Test tarczy diamentowej Adiam PHOENIKS

Do redakcyjnego warsztatu trafiła na testy tarcza diamentowa Adiam PHOENIKS. Naszym zdaniem jest to narzędzie przeznaczone dla fachowców, którzy ponad wszystko cenią sobie szybkie i czyste cięcia.

Adiam PHOENIKS to profesjonalna tarcza do cięcia najtwardszych materiałów, w szczególności gresów, a także płytek klinkierowych, dachówek, granitu oraz marmuru. Elementem tnącym jest wąski ciągły segment o wysokości 10 mm, który charakteryzuje się zmniejszonymi oporami cięcia. Wykonano w nim laserowo nacięcia w kształcie litery „S”, na pierwszy rzut oka podobne jak w tarczach innych producentów, jednak ich kształt nie jest dziełem przypadku. Zazwyczaj zastosowanie tzw. slotów ogranicza się tylko do

redukcji naprężeń cieplnych w segmencie. Efektem ich zastosowania jest zachowanie prostolinijności i efektywności cięcia podczas obróbki długich elementów w całym okresie eksploatacji narzędzia, co oznacza, że stopień zużycia nie ma wpływu na jego dokładność. Innymi słowy tam, gdzie inna tarcza tępi się, PHOENIKS ciągle tnie skutecznie; zaś tam, gdzie inny dysk po kilku metrach zaczyna zbaczać z linii cięcia, PHOENIKS nadal tnie prosto. Warto zwrócić uwagę, że ten właśnie kształt ma mieć wymierny wpływ na efektywność chłodzenia wodą. Dzięki temu tarcze serii PHOENIKS odznaczają się długą żywotnością, można nimi pracować dłużej niż tarczami konwencjonalnymi z wieńcem ciągłym, gdyż lepiej znoszą wzrost temperatury podczas pracy.

Z tych powodów tarcze Adiam PHOENIKS nie są produkowane w małych średnicach najczęściej stosowanych do cięcia na sucho. Ich oferta przedstawia się następująco: 150, 180, 200, 230, 250, 300 i 350 mm i zalecane jest cięcie na mokro. W takich warunkach jesteśmy w stanie wykorzystać ponadprzeciętne możliwości, jakie daje nam ten produkt.
W redakcyjnych testach sprawdziliśmy możliwości tarczy Adiam PHOENIKS o średnicy 200 mm w cięciu na mokro. Do jej napędu wykorzystaliśmy piłę stołową BATTIPAV VIP 290 o mocy 1000 W i obrotach 2800/min. Piłą z użyciem tarczy Adiam PHOENIKS wykonaliśmy cięcia podłogowych płytek gresowych, elewacyjnych klinkierowych oraz szkliwionych ściennych. W ostatnim teście obrabialiśmy element z marmuru. W przypadku ściennych płytek szkliwionych wykonaliśmy dwa testy na cięcie prostopadłe i ukośne (30°). Przedmiotem naszych prób była ocena jakości cięcia. Podczas wszystkich cięć wymienionych wyżej materiałów uzyskaliśmy bardzo czyste krawędzie, które nie potrzebują dodatkowego doszlifowania.

Nasze wrażenia z testów są następujące: Adiam PHOENIKS łatwo wchodzi w materiał, nie wymaga większego docisku i tnie stabilnie oraz bezodpryskowo twarde materiały ceramiczne nieszkliwione i szkliwione, jak też wykonane z twardych odmian kamienia naturalnego, np. z granitu czy marmuru. Do uzyskania bardzo dobrych jakościowych efektów potrzebny jest delikatny posuw. Naszym zdaniem tarcza ADIAM PHOENIKS to doskonała propozycja dla tych użytkowników, którzy ponad wszystko cenią sobie szybkie i czyste cięcia oraz nie chcą marnować czasu na dodatkową wykańczającą obróbkę glazury, gresu czy kamienia.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments