i 250 mm, 2,6 – dla 300 i 350 mm), co pozwoliło znacznie zmniejszyć opory cięcia testowanego narzędzia. W segmencie tarcz Adiam RAPID zastosowano specjalnie

dobrane bardzo drobne ziarno diamentowe. Dzięki temu umożliwiono wykonywanie czystych cięć większości płytek ceramicznych dostępnych na rynku, jak też kamienia naturalnego, dachówek, granitu, klinkieru (w tym twardego), marmuru oraz gresu o klasie twardości do III (tzw. gres techniczny). Jednakże tarcze Adiam RAPID nie powinny być stosowane do cięcia bardzo twardych płytek z podwójnie wypalanego klinkieru czy gresu. Nadmieniamy, że do cięcia takich twardych materiałów doskonale nadają się tarcze Fliese Music oferowane przez Adiam. Testowane tarcze Adiam RAPID wykonano w technologii spiekania segmentu ciągłego z korpusem. Dostępne są w średnicach 115, 125, 180, 200, 230, 250, 300 i 350 mm i przeznaczone do stosowania w piłach stołowych oraz szlifierkach kątowych. Możemy nimi ciąć zarówno na sucho, jak i mokro.

W redakcyjnych testach sprawdziliśmy jakość obróbki tarczy Adiam RAPID o średnicy 300 mm w cięciu na mokro. Do jej napędu wykorzystaliśmy piłę stołową o mocy 2,2 kW i obrotach 2800/min. We wszystkich cięciach zastosowaliśmy lekki posuw. Obrabialiśmy następujące materiały: płytki ceramiczne ścienne, podłogowe płytki i płyty gresowe, płytki marmurowe i płyty granitowe. I tak jakość cięcia płytek ceramicznych ściennych oceniamy na 9, płytek gresowych podłogowych – na -10, płyt gresowych – na -10, płytek marmurowych – na 10, płyt granitowych – na 10. Gdy weźmie się pod uwagę lekkie wibracje generowane przez piłę stołową, uzyskane jakościowe wyniki cięcia kwalifikują tarczę Adiam RAPID do wąskiej grupy czysto tnących narzędzi diamentowych. Naszym zdaniem tarcza Adiam RAPID doskonale nadaje się do czystego i dokładnego cięcia materiałów ceramicznych, kamiennych i gresowych (do klasy III). Polecamy to narzędzie wszystkim glazurnikom, dla których jakość pracy jest głównym priorytetem.

pins

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments