TEST TARCZY DIAMENTOWEJ ADIAM CAYMAN

ADIAM wprowadził do swojej oferty tarcze diamentowe CAYMAN
do cięcia twardych materiałów budowlanych (glazury, gresu, terakoty, marmuru itd.), które specjalnie zoptymalizowano do ręcznych szlifierek kątowych i obróbki na sucho.

 

W tarczy ADIAM CAYMAN zastosowano ciągły wieniec diamentowy porozdzielany wąskimi nacięciami zakończonymi charakterystycznym „zawijasem” wykonanym w stalowym korpusie tarczy. To istotna cecha, która stanowi o przydatności tarczy diamentowej z wieńcem ciągłym do cięcia na sucho. Jak wiadomo, wtedy dochodzi do znacznie mocniejszego nagrzania segmentu wieńcowego niż w przypadku cięcia na mokro, gdyż woda bardzo skutecznie chłodzi narzędzie. W efekcie dużego nagrzania podczas cięcia na sucho rozszerza się spoiwo metalowe wieńca, co powoduje

jego zniekształcenie i eliminuje tarczę z użycia. Wspomniane nacięcia zapobiegają wichrowaniu się wieńca podczas cięcia na sucho, gdyż kompensują jego cieplne rozszerzanie się.

ADIAM_CAYMAN-1

Tarcze ADIAM CAYMAN dostępne są w dwóch rozmiarach o średnicy 125 i 230 mm. Wysokość ich wieńców wynosi 10 mm, zaś grubość 1,4 mm (125 mm) i 1,6 mm (230 mm). Tak niewielkie grubości oznaczają małe opory podczas pracy (tarcie w strefie obróbki) i tym samym mniejsze nagrzewanie się narzędzi. Twardość ich spoiwa odpowiednio zoptymalizowano do przeznaczenia: cięcia na sucho i mokro twardych materiałów budowlanych (glazury, gresu, terakoty, marmuru itd.). W narzędziach zastosowano drobne ziarno diamentowe wysokiej jakości, co pozytywnie wpływa na jakość obróbki.

ADIAM_CAYMAN-3

ADIAM_CAYMAN-2

Efekt cięcia

 

Do redakcyjnego warsztatu trafiła tarcza ADIAM CAYMAN o średnicy 125 mm. Do jej napędu użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WEV 10-125 Quick o mocy 1000 W i obrotach 2800–10.500/min stabilizowanych elektronicznie. Najpierw wykonaliśmy test szybkości i jakości cięcia, obrabiając nią grubą płytkę podłogową z gresu szkliwionego i stosując maksymalne obroty szlifierki i lekki posuw. Operacja zajęła nam 23,04 s i uzyskaliśmy przy tym jakość cięcia, którą w skali 7-stopniowej oceniamy na 6. Zachęceni dobrym wynikiem wydajnościowym postanowiliśmy zwiększyć skalę trudności obróbki i przecinaliśmy dwie złożone razem płytki z gresu technicznego (długość cięcia – 32,5 cm, grubość sumaryczna – 14 mm). Tym razem zwiększyliśmy posuw i zadanie to wykonaliśmy w czasie 18,02 s. Tak dobry wynik wprawił nas w zdumienie, gdyż dla większości podobnych narzędzi przecinanie dwóch złożonych płytek gresowych to zadanie ekstremalne powodujące ich stępienie się uniemożliwiające dalszą obróbkę i dokończenie rozpoczętego cięcia. Postanowiliśmy eksperymentować dalej i dołożyliśmy trzecią płytkę gresową. Złożony z trzech płytek sandwich miał grubość 21 mm (długość cięcia – 32,5 cm). Przecięliśmy go w czasie 24,09 s. Testy zakończyliśmy próbą delikatnej obróbki płytki ściennej, podczas której sprawdziliśmy jakość cięcia. Oceniamy ją w skali 7-stopniowej na 6.

ADIAM_CAYMAN-5

ADIAM_CAYMAN-6

Efekt cięcia

 

Reasumując, ADIAM CAYMAN to tarcza, która zapewnia nam bardzo wydajną pracę przy zachowaniu wysokiej jakości cięcia twardych materiałów budowlanych. Jest to więc narzędzie i dla glazurników, i fachowców, którzy zajmują się obróbką twardego kamienia, klinkieru czy kamionki.

 

pins

ADIAM_CAYMAN-4

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments