Test tarczy diamentowej ADIAM GOLD XL

ADIAM GOLD XL to uniwersalna tarcza z segmentu ekonomicznego. Narzędzie przeznaczone jest do prac ogólnobudowlanych.

Tarcze diamentowe GOLD XL tworzą linię ekonomiczną profesjonalnych narzędzi firmy ADIAM., przeznaczonych do cięcia betonu, betonu płukanego, bloków betonowych, gęstego silikatu, cegły klinkierowej, gazobetonu, klinkieru, piaskowca twardego, pol-bruku, porowatych materiałów ogniotrwałych i starego betonu, nie do materiałów silnie ścieralnych. Dostępne są w wykonaniach o średnicach 115, 125, 230, 300, 350 i 400 mm, a więc przeznaczone do stosowania w piłach stołowych i szlifierkach kątowych.

Częścią roboczą tarcz, czyli biorącą bezpośredni udział w cięciu, jest segment diamentowy

o wysokości 12 mm. Spoiwo segmentów zaliczane jest do tzw. spoiw średnio miękkich, co określa wyżej wspomniane przeznaczenie materiałowe tarcz ADIAM GOLD XL. Segmenty zamocowane są do stalowego dysku tarczy metodą zgrzewania, co oznacza, że narzędzie nie jest przeznaczone do cięcia żelbetu. Tarczą możemy ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro. W dysku tarcz ADIAM GOLD XL wykonano otwory, czego skutkiem jest bardziej efektywne odprowadzanie ciepła powstającego przy szybkim cięciu oraz kompensacja naprężeń powstających podczas nagrzewania się narzędzia.

Podczas przeprowadzonych testów tarczy ADIAM GOLD XL o średnicy 230 mm wykonaliśmy cięcie betonu B45 i elementu klinkierowego. Do napędu tarczy użyliśmy szlifierki kątowej Bosch GWS 24-230 LVI Professional o mocy nominalnej 2400 watów i obrotach 6600 min-1. Najpierw przecięliśmy element betonowy o długości 25 cm. Ponieważ był on pięciokątny, podajemy dla łatwego porównania efektywności pracy, że powierzchnia cięcia wyniosła 136,5 cm2. Operację tę wykonaliśmy w czasie 27,02 s. Nasze wrażenia z tego testu są następujące: tarcza w miarę szybko zagłębiła się w materiał betonowy i do efektywnego cięcia potrzebowała dość dużego posuwu. Wrażenia te potwierdził test drugi, polegający na cięciu elementu klinkierowego o długości 62 cm i grubości 1,8 cm (powierzchnia cięcia: 111,6 cm2). Wykonaliśmy go w najkrótszym czasie wynoszącym 34,20 s. Po teście tak twardego materiału tarcza wymagała przeostrzenia w materiale abrazyjnym. Po jego dokonaniu efektywność cięcia była niezmieniona.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments