TEST TARCZY DIAMENTOWEJ ADIAM PHOENIKS

Adiam PHOENIKS to tarcza diamentowa zapewniająca stabilną jakość i dokładność cięcia podczas całego okresu jej eksploatacji. Narzędzie przeznaczone jest dla fachowców, którzy ponad wszystko cenią sobie dokładne i czyste cięcia.

 

Adiam PHOENIKS to profesjonalna tarcza diamentowa przeznaczona do cięcia bardzo twardych materiałów: gresów, płytek klinkierowych, dachówek, granitu oraz marmuru, a także glazury i terakoty charakteryzujących się mniejszą twardością. Zastosowano w niej segment wieńcowy o wysokości 10 mm o zmniejszonych oporach cięcia. Został on laserowo ponacinany, przy czym każde nacięcie przechodzi przez korpus stalowy tarczy i przyjmuje w nim kształt odwróconego do góry nogami znaku zapytania. Zastosowanie takich nacięć ma na celu redukcję

naprężeń cieplnych w wieńcowym segmencie tnącym i w dysku stalowym. Dzięki temu możliwe jest zachowanie prostolinijności i efektywności cięcia podczas obróbki długich elementów, która – jak wiadomo – doprowadza do nadmiernego rozgrzania segmentu wieńcowego i jego odkształcenia. Ma to też pozytywny wpływ na zachowanie przez tarczę stabilnej jakości i dokładności cięcia w całym okresie jej eksploatacji. W przypadku Adiam PHOENIKS nie ma więc znaczenia, czy tarcza jest nowa czy prawie całkowicie zużyta – pod względem efektywności, dokładności i jakości skutek jest taki sam. Nie można powiedzieć tego o wielu podobnych tarczach, w których przypadku wraz z ich zużyciem parametry te pogarszają się proporcjonalnie. Zastosowane w tarczy Adiam PHOENIKS nacięcia zwiększają też efektywność chłodzenia wodą. Skutkuje to długą żywotnością, jak też możliwością wykorzystania tarczy do intensywnego cięcia przez dłuższy czas, co jest niemożliwe w przypadku tego typu narzędzi z konwencjonalnym wieńcem ciągłym, gdyż wzrost temperatury podczas pracy doprowadza do ich wypaczenia.

Z powodu przeznaczenia do wykonywania długich i intensywnych cięć na mokro tarcze Adiam PHOENIKS nie są produkowane w wersjach o małych średnicach (115 i 125 mm), najczęściej stosowanych do cięcia na sucho z użyciem szlifierek kątowych. Ich „rozmiarówka” zaczyna się od 150 mm, a kończy na 350 mm. Między tymi wersjami mamy pięć rozmiarów: 180, 200, 230, 250 i 300 mm. Średnice te pozwalają w pełni wykorzystać cechy tarcz Adiam PHOENIKS. Jak łatwo zauważyć, przeznaczono je do stosowania w pilarkach stołowych, dzięki którym możliwe jest wykonanie dokładnych prostoliniowych cięć.

W redakcyjnych testach sprawdziliśmy możliwości tarczy Adiam PHOENIKS o średnicy 300 mm w cięciu na mokro. Do jej napędu wykorzystaliśmy piłę stołową o mocy 2,2 kW i obrotach 2800/min. Piłą z użyciem tarczy Adiam PHOENIKS wykonaliśmy cięcia podłogowych płyt gresowych, płytek klinkierowych podłogowych, szkliwionych klinkierowych podłogowych, marmuru oraz szkliwionych ściennych. Przedmiotem naszych prób była ocena jakości cięcia. Podczas wszystkich wykonanych cięć wymienionych wyżej materiałów uzyskaliśmy czyste krawędzie po przecięciu, które nie potrzebują dodatkowego doszlifowania. Ich jakość w skali 10-stopniowej oceniamy na od -9 do +9.
Podczas cięcia nie mieliśmy problemów ze stosowaniem lekkiego posuwu, który daje najlepsze jakościowo rezultaty. Tarcza Adiam PHOENIKS łatwo bowiem wchodzi w materiał. Proces cięcia można więc ściśle kontrolować i dobierać szybkość obróbki do założonej jej jakości.

Naszym zdaniem tarcza diamentowa Adiam PHOENIKS przeznaczona jest głównie dla profesjonalistów, którzy ponad wszystko cenią sobie czyste i dokładne cięcia.

pins

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments